Trump: Vakcína proti koronavírusu bude tento rok, o život príde zhruba 100 000 Američanov

  • „Sme presvedčení, že do konca roka budeme mať vakcínu,“ uviedol
  • Trump taktiež povedal, že bude naliehať, aby sa školy a univerzity otvorili v septembri
trump
TASR/AP/Alex Brandon
  • „Sme presvedčení, že do konca roka budeme mať vakcínu,“ uviedol
  • Trump taktiež povedal, že bude naliehať, aby sa školy a univerzity otvorili v septembri

Americký prezident Donald Trump v nedeľu vyhlásil, že je „presvedčený“, že do konca tohto roka budú mať Spojené štáty vakcínu proti infekčnej chorobe COVID-19, ktorú vyvoláva nový koronavírus. Informovala o tom agentúra DPA.

„Usilovne na tom pracujeme,“ povedal Trump počas podujatia organizovaného spravodajskou televíziou Fox News blízkou republikánom, kde odpovedal na otázky voličov.

Do konca roka

„Sme presvedčení, že do konca roka budeme mať vakcínu,“ uviedol a dodal, že „veľa spoločností“ sú podľa jeho slov už „blízko“.

Ako pripomenula DPA, odborníci z oblasti verejného zdravia uviedli, že vývoj vakcíny môže trvať minimálne rok.

Popredný americký imunológ a expert Bieleho domu na koronavírus Anthony Fauci vo štvrtok v rozhovore pre americkú televíziu CNN povedal, že ak bude čoskoro vakcína vyvinutá, mohla by byť dostupná už v januári, ale zároveň upozornil, že „to nemôže zaručiť“.

O život by mohlo prísť 100 000 Američanov

Trump taktiež povedal, že bude naliehať, aby sa školy a univerzity otvorili v septembri a zdôraznil, že je potrebné postupne otvárať hospodárstvo krajiny.

Zároveň obhajoval reakciu federálnej vlády na koronavírus, ktorá čelí kritike. „Urobili sme správnu vec a skutočne verím, že sme zachránili 1,5 milióna životov,“ uviedol.

Trump ešte v apríli povedal, že ochoreniu v USA by mohlo podľahnúť 60 000 Američanov. Teraz to podľa neho vyzerá skôr tak, že o život by mohlo prísť zhruba 100 000 osôb.

Nemecký minister si myslí niečo iné

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn uviedol, že vývoj vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 môže trvať roky. Reagoval na slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý povedal, že vakcína by mohla byť pripravená koncom roka 2020. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP.

„Vývoj vakcín je jednou z najnáročnejších a najťažších úloh v medicíne. Bol by som rád, ak by sa to podarilo dosiahnuť o niekoľko mesiacov. Ale môže to trvať roky, pretože sa samozrejme môžu vyskytnúť prekážky, ako sme to videli pri iných vakcínach,“ povedal Spahn.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech