Trnavčan na roli vykopal unikátnu vec. Je stará až 50 000 rokov

  • V okrese Trnava došlo k jedinečnému nálezu
  • Pôvod starodávneho predmetu sa odhaduje až do obdobia praveku
trnava meč
Ilustračný obrázok, Instagram/reprofoto/trnavamojemesto, Unsplash/Ricardo Cruz
  • V okrese Trnava došlo k jedinečnému nálezu
  • Pôvod starodávneho predmetu sa odhaduje až do obdobia praveku

V okrese Trnava, neďaleko jedného z tamojších potokov, našiel miestny občan kamenný hrot oštepu, ktorý sa v rámci Trnavského kraja stal najstarším ohláseným nálezom mimo výskumu od roku 2002, kedy bol založený Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Trnava. 

Odborníci zo Slovenska, ktorí sa zaoberajú paleolitmi, určili vek oštepu na približne 40 až 50-tisíc rokov. Hrot má listovitý tvar, dĺžku 5,2 centimetra, šírku 2,7 a maximálne hrúbku jeden centimeter. Informoval o tom Matúš Sládok z KPÚ.

V okolí nálezu sa našli aj ďalšie predmety

Vzhľadom na vek je zaujímavé, že má slabú patinu, je vyrobený štiepaním – opracovaním kamenného úštepu otĺkačom z pazúrika pravdepodobne severského pôvodu,“ uviedol Sládok. Kamenné hroty oštepov bývali vsadené do drevenej palice, oštep sa používal na lovenie zveri a ako zbraň.

Sládok doplnil, že sa v okolí miesta nálezu našli sídliskové archeologické nálezy z viacerých mladších období praveku a stredoveku.

Dokazuje to, že táto poloha bola vhodným miestom na pobyt ľudí v rôznych dobách. Či lokalitu obýval ľud aj v paleolite, by zistil podrobnejší terénny výskum. Zatiaľ je hrot považovaný len za ojedinelý nález z paleolitu a môže súvisieť s lovom zveri premiestňujúcej sa k zdroju vody,“ opísal. Nález bude po vypracovaní správy prevedený do múzea.

Hrot však nie je jediným pozoruhodným nálezom z paleolitu na území Trnavského kraja z nedávnej doby. V rokoch 2020 a 2021 sa osídlenie zistilo počas záchranného archeologického výskumu na stavbe v Banke pri Piešťanoch.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Trnava Moje Mesto (@trnavamojemesto)

Nálezcovia sú povinní nález ohlásiť

KPÚ Trnava pripomína, že každý nálezca je podľa pamiatkového zákona povinný nález ponechať na mieste a najneskôr na druhý pracovný deň ho ohlásiť príslušnému krajskému pamiatkovému úradu.

Ideálne je nález ohlásiť telefonicky ihneď priamo z miesta nálezu, čo už až na výnimky v dobe smartfónov a pokrytia mobilným signálom nemôže byť problém. K nálezom však dochádza aj mimo pracovnú dobu pamiatkarov. Pokiaľ ide o frekventované miesto, nález môže byť bezprostredne ohrozený, napríklad v koryte vodného toku opätovným zatopením či krádežou. Vtedy je prípustné okrem ohlásenia nálezu prostredníctvom elektronickej pošty jeho premiestnenie na bezpečné miesto, ale predtým je potrebné ho zdokumentovať na mieste nálezu fotografiami či videom a zaznamenať jeho súradnice,“ upozornil Sládok.

Ďalší nález, ktorý našli neďaleko slovenských hraníc

Neďaleko slovenských hraníc došlo k ďalšiemu pozoruhodnému nálezu. Prírodné múzeum v Chicagu, The Field Museum, má vo svojich rukách už takmer storočie meč, o ktorom sa doposiaľ hovorilo ako o dobre vyrobenej replike zbrane z doby bronzovej.

Nová analýza však podľa IFL Science ukázala, že meč vyzerá autenticky, pretože aj autentickým je. Bol totiž vyrobený pred viac než 3-tisíc rokmi.

K objasneniu pôvodu tohto meča došlo po žiadosti maďarských archeológov. Tí počas príprav výstavy o prvých kráľoch Európy, ktorá sa bude konať v marci, požiadali múzeum o bližší pohľad na repliku tejto zbrane, ktorá sa v The Field Museum nachádza.

Meč, ktorý našli v 30. rokoch 20. storočia v Budapešti v rieke Dunaj, následne archeológovia a vedci z múzea analyzovali pomocou röntgenového fluorescenčného detektora. Predpokladajú, že bol meč umiestnený do Dunaja ako súčasť starovekého rituálu, možno na pamiatku strateného milovaného človeka alebo bitky. 

Zdroje: TASR, IFL Science, FOTO Facebook/Mesto Trnava, FOTO Instagram/trnavamojemesto

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá