Trnava má svojich lotrov, dvaja chalani spod Tatier ľudí lákajú na street artové kúsky

  • Podpor Lotrov je značka z Trnavy, s ktorou prišli na trh dvaja chalani pôvodne pochádzajúci spod Tatier
  • Peter a Mišo milujú hip-hop, street art aj graffiti
  • Všetko tvoria ručne a predávajú na sociálnych sieťach
Podpor Lotrov
Podpor Lotrov
  • Podpor Lotrov je značka z Trnavy, s ktorou prišli na trh dvaja chalani pôvodne pochádzajúci spod Tatier
  • Peter a Mišo milujú hip-hop, street art aj graffiti
  • Všetko tvoria ručne a predávajú na sociálnych sieťach

Čo majú spoločné street art, graffiti a hip-hop? Fanúšikovskú základňu minimálne, na Slovensku ich však spája aj dvojica mladých talentovaných chalanov, ktorými sú Michal a Peťo. Stoja za značkou, ktorej hovoria Podpor Lotrov.

Pod týmto názvom vyrábajú šiltovky a čiapky inšpirované street artom. Obaja pochádzajú spod Tatier a k umeniu mali vždy blízko, no za žiadnych veľkých umelcov sa nepokladajú. Baví ich hlavne tvoriť, a to je podľa nich to najdôležitejšie.

„Prvýkrát sme sa stretli na basketbalovom ihrisku počas štúdia na vysokej škole. Všetko to ale začalo spoločnými kalbami na bare a keďže sme obaja vo voľnom čase maľovali, začali sme spolu tráviť viac času. Spojil nás podobný názor na street art, graffiti, hudbu, umenie a životnú filozofiu celkovo. Existuje veľa umelcov a veľa rôznych štýlov, preto je vzácne keď nájdeš človeka, ktorý to vidí rovnako,“ prezradili nám majitelia značky.

zdroj: Podpor Lotrov

Už z názvu vyplýva o čo im ide, no definíciu lotra poznáme asi každý trochu inak. Mišo a Peter opisujú lotra ako niekoho, kto sa vie za každých okolností vynájsť, je freestajler, robí veci podľa seba a má v sebe svojský zdravý anti-systém. Obaja sa tiež nebránia myšlienke podporovať iných lokálnych umelcov a ich ručnú tvorbu.

Umenie síce neštudovali, no aj tak ich bavilo natoľko, že stalo hlavnou náplňou ich pracovného času. Šiltovky boli jasná voľba, keďže mali vždy blízko k street artu a hip-hopu a s ním sa tento módny doplnok vo veľkom spája.

„Bavia nás aj graffiti, street art a celá hip-hopová subkultúra. A k hip-hopu predsa šiltovky patria tak ako k punkáčom číro,“ vysvetlili.

Inšpiráciu pritom pri práci berú odvšadiaľ, odkiaľ sa len dá a nepohrdnú prírodou, pop artom, ale ani dobrým filmom.

zdroj: Podpor Lotrov

Biznis odštartovali na vysokej škole, kde aj vyrobili svoju úplne prvú šiltovku. Ich nevšedné kúsky si môžeš kúpiť prostredníctvom Facebooku. Začínali farebnými šiltovkami a neskôr v októbri prišli aj prvé zimné čiapky. Medzi tým stihli aj zaujímavú spoluprácu s trnavskými nadšencami pre miestne umenie a kultúru SpodNás, ktorá vyústila do pop artových tričiek.

zdroj: Podpor Lotrov

Umeniu sa venujeme prakticky neustále. Tvoríme spolu, aj osobitne. Nedávno nám prebehla menšia výstava obrazov v SoulArtMusic klube v Novom Meste nad Váhom. Máme radi spolupráce a v tomto duchu sme vytvorili sériu ručne maľovaných tričiek s trnavským zinom SPODNAS. Momentálne chystáme novú limitovanú edíciu šiltoviek, ktorú predstavíme na výstave našich obrazov v Trnave,“  vyjadrili sa Mišo a Peter.

Okrem šiltoviek a čiapok u nich nájdeš aj špeciálnu edíciu maľovaných vínových fliaš, ktorá vznikla v jeden večer v trnavskom bare. Práve tu sa spoznali so synom vinára z Pezinka produkujúceho značku STARÁ HORA. Ľudia na netradičné umenie reagujú väčšinou pozitívne a talent mladých Trnavčanov.

zdroj: Podpor Lotrov

Od chalanov si môžeš ich kúsky kúpiť aj ty na ich facebookovej stránke alebo na Instagrame. Cenník zatiaľ nepoznáme, keďže ho budú prerábať. Používať sa totiž chystajú nové techniky, ktoré budú pre prácu o čosi náročnejšie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech