Trnava tvrdí, že našla spôsob, ako obyvateľov chrániť pred hlukom v nočných hodinách

  • Od januára 2020 sa v Trnave mení čas zákazu používania verejnej produkcie hudby v priestoroch exteriérových sedení
  • Po novom bude môcť napríklad podniky s vonkajším sedením púšťať hudbu do 23. hodiny
trnka
pixabay.com
  • Od januára 2020 sa v Trnave mení čas zákazu používania verejnej produkcie hudby v priestoroch exteriérových sedení
  • Po novom bude môcť napríklad podniky s vonkajším sedením púšťať hudbu do 23. hodiny

V Trnave už niekoľko rokov platí zákaz používania reprodukovanej hudobnej produkcie na vonkajších terasách. Historické centrum mesta a jeho obyvatelia si už akosi zvykli na pomerne pokojné prostredie a nemenili by. 

Radnica však teraz prichádza s návrhom, ktorý je pre mnohých kontroverzný. Navrhuje, aby na terasách mohla počas dňa až do večerných hodín znieť hudba, pričom návrh nedáva žiadne limity na jej hlasitosť. 

Obyvatelia Trnavy sa k úmyslu vyjadrujú na viacerých webových stránkach. Na www.odkazprestarostu.sk Trnavčan Juraj konštatuje, že tam, kde bolo doteraz zakázané robiť hluk reprodukovanou hudbou, tak tento hluk chce mesto povoliť a zvýšiť celkovú úroveň hluku pre obyvateľov. 

Ako to teda v Trnave bude po novom vyzerať? Celú situáciu pre Startitup vysvetlila hovorkyňa mesta Veronika Majtánová.

Aktuálny návrh vznikol, pretože pri súčasnom znení ustanovenia VZN (‚na exteriérových sedeniach je zakázané používanie reprodukovanej hudby. Tento zákaz sa nevzťahuje na živú hudbu.’) dochádzalo k rôznej interpretácii pojmu ‚živá hudba’. Tento výraz sa dá vykladať jednak tak, že ide o hudbu, kde spev a zvuk vychádzajúci z hudobného nástroja nie je zosilňovaný a reprodukovaný technickým zariadením, ale aj tak, že ide o zosilňovanú a reprodukovanú hudobnú produkciu živých hudobníkov,” objasňuje hovorkyňa.

Dnes privítame leto s Garden párty na korze 2019 / Food Fest Edition, ktorá prináša rovno niekoľko noviniek: ✔️ Program…

Gepostet von Mesto Trnava am Freitag, 28. Juni 2019

Podľa hovorkyne mesta práve nejednoznačný výklad spôsoboval rušenie obyvateľov hudbou v nočných hodinách. V praxi je pritom samozrejme nepodstatné, či hudba vychádza z vonkajších reproduktorov alebo napríklad na terase hrá bubeník.

Mesto preto navrhuje aby v exteriéroch podnikoch s akoukoľvek hudobnou produkciou mohla hudba hrať maximálne do 22 hodiny (od októbra do apríla), respektíve do 23-hodiny (od mája do septembra). Podľa hovorkyne mesta chce týmto Trnava chrániť svojich obyvateľov pred hlukom v nočnom čase.

V sobotu nás čaká FoTToFest 2019. Od 11. hodiny sa môžete zaregistrovať a rozvešať svoje fotografie na rôzne témy priamo…

Gepostet von Mesto Trnava am Mittwoch, 12. Juni 2019

„Hudobná produkcia je bežnou súčasťou exteriérových sedení všade vo svete. V Trnave nebola zakázaná ani prostredníctvom predchádzajúceho VZN a v inom ako nočnom čase nepredstavovala žiaden problém. Nikdy sme nezaznamenali stav, že by hudobná produkcia z exteriérových sedení určená na podmazové počúvanie počas dňa bola natoľko hlučná, aby pôsobila rušivo, prípadne, že by sa prehlušovali susediace terasy. Problémom je iba hudba určená na tanec a zábavu v nočnom čase. Chceme, aby bol v noci dodržiavaný nočný kľud a hlasná hudba k nemu v žiadnom prípade neprispieva. Výsledkom je preto návrh, aby bola hudobná produkcia v nočnom čase zakázaná, či už ide o živú alebo reprodukovanú hudbu. Zároveň návrh umožňuje hudobnú produkciu v dennom čase,” dodáva Veronika Majtánová.

Trnava zároveň upozorňuje, že v prípade, ak bude nové ustanovenie ľudia vnímať negatívne, mesto je pripravené spomínané ustanovenie prehodnotiť a prispôsobiť aktuálnej situácii.

zdroj: trnava.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech