Tvorca AliExpresu chystá konkurenciu pre ChatGPT. Z konverzácie bude robiť poznámky

  • Plánovaná AI bude schopná pracovať v dvoch jazykoch
  • Podľa svetoznámych podnikateľov sa preteky v oblasti AI vymkli spod kontroly
čína peking umelá inteligencia
Ilustračný obrázok, Unsplash/Road Trip with Raj, Alex Knight
  • Plánovaná AI bude schopná pracovať v dvoch jazykoch
  • Podľa svetoznámych podnikateľov sa preteky v oblasti AI vymkli spod kontroly

Čínska medzinárodná technologická spoločnosť Alibaba, matka známeho AliExpresu, má plány stať sa konkurenciou technológií umelej inteligencie. Gigant oznámil, že do sveta plánuje vypustiť vlastný produkt na štýl populárneho Chatu GPT. Plánovanej novinke už vymyslel aj meno – Tongyi Qianwen.

Chatbota by do firiem spoločnosti Alibaba mali integrovať už v „blízkej budúcnosti“, no konkrétne časové obdobie neuviedli.

Spoločnosť predstavila plány na vytvorenie rivala pre ChatGPT už na začiatku tohto roka. Nadviazala tak na aktivitu iných technologických spoločností, ktoré už predstavili svoje vlastné generatívne AI chatboty.

Tongyi Qianwen bude premieňať konverzáciu do poznámok

Čínska spoločnosť Alibaba doposiaľ neuviedla anglickú verziu Tongyi Qianwen. Preklad názvu plánovaného konkurenčného produktu BBC opisuje ako „hľadanie odpovede kladením tisícok otázok“.

Nachádzame sa v technologicky prelomovom okamihu, ktorého hnacou silou sú generatívna umelá inteligencia a cloud computing,“ povedal pri príležitosti uvedenia Tongyi Qianwen predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ spoločnosti Alibaba Daniel Čang.

Spoločnosť uviedla, že je táto AI schopná pracovať v angličtine i čínštine a spočiatku bude pridaná do aplikácie DingTalk, ktorá slúži na odosielanie správ na pracovisku. Táto umelá inteligencia bude vykonávať množstvo úloh, vrátane premeny konverzácií na stretnutiach do písomných poznámok.

Medzi ďalšie funkcie patrí aj písanie e-mailov či vypracovávanie obchodných návrhov. Alibaba tiež uviedla, že bude AI integrovaná aj do inteligentného reproduktora Tmall Genie, ktorý je podobný hlasovému asistentovi Amazon Alexa.

Zarábanie pomocou umelej inteligencie. AI biznis
zdroj: Unsplash/Giorgio Trovato, Possessed Photography, Glenn Carstens-Peters

Záujem o generatívnu umelú inteligenciu prudko vzrástol od novembrového zverejnenia ChatGPT spoločnosťou OpenAI, ktorú podporuje Microsoft. Generatívna umelá inteligencia sa dokáže učiť z minulých údajov a vytvárať obsah na nerozoznanie od ľudskej práce.

ChatGPT dokáže odpovedať na otázky použitím prirodzeného, akoby ľudského jazyka a napodobňovať iné štýly písania, pričom ako databázu používa internet v jeho podobe z roku 2021.

Spoločnosť Microsoft vynaložila na túto technológiu, ktorú vo februári pridala do svojho vyhľadávača Bing, miliardy dolárov. Americký softvérový gigant tiež uviedol, že zabuduje verziu ChatGPT do svojich aplikácií Office vrátane Wordu, Excelu, PowerPointu a Outlooku.

Svoje vlastné modely umelej inteligencie ohlásili aj Google spoločnosti Alphabet a čínska technologická skupina Baidu, ktoré tiež predstavili podobné chatboty.

Preteky vo vývoji systémov AI sa vymkli spod kontroly

Čínsky regulátor kybernetického priestoru v utorok predstavil návrh opatrení na riadenie generatívnej AI. Podľa navrhovaných pravidiel by boli spoločnosti zodpovedné za legitímnosť údajov používaných na školenie technológie, uviedla čínska správa pre kyberpriestor.

Verejnosť môže svoje pripomienky k návrhom vyjadriť do 10. mája. Skupina významných osobností v technologickom priemysle minulý mesiac vyzvala na pozastavenie výcviku výkonných systémov AI v obavách z hrozby pre ľudstvo.

Medzi tých, ktorí podpísali otvorený list, varujúci pred možnými rizikami, patria aj generálny riaditeľ Twitteru Elon Musk a spoluzakladateľ spoločnosti Apple Steve Wozniak. Tvrdia, že sa preteky vo vývoji systémov AI vymkli spod kontroly.

V nedávnej správe investičnej banky Goldman Sachs sa pritom uvádza, že umelá inteligencia by mohla podľa odhadov nahradiť ekvivalent 300 miliónov pracovných miest na plný úväzok.

Taliansko sa začiatkom tohto mesiaca stalo prvou západnou krajinou, ktorá zablokovala ChatGPT, pričom tamojší úrad na ochranu údajov to zdôvodnil obavami o ochranu súkromia.

Zdroje: BBC, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá