Turecko na Cypre napadlo mierové sily OSN

  • Turecké sily napadli príslušníkov mierových síl OSN na Cypre
  • Snažili sa tak zabrániť výstavbe cesty v demilitarizovanej zóne
Na snímke sú príslušníci z OSN
WIkimedia/UNFICYP/Ľuboš Podhorský
  • Turecké sily napadli príslušníkov mierových síl OSN na Cypre
  • Snažili sa tak zabrániť výstavbe cesty v demilitarizovanej zóne

Turecké sily na Cypre v piatok napadli príslušníkov mierových síl OSN, ktorí sa snažili zabrániť výstavbe cesty v demilitarizovanej zóne rozdeľujúcej stredomorský ostrov. Uviedli to Mierové sily OSN na Cypre (UNFICYP), informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

K incidentu došlo pri obci Pyla, ktorej časť leží v demilitarizovanej zóne na ostrove neďaleko Larnaky.

Misia OSN ešte vo štvrtok upozornila úrady v Tureckom okupovanej časti Cypru na „neoprávnené stavebné práce v nárazníkovej zóne OSN“. Príslušníkov mierových síl podľa jej tvrdení napadli v piatok, keď chceli zablokovať výstavbu cesty, ktorá zasahuje územie demilitarizovanej zóny.

„Mierové sily Organizácie Spojených národov na Cypre odsudzujú útoky na príslušníkov mierových síl OSN a poškodenie vozidiel OSN zo strany personálu cyperských Turkov,“ uviedla UNFICYP vo vyhlásení. Dodala, že incident sa odohral v demilitarizovanej zóne.

Ohrozenie bezpečnosti mierových síl OSN a ich majetku je podľa UNFICYP neprijateľné a z pohľadu medzinárodného práva ide o závažný zločin.

Nemenovaný predstaviteľ pre agentúru AFP priblížil, že polícia z okupovanej časti Cypru a vojaci v civile udreli päsťou príslušníka mierových síl OSN a desiatky ďalších „násilne odtlačili“. Jedno z vozidiel OSN podľa neho odtiahli traktorom, pričom značne poškodili tri vozidlá OSN.

Mierové sily vyzvali cyperských Turkov, aby „rešpektovali mandát misie v nárazníkovej zóne OSN, zdržali sa akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli ďalej eskalovať napätie a okamžite stiahli všetok svoj personál a stroje“ z demilitarizovanej zóny. Dodali, že príslušníci mierových síl zostanú v oblasti a sú odhodlaní zabrániť stavebným prácam.

Cyprus je rozdelený od roku 1974 na severnú časť, ktorú okupuje Turecko, a medzinárodne uznávanú Cyperskú republiku, ktorá je členským štátom EÚ. Turecká armáda v uvedenom roku obsadila sever ostrova po tom, ako gréckocyperskí nacionalisti uskutočnili štátny prevrat s cieľom pripojiť ostrov ku Grécku.

Ankara varuje aj Rusov

Ankara upozornila Moskvu, aby sa vyhla ďalšej eskalácii napätia v Čiernom mori. Uviedla to vo štvrtok kancelária tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v reakcii na incident z minulého víkendu. Ruská armáda vtedy vypálila varovné výstrely na tureckú nákladnú loď. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

„Po (ruskom) zásahu boli naši partneri z Ruskej federácie náležite varovaní, aby sa vyhli takýmto pokusom, ktoré eskalujú napätie v Čiernom mori,“ uviedla kancelária. Tým prelomila niekoľkodňové ticho o incidente.

Loď Sukru Okan sa minulú nedeľu plavila pod vlajkou tichomorského súostrovia Palau. Ruský vojenský personál po varovných výstreloch vstúpil na jej palubu, aby vykonal inšpekciu. Následne loď nechal pokračovať v plavbe do ukrajinského prístavu Izmajil.

Rusko sa v júli rozhodlo odstúpiť od dohody o preprave obilia z ukrajinských čiernomorských prístavov. Dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou pomohli vlani sprostredkovať Turecko a OSN. Ankara vtedy pri rokovaniach využila svoje dobré vzťahy s Moskvou a Kyjevom.

Erdoganova kancelária čelila v Turecku kritike za to, že sa k incidentu v Čiernom mori nevyjadrila. Vo štvrtok reagovala tvrdením, že technicky bolo na štáte Palau, aby reagoval na incident.

„Aj keď vlastník plavidla Sukru Okan je z Turecka, loď sa neplaví pod tureckou vlajkou,“ pokračovala Ankara. Podľa medzinárodného práva je vlajka štátu, pod ktorou sa loď plaví, dôležitejšia ako meno lode alebo jej personál.

Palau je tichomorské súostrovie, ktorého vlajku často používajú lodné spoločnosti na voľný prístup do medzinárodných prístavov.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá