Trump šokoval tesne pred voľbami. Svetu oznámil zmenu svojej viery

  • Donald Trump sa chytá šíriacej vlny po USA a pridáva k takzvaným „nedenominačným“ kresťanom
  • V rozhovore vyzdvihol veriacich po celej krajiny
  • Svoje vyliečenie z COVIDU-19 pripísal svojej viere
Trump-Superman
  • Donald Trump sa chytá šíriacej vlny po USA a pridáva k takzvaným „nedenominačným“ kresťanom
  • V rozhovore vyzdvihol veriacich po celej krajiny
  • Svoje vyliečenie z COVIDU-19 pripísal svojej viere

„Aj keď ma v detstve potvrdili (myslené ako pokrstili) v presbyteriánskom kostole, považujem sa teraz za nedenominačného kresťana,“ oznámil novinku Donald Trump v rozhovore pre náboženskú spravodajskú službu.

Nedenominační kresťania sú niektorými považovaní za ďalší typ protestantizmu, no presnejšou definíciou je, že sa cítia nezaradení a dištancujú od iných kresťanských spoločenstiev. V USA sa objavovali už v 19. a 20. storočí, no veľkému a neutíchajúcemu nárastu sa tešia hlavne teraz a v krajine patria už medzi dominantné kresťanské spoločenstvá.

donald trump
zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon

Dôvod, prečo sa americký prezident rozhodol pridať k tomuto šíriacemu sa hnutiu, v rozhovore neuviedol. Väčšinu rozhovoru venoval chvále veriacim a ich nezlomnej sile v týchto časoch.

Podpora veriacim

Donald Trump v rozhovore pochválil otvorenie kostolov napriek pandémii. „Našťastie je teraz veľa veľkých cirkví otvorených a osobne sa stretávajú. Sú nadšení pre americké tradičné hodnoty a chcú, aby boli naše cirkvi otvorené,“ uviedol v rozhovore.

Mnohí však toto vyjadrenie skritizovali a pripomenuli, že práve otvorené kostoly sa stali jedným z hlavných ohnísk nákazy korona vírusom v USA, ktorý si v krajine vyžiadal takmer 230.000 obetí. Ako príklad môžeme uviesť napríklad tohto-týždňovú bohoslužbu v Severnej Karolíne, ktorej výsledkom bolo vyše 100 nakazených a zatiaľ 3 mŕtvi.

biskupi semafor bohosluzba omsa covid koronavirus
zdroj: TASR/Róbert Fritz

Americký prezident vyzdvihoval hlavne evanjelikov a evanjelické cirkvi: „Títo úžasní ľudia milujú USA a majú skutočnú túžbu spolupracovať na zlepšení všetkých Američanov. Vážim si ich modlitby a povzbudzuje ma ich veľká viera,“ povedal na ich adresu.

V rozhovore ďalej spomína, že sa spolu so svojou manželkou Melániou stretol počas svojho pôsobenia so zástupcami rôznych náboženstiev, navštívil rôzne „úžasné“ kostoly a že aj počas pandémie sa aspoň virtuálne zúčastňoval rôznych bohoslužieb a modlitieb. „Viem, že to isté urobili aj milióny Američanov.“

Dokonca, vďaka viere a modlitbám svojich krajanov i modlitbám ľudí z celého sveta sa podľa vlastných slov ľahšie vyliečil z korona vírusu – tvrdí v rozhovore.

Trump vo videu z nemocnice: Experimentálna liečba ktorú dostávam, je zázrak

Politický marketing či úprimná viera?

Mnohí za týmito slovami pre náboženskú spravodajskú službu vidia z pohľadu Donalda Trumpa skôr prebiehajúcu volebnú kampaň, kde sa tentokrát zameral na početnú a silnú komunitu veriacich.

Donald Trump na predvolebnom zhromaždení
zdroj: TASR/AP – Andrew Harnik

To, že v rozhovore párkrát vyzdvihol zrovna evanjelikov a evanjelické cirkvi nie je podľa pozorovateľov náhoda. Pripomínajú, že to boli práve títo ľudia – členovia bielych evanjelických komunít – ktorí sa vo voľbách stali kľúčovými na ceste Donalda Trumpa do Bieleho domu.

„V roku 2016 tvorila náboženská skupina približne štvrtinu všetkých Američanov s volebným právom a 81 percent z nich hlasovalo pre Trumpa,“ pripomína ich silu The Washington Post.

Trump sa opäť opustil a hádal sa, tlmené mikrofóny počas debaty ale zachránili debatu

Zdroje: Daily Mail, Religion News Service

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK