Trnavu čoskoro zaplavia vegáni. Ochutnať tu môžeš vegánsku bryndzu aj kebab

  • Najväčśí vegánsky food festival prichádza túto sobotu 4. mája do Trnavy, nájdeš ho na Námestí svätého Mikuláša
  • Vegánske hody budú mať v Trnave svoju premiéru, no očakáva sa, že ich príde navštíviť okolo 5-tisíc ľudí
vegoo
facebook.com/Vegánske hody,pixabay.com
  • Najväčśí vegánsky food festival prichádza túto sobotu 4. mája do Trnavy, nájdeš ho na Námestí svätého Mikuláša
  • Vegánske hody budú mať v Trnave svoju premiéru, no očakáva sa, že ich príde navštíviť okolo 5-tisíc ľudí

Svoje kuchárske umenie na Vegánskych hodoch v Trnave predvedie niekoľko reštaurácií a bistier, ktoré predstavia vychytávky ako vegánsky cheeseburger, kebab, no kúpiš tu aj vegánsku klobásu – Maďarská klobaňa. Mnohých určite zaujmú aj pirohy či halušky s vegánskou bryndzou – vryndza.

Gepostet von Vegánske hody Slovensko am Donnerstag, 18. April 2019

Okrem množstva udržateľných a ohľaduplných jedál bez živočíšnych výrobkov ako mäso, mlieko či vajcia sa tu predstavia aj obchody s vegánskou kozmetikou a drogériou netestovanou na zvieratách.

Gepostet von Vegánske hody Slovensko am Montag, 1. April 2019

Vegánske hody sa budú tento rok niesť aj v duchu minimalizácie odpadu, takže tu okrem živočíšnych produktov nenájdeš ani jednorázové poháre. Namiesto nich ti budú k dispozícii zálohovateľné plastové poháre.

Gepostet von Vegánske hody Slovensko am Donnerstag, 18. April 2019

Slováci a revolúcia v stravovaní

Podľa výsledkov výskumu agentúry Focus až 13 % ľudí na Slovensku už teraz znižuje svoju spotrebu živočíšnych výrobkov a ďalších 17 % zvažuje, že ju znižovať začne. Celkovo tak až 30 % smeruje k znižovaniu spotreby mäsa, mlieka, vajec a výrobkov z nich.

Gepostet von Vegánske hody Slovensko am Dienstag, 5. Juni 2018

Najviac sa o znižovanie spotreby zaujímajú ženy (41 %) a vysokoškolsky vzdelaní ľudia (42 %). Najmenej sa oň zaujímajú ľudia v Trenčianskom kraji (19 %) a najviac v Bratislavskom kraji (42 %). Spotreba mäsa na Slovensku je zároveň dlhodobo najnižšia v regióne V4 a patrí aj k najnižším v EÚ.

Gepostet von Vegánske hody Slovensko am Mittwoch, 3. April 2019

„Tieto čísla znamenajú pre našu prácu zásadný pokrok, pretože okrem bežnej vegánskej populácie, ktorá zodpovedá svojím podielom aj okolitým krajinám, sa nám podarilo odhaliť obrovskú skupinu ľudí otvorených znižovaniu spotreby živočíšnych výrobkov. Práve táto skupina je kľúčovou pri rozvoji rastlinných alternatív a vďaka práci s ňou dokážeme zrýchliť napredovania ich rozvoja na Slovensku,” napísalo OZ Vegánske hody vo svojej výročnej správe.

Gepostet von Vegánske hody Slovensko am Dienstag, 5. Juni 2018

Šanca dlhodobo začať znižovať spotrebu živočíšnych výrobkov na Slovensku je dobrou správou, keďže ľudské stravovanie patrí medzi jednu z hlavných príčin klimatických zmien. Na tento problém už dávnejšie upozorňuje OSN, podľa ktorej údajov má živočíšna výroba až 14,5% podiel na tvorbe emisií skleníkových plynov, čo je viac ako všetky formy dopravy vo svete.

Na tento problém upozornilo aj 15 000 vedcov a vedkýň, ktorí v snahe odvrátiť katastrofické klimatické zmeny vidia prechod na prevažne rastlinnú stravu ako jeden z nevyhnutných krokov.

Nárast záujmu o rastlinné alternatívy zodpovedá aj ich rýchlemu rozvoju počas posledných rokov. Do roku 2022 sa dokonca očakáva celosvetový nárast veľkosti tohto sektora na 14,22 miliárd amerických dolárov.

Do rozvoja rastlinných alternatív prúdia obrovské investície a v tomto sektore pôsobí celá rada startupov zo Silicon Valley rozvíjajúca najmodernejšie technológie, ktoré môžu tvoriť budúcnosť ľudského stravovania. Patrí sem napríklad Beyond Meat, známy výrobou svojho krvácajúceho vegánskeho burgra, ktorý získal investície aj od Leonarda DiCapria.

Celosvetovú pozornosť púta aj Memphis meats, ktorý vyvíja takzvané čisté mäso, vyrábané bez použitia zvierat a minimalizujúce tvorbu emisií, spotrebu vody, či odlesňovanie. Získal aj investície vo výške 17 miliónov amerických dolárov od Billa Gatesa.

zdroj: veganskehody.sk, cnbc.com, fao.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech