Tretiu svetovú vojnu môže vyvolať NATO, tvrdí Medvedev. Krym považujú Rusi za svoj

  • Zásah na Kryme zo strany krajiny NATO by znamenal tretiu svetovú vojnu
  • Vyhlásil to podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev
medvedev
Dmitrij Medvedev, TASR/Michal Svítok, TASR/AP/Ukrainian State Emergency Service via AP
  • Zásah na Kryme zo strany krajiny NATO by znamenal tretiu svetovú vojnu
  • Vyhlásil to podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev

Akýkoľvek zásah súvisiaci so situáciou na polostrove Krym zo strany členského štátu Severoatlantickej aliancie sa rovná vyhláseniu vojny Rusku, ktorá by mohla viesť až k tretej svetovej vojne.

Vyhlásil to podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev.

Obrovský konflikt

Dmitrij Medvedev sa v rozhovore pre ruský týždenník Argumenty i fakty, zverejnenom v noci na utorok na webovej stránke týchto novín vyjadril, čo by sa stalo, ak by krajina NATO zaútočila na Krym. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

„Pre nás je Krym súčasťou Ruska, a to navždy. Akákoľvek snaha o zásah na Kryme je vyhlásením vojny našej krajine. Ak by toto spravila krajina, ktorá je členom NATO, znamená to konflikt s celou Severoatlantickou alianciou, tretiu svetovú vojnu – totálnu katastrofu,“ uviedol Medvedev, ktorý tak reagoval na otázku, prečo vstup Ukrajiny do organizácie NATO vníma Rusko ako väčšie nebezpečenstvo než začlenenie Fínska a Švédska do Aliancie.

„Pričlenenie Švédska a Fínska k NATO nás ničím novým neohrozuje… V súčasnosti s týmito krajinami nemáme ani neočakávame žiadne teritoriálne spory a ani dôvody na ne. Ak sa budú cítiť lepšie a pokojnejšie v NATO, tak nech sa páči,“ pokračoval Medvedev.

Zároveň však uviedol, že Rusko sa aj napriek tomu bude pripravovať k zavedeniu odvetných krokov a k posilneniu hraníc s týmito krajinami, čo môže zahŕňať aj rozmiestnenie balistických rakiet typu Iskander „na prahu“ Švédska a Fínska.

„Bezjadrový status Baltského mora sa stane minulosťou,“ vyhlásil ruský exprezident.

Vyhrážky

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa pojem „tretia svetová vojna“ dostal do podvedomia všetkých. Ako informujeme v našom článku, používajú ho aj samotní Rusi vo svojej propagande. Podľa moderátorky Oľgy Skabejevovej už celosvetový vojnový konflikt začal, pretože Rusko je nútené demilitarizovať okrem Ukrajiny aj celé NATO.

The Independent informuje o ďalšom prípade, kedy sa Rusi svetu vyhrážajú treťou svetovou vojnou. Tentokrát ide o reči, ktoré boli cielené na britskú metropolu Londýn.

Poslanec za moskovský výbor pre obranu Andrej Guruljov sa totiž v ruskej štátnej televízii vyjadril, že v prípade vypuknutia svetovej vojny sa Londýn stane strategicky prvým územím NATO, ktoré bude Kremeľ bombardovať.

Putinov blízky spojenec tak zároveň s vyhrážkami protirečil tvrdeniam Oľgy Skabajevovej. „Počas prvej leteckej operácie zničíme celú skupinu nepriateľských vesmírnych satelitov,“ vyjadril sa v televízii Guruljov, bývalý armádny veliteľ a poslanec za stranu Jednotné Rusko.

Vojna, Ukrajina
zdroj: SITA/AP

Wion uvádza, že Guruljov vo svojom prejave taktiež podotkol, že „nikoho nebude zaujímať, či pôjde o Američanov alebo Britov. Budeme sa na nich pozerať iba ako na NATO. Po druhé, všade a na 100 percent znížime počet všetkých systémov protiraketovej obrany. Po tretie, určite nezačneme vo Varšave, Paríži alebo Berlíne. Ako prvý zasiahneme Londýn. Je úplne jasné, že hrozba pre svet pochádza od Anglosasov.“

Zdroje: TASR, SIU, The Independent, Wion

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá