Trump po prekonaní koronavírusu prekvapuje: Cítim sa lepšie ako pred 20-timi rokmi

  • Trump sa vrátil do Bieleho domu po troch nociach strávených vo vojenskej nemocnici
  • Vyzval Američanov, aby sa nebáli a nedovolili koronavírusu ovládnuť ich životy
Trump Titulka
TASR/AP, Christoph Soeder
  • Trump sa vrátil do Bieleho domu po troch nociach strávených vo vojenskej nemocnici
  • Vyzval Američanov, aby sa nebáli a nedovolili koronavírusu ovládnuť ich životy

Americký prezident Donald Trump, ktorého už prepustili z nemocnice, kde sa liečil po nákaze koronavírusom, nepociťuje „žiadne symptómy“ ochorenia COVID-19. Na sociálnej sieti najnovšie napísal: 

„Cítim sa veľmi dobre! Nebojte sa Covid. Nenechajte, aby dominoval nad vaším životom. Cítim sa lepšie než pred 20-timi rokmi!“ Dodal, že pod vedením jeho úradu sa podarilo vyvinúť „naozaj skvelé“ lieky a nahromadiť nové vedomosti ohľadom tohto ochorenia.

V utorok pribudlo rekordných 877 prípadov koronavírusu. Čakajú nás ďalšie rekordy, tvrdí Matovič

Na Trumpovo vyjadrenie zareagoval aj slovenský Úrad verejného zdravotníctva. Odborníci zdôrazňujú, aby sa ľudia koronavírusu naozaj nebáli, no je potrebné mať pred ním rešpekt. O to viac, ak patríte medzi ohrozené skupiny. 

„Sme veľmi radi, že sa pán prezident cíti lepšie. Nie každý však má to šťastie, že má mierny priebeh ochorenia. Nie každý môže mať k dispozícií súkromný tím najlepších lekárov,“ ÚVZ.

Skúsenosť Trumpa s ochorením COVID-19 pravdepodobne nebola taká, ako v prípade iných nakazených po celom svete. Lekári mu predpísali agresívnejší priebeh liečby a dostal antivírusové lieky, ktoré by pre bežného pacienta neboli k dispozícii.

Trumpov postoj znepokojuje odborníkov na infekčné choroby, keďže ani to, že sám zápasil s koronavírusom, uňho nespôsobilo zmenu pohľadu na túto nákazu. „Mnoho ľudí každý rok, niekedy aj vyše 100-tisíc, a napriek existujúcej vakcíne, zomiera na chrípku,“ napísal Trump na Twitteri a dodal:

„Chystáme sa preto uzavrieť našu krajinu? Nie. Naučili sme sa s tým žiť, rovnako ako sa učíme žiť s ochorením COVID-19, ktorý je u väčšiny populácie omnoho menej smrteľný.“

Ako vnímaš ochorenie COVID-19?

S tvrdením prezidenta USA však absolútne nesúhlasí David Nace z medicínskeho centra v Pittsburghu. „V tomto musíme byť realisti – COVID-19 predstavuje pre americkú populáciu totálnu hrozbu. Väčšina ľudí nemá také šťastie ako prezident,“ poznamenal odborník na choroby seniorov.

Michelle Obamová ostro kritizuje Trumpa

Bývalá prvá dáma Spojených štátov Michelle Obamová obvinila amerického prezidenta Trumpa zo zlyhania v boji proti šíreniu koronavírusu v USA. Podľa Michelle Obamovej Trump ako „najvyšší veliteľ (amerických) ozbrojených síl zmizol z boja“ proti koronavírusu a svojím svojvoľným a neprofesionálnym prístupom celú situáciu ešte zhoršil.

Zdôraznila, že v USA na komplikácie spojené s koronavírusom zomrelo už viac ľudí, ako je celkový počet amerických vojakov padlých vo vojnách v Iraku, Afganistane, Vietname a Kórei.

Žijeme v strachu pred tým, čo môže prísť. Tvrdí manažér obľúbeného nočného klubu

„Naša krajina je v chaose kvôli prezidentovi, ktorý nestačí na svoju funkciu,“ uviedla manželka demokratického exprezidenta Obamu. V súvislosti s vlnou nepokojov proti policajnému násiliu v USA tiež obvinila Trumpa a ďalších republikánov z rasistických postojov. To by podľa nej mali brať do úvahy aj tí voliči, ktorí sa zatiaľ nerozhodli pre žiadneho z prezidentských kandidátov.  

Apelovala tiež na voličov tmavej pleti, ako aj všetkých mladých ľudí, aby prišli 3. novembra hlasovať v prezidentských voľbách. „Nemôžeme si dovoliť taký luxus, že budeme predpokladať, že veci proste dopadnú dobre,“ uviedla Obamová na margo výsledkov volieb.

Zdroje: ÚVZSR, Twitter.com/ Trump, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK