Tvoje zdravie súvisí s tvojou výškou. Megaštúdia odhalila jasnú súvislosť

  • Vedci sa pozreli, ako vzrast ovplyvňuje zdravie
  • Skúmali viac ako tisíc zdravotných problémov a genetických znakov, vďaka čomu ide o doteraz najväčšiu štúdiu
tieň ľudia chôdza zdravie
Ilustračný obrázok, tieň ľudia chôdza zdravie
  • Vedci sa pozreli, ako vzrast ovplyvňuje zdravie
  • Skúmali viac ako tisíc zdravotných problémov a genetických znakov, vďaka čomu ide o doteraz najväčšiu štúdiu

Naša výška je jedna z vecí, na ktorú nemáme vplyv. Jedným z hlavných faktorov našej výšky je genetika, vysokí rodičia majú väčšinou vysoké deti a nízki rodičia nižšie deti. Ani zďaleka to však neplatí stopercentne.

V každom prípade náš vzrast ovplyvňuje náš každodenný život, vyšší ľudia sa musia napríklad častejšie skláňať, aby sa zmestili do nižších priestorov. Na druhej strane, ľudia s nižším vzrastom majú nevýhodu napríklad pri výmene žiarovky alebo podobnej činnosti prebiehajúcej vo väčšej výške.

V novej štúdii s názvom A multi-population phenome-wide association study of genetically-predicted height in the Million Veteran Program, ktorá vyšla v odbornom časopise PLOS Genetics, sa vedci pozreli na to, ako vzrast človeka ovplyvňuje jeho zdravie.

Štúdia zohľadňuje len výšku

Medical News Today píše, že v priebehu rokov vedci skúmali výšku človeka ako neovplyvniteľný rizikový faktor určitých chorôb. Minulé výskumy ukazujú, že vyššia osoba môže byť vystavená väčšiemu riziku chorôb, ako je Alzheimerova choroba a srdcové ochorenia, zatiaľ čo nižšia osoba je vystavená vyššiemu riziku cukrovky typu 2.

Avšak pri týchto predchádzajúcich výskumoch nebolo jasné, či bola hlavným faktorom výška alebo či boli príčinou skôr iné faktory, ako napríklad výživa, socioekonomický status alebo činiteľ životného prostredia.

The Guardian podotýka, že v rámci tejto štúdie sa výskumníci rozhodli odstrániť tieto mätúce faktory oddeleným pohľadom na súvislosti medzi rôznymi chorobami a skutočnou výškou osoby a súvislosti s predpokladanou výškou na základe ich genetiky.

Eurekalert uvádza, že medzinárodný vedecký tím použil údaje z VA Million Veteran Program, čo je rozsiahla americká databáza zahŕňajúca genetické a zdravotné informácie od viac ako 200 000 dospelých jedincov bielej pleti a viac ako 50 000 dospelých ľudí čiernej pleti.

Najobsiahlejšia štúdia svojho druhu

Portál Sci-News informuje, že vedci celkovo skúmali viac ako tisíc zdravotných problémov a genetických znakov, vďaka čomu ide o doteraz najväčšiu štúdiu zaoberajúcu sa vzťahom medzi fyzickou výškou človeka a chorobami.

„Pomocou genetických metód aplikovaných v rámci VA Million Veteran Program sme našli dôkaz, že výška v dospelosti môže ovplyvniť najmenej 127 klinických znakov vrátane niekoľkých zdravotných stavov spojených so zlými výsledkami a kvalitou života – periférna neuropatia, vredy dolných končatín a chronická žilová nedostatočnosť,“ povedal pre Science Alert hlavný autor štúdie Sridharan Raghavan.

„Dospeli sme k záveru, že výška môže byť nerozpoznaným nemodifikovateľným rizikovým faktorom pre niekoľkých bežných zdravotných problémoch u dospelých,“ dodal.

Rôzna výška, rôzne problémy

The Guardian zdôrazňuje, že výsledky potvrdili predchádzajúce zistenia z menších štúdií, že byť vysoký je spojené s vyšším rizikom fibrilácie predsiení a kŕčových žíl, a naopak, nižším rizikom ischemickej choroby srdca, vysokého krvného tlaku a vysokého cholesterolu.

Výskumníci tiež odhalili nové súvislosti medzi vyšším vzrastom a vyšším rizikom periférnej neuropatie, ktorá je spôsobená poškodením nervov na končatinách, ako aj infekciami kože a kostí, ako sú vredy na nohách a chodidlách. Upozornili však, že na objasnenie niektorých zistení je potrebné väčšie množstvo štúdií.

Zdroje: PLOS Genetics, Medical News Today, The Guardian, Eurekalert, Sci-News, Science Alert

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá