Typiš Slovakiš – tričká, vďaka ktorým sú ľudové vzory zase cool

  • O tom, ako sa nebáť a nasledovať svoju vášeň, ale aj o tom, ako treba v ľuďoch prebudiť záujem o Slovensko a jeho dedičstvo, sme sa porozprávali s Lindou Minárikovou, energickým dievčaťom, ktoré stojí za slovenskou značkou Typiš Slovakiš.
13071698_652983341522503_850412407566842559_o
  • O tom, ako sa nebáť a nasledovať svoju vášeň, ale aj o tom, ako treba v ľuďoch prebudiť záujem o Slovensko a jeho dedičstvo, sme sa porozprávali s Lindou Minárikovou, energickým dievčaťom, ktoré stojí za slovenskou značkou Typiš Slovakiš.

Linda, ty, mladé žieňa, študentka, podnikateľka, tanečníčka,… Ty aj spávaš?

No celkom ma pobavila táto otázka, akoby ste vedeli všetko o mojom živote :) Ale nie, samozrejme že spávam. Ľudia, ktorí ma bližšie poznajú, veľmi dobre vedia, že spánok je jedna z vecí, ktorú si nedokážem odopierať. Ak mám nedostatok spánku, nedokážem normálne fungovať. Nevravím, že mám toho málo, ale všetko čo robím, robím pretože ma to baví a v takom prípade sa čas vždy nájde. Všetko je to o správnom plánovaní. Táto schopnosť mi ešte síce dosť pokrivkáva, ale snažím sa, učím sa.

Človek sa sám asi len ťažko niekam pohne, predpokladám preto, že más okolo seba super ľudí, ktorí ti pomáhajú. Povedz nám o tvojom tíme a ľuďoch, ktorí stoja pri tebe!

Tak toto je svätá pravda, blízki ľudia sú základ. Povedala by som, že môj tím sa delí na také dve časti. Na jednej strane je to taký prirodzený tím ľudí, ktorým vďačím za veľkú podporu a neústavné dopĺňanie energie. Patrí tam moja skvelá rodina a blízki, ktorí veria v to, čo robím.

Taký ten skutočný tím Typiš Slovakiš som ja, Janči, Igor a grafička Miška. Chlapci zastrešujú skôr tú právnicko-ekonomickú stránku značky a chod firmy. Ja s Miškou sme tu na tú kreatívnu robotu. Môj temperament však nenecháva nič na náhodu a o každom jednom kroku sa spoločne radíme.
_AGO8979

Ja som sa o tebe dozvedela prostredníctvom dvoch odlišných zdrojov, tvoja popularita teda rastie a ľudia sa zaujímajú. Povedz nám, ako sa ti to podarilo! Nejaký tajný marketingový trik?

Priznám sa, že som bola sama veľmi milo prekvapená, keď som videla, ako to všetko rastie. V oblasti marketingu nie som študovaná, ale čosi som pochytila vo firme kde som robila, z okolia, od sestry, ale aj vlastným chcením. Nenazvala by som to teda asi žiadnym marketingovým trikom. Skôr si myslím, že v tomto prípade veľa zohráva viera. Viera v to čo robím a v to, že moje výsledky budú ľudí tešiť rovnako, ako tešia mňa.

Záujem o tričká rastie a zákazníkov pribúda. Plánuješ rozšíriť sortiment aj o iné produkty?

Určite áno. V hlave mám veľa nápadov, ktoré budem chcieť postupne realizovať, ale všetko je to ešte veľmi čerstvé a som zástanca skôr kvality ako kvantity. Takže sa nikam neponáhľam. Som však otvorená možným novým nápadom a spoluprácam a veľa vecí vymýšľam za chodu. Takže o konkrétnych produktoch ešte rozprávať nebudem ;)

_AGO8958 r

Kde sú tvoje tričká vyrobené? A ako logisticky zvládaš narastajúce objednávky?

S tričkami nám pomáhajú chlapci z jednej malej firmy, ktorí zadovážia tričká aj ich dajú potlačiť. Toto je ich výrobné tajomstvo, viem len, že sú to šikovní a poctiví chalani a mňa teší, že môžeme robiť práve s nimi. Zatiaľ to celkom časovo vykrývame s chlapcami vo firme, takže to nie je problém.

Tričká balím doma alebo vo firme. Niektoré posielam poštou a niektoré odnášam do kaviarne Caffe4U v Bratislave, kde máme osobný odber. Toto je aspoň pre mňa také príjemné spojenie. Som veľký milovník dobrej kávy a tu si dokážem vždy dobre oddýchnuť. Okrem toho je tu pripravená kávička zadarmo pre každého, kto si sem príde po svoje tričko.

Veľa ľudí sa bojí hlavne finančnej stránky pri podnikaní. Dokáže ti už tvoj biznis zarobiť toľko, aby si z toho mohla žiť? 

Samozrejme, že zatiaľ nie. Naozaj by som ešte nehovorila o nejakom veľkom biznise. Ja si myslím, že niečo naše slovenské má ten potenciál, ale ešte to tak nefunguje. Čo sa zarobí, ide do nových návrhov a nápadov pre zlepšenie chodu našej značky. Som rada, že je to tak. Je to veľká motivácia. logo_preview

Si mladá a zrazu máš toľko zodpovednosti, sama si povedala, že veľa vecí pre teba bolo na začiatku neznámych. Ako si sa s tým vysporiadala?

Ja osobne som nikdy nemala problém so zodpovednosťou, skôr sa jedná o to, že Typiš Slovakiš je niečo, pod čo sa podpisujem. A preto mi tak veľmi záleží na tom, aby všetko fičalo ako má. Išla som na to postupne. A toto ,,vysporiadanie sa“  stále pretrváva. Stále sa učím.

Človeku by ani nenapadlo koľko vecí za tým stojí. Od dobre premysleného nápadu cez dôkladne skonzultovaný návrh s grafičkou, chalanmi v tlači, našitie etikety, zabalenie trička, fotenia, tvorba stránky, až po tie právnické veci. Tie sú pre mňa jedna veľká španielska dedina. Na to ale nie som sama, to majú na starosti moji kolegovia. Je to pekná vyvážená spolupráca. Oni neurobia nič bezo mňa a ja nič bez nich. A ako som aj spomínala, nikdy nebudem na to úplne sama. Staršia sestra mi vie veľmi dobre poradiť v oblasti marketingu.

Najväčšiu zodpovednosť však pociťujem v tom úplne prvom kroku. V správne vybranom a interpretovanom návrhu. Výšivku a ornamenty človek musí dobre poznať, vedieť, ako boli používané a nakombinované. Pri prevádzaní do ich štylizovanej a modernej podoby mi veľmi záleží na tom, aby sa zachovala ich autentickosť. Nikdy by som si nedovolila dehonestovať niečo tak vzácne a nádherné ako je naše ľudové umenie. Aj v tejto oblasti mám čo doháňať a samozrejme aj tu platí to, že mi má kto poradiť. Našťastie mám okolo seba tých správnych ľudí za čo im všetkým veľmi ďakujem. 

Každý druhý človek dnes radí „choďte do biznisu nebojte sa, budujte,“ ale pre niekoho to nie je tak ľahké na začiatku, aj keď ukrýva veľký talent vnútri. Povedz nám tak od srdca tú motiváciu alebo radu, prečo prekonať strach a predsa ísť do toho?

Nie som si istá, či ja by som mala čo poradiť, pretože sama som vždy bývala tá realistka, ktorá vidí tú horšiu stránku veci. Ale je pravda, že báť sa netreba, odmalička som bola vždy odvážna a schopná zapáliť sa pre veci ktoré ma bavia. Dôležití sú naozaj ľudia, ktorých máme okolo seba a ktorými sa obklopujeme. Dostala som impulz zvonka a to ma nakoplo. Neustále pozitívne reakcie ľudí okolo mňa ma dostávajú ďalej, to je pre mňa tá najväčšia motivácia.

Takže keby ja mám niekomu poradiť, poradila by som jednoducho: Rob to, čo ťa baví, rob to celým srdcom a ver tomu. Nehľadaj zámienky a výhovorky, ako sa to nedá. Prekážky budú vždy, je však potrebné sa zamerať na ich prekonávanie. Znie to ideálne a jednoducho, ale všetci vieme, že to tak nie je. Potom je to už len otázka skutočných priorít a sily vydržať, pretože trpezlivosť ruže prináša. Je to jedna z viet ktorá mi rezonuje v ušiach odmalička a čím som staršia, tým viac zisťujem, že to je naozaj tak.

Tvoje tričká sú jedinečné a krásne prezentujú naše Slovensko. Plánuješ svoj biznis rozšíriť aj do zahraničia?

Plánovať je v tejto fáze možno príliš silné slovo. Ale určite mi to už napadlo. Pre mňa je však dôležitá najprv naša domáca pôda. Chcela by som, aby sme najprv my boli hrdí na to čo sme, čo máme, potom to môžeme posúvať ďalej. Neviem s určitosťou povedať, čo bude, život je naozaj skutočne jedno veľké prekvapenie. Som otvorená prípadným spoluprácam, ale vždy si dobre premyslím do čoho sa pustíme.

profilova

Ja mám často pocit, že my Slováci nevieme oceniť a prezentovať Slovensko v zahraničí. Čo si myslíš, že by sa dalo urobiť k tomu, aby sme pritiahli cudzincov k nám? 

Možno nie je až taký problém že nevieme prezentovať Slovensko v zahraničí. Možno je problém to, že nevieme poriadne oceniť to, čo máme, ani tu u nás doma, v našich kruhoch. Musí to všetko predsa začať od nás, z nášho presvedčenia. Keby sme viac zisťovali a zaujímali sa o našu históriu, vedeli by sme, že máme byť načo hrdí. Možno je to taká naša prehnaná skromnosť alebo dokonca nepriebojnosť, s ktorou vystupujeme v zahraničí. Treba byť pokorný, ale je dôležité nepodceňovať sa a nepodceňovať našu krajinu. Byť k ľuďom milý a vštepovať to aj do našich detí…to je však veľmi rozsiahla otázka a preto by som tu radšej skončila, lebo by som sa veľmi rozrozprávala. ;)

Každý máme dobré a zlé dni, povedz nám takto nakoniec, čo tebe vie rozveseliť deň a ako dobíjaš baterky?

No, tak toto je v mojom prípade jasná odpoveď. Rozveselí ma hoc i dobré počasie a ak nesedím na káve, tak si dobíjam baterky na mojich tréningoch. Venujem sa ľudovému tancu vo Folklórnom súbore Živel od začiatku jeho pôsobenia a to je presne to moje prostredie, ktoré ma pravidelne dobíja. S časom je to často náročné a preto som rada, ak mám príležitosť relaxovať v kruhu svojej rodiny.

autor fotografií: Matúš Lago, facebook

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech