Uber bude zajtra o 50% lacnejší vďaka taxikárom

Rišo Néveri / 27. septembra 2015 / Business

Počas zajtrajšieho dňa sa má uskutočniť protest taxikárov proti spoločnosti Uber na Slovensku a jej prevádzkovaniu „nelegálnej taxislužby“. Uber odpovedá.

 

Počas zajtrajšieho dňa – v pondelok 28. septembra sa má od 14. hod. konať protestná jazda taxikárov, ktorá má smerovať od petržalského Tesca, cez Most SNP až pred budovu ministerstva dopravy. Taxikári jazdou protestujú proti nelegálnej  spoločnosti Uber, pretože jej vodiči nespĺňajú štátom stanovené zákony pre vodičov taxislužieb. Uber prišiel do Bratislavy v polovici augusta, odkedy používateľom ponúka možnosť objednať si odvoz (!nie taxík) cez jednoduchú aplikáciu, ktorá ich spojí s voľným vodičom a po ukončení jazdy zaplatiť ho online.

 

 

Vodiči Uberu nemajú taxametre, neplatia daň z pridanej hodnoty a nespĺňajú zákony pre vozidlá taxikárov. Práve to sa taxikárom nepáči a chcú to zmeniť. Od protestu neupustili, dáva im nádej, že Uber dostal zákaz prevádzkovania aplikácie už vo viacerých európskych krajinách ako Nemecku, Španielsku, či vo Francúzsku. Zvolili si však dobrú cestu? V Bratislave posledné mesiace kolabuje doprava a deň čo deň sú dlhšie zápchy. Nie som si istý, či tomu kolóna taxíkov na vandrovke skrz centrom pomôže... Nemyslí si to však ani samotný Uber, ktorý na protest taxikárov reagoval znížením cien o 50% počas protestu. Ľudia sa predsa musia nejako dostať z bodu A do bodu B.

 

 

Ako vláda na protest zareaguje je otázne. Na jednej strane, keby vodiči Uberu platili dane a prispievali tak do štátneho rozpočtu, bolo by to voči taxikárom spravodlivejšie, na druhej strane treba Uber privítať ako rebelov. Keď si objednávam Uber, neobjednávam si taxík! Tak mi to aspoň pripadá. Uberom som sa za posledné 2 mesiace zviezol  asi 3x z čoho ma raz viezol Luiz z Brazílie a dvakrát Fero z Bratislavy. Musím povedať, že cesta Uberom a cesta taxíkom je niečo úplne iné. Verím, že taxikári sú vystresovaný a stretávajú rôzne indivíduá, ale v taxíku sa jednoducho necítim dobre. S chalanmi z Uberu som si v klude potykal, pokecal a mal som z jazdy dobrý pocit. Cítil som sa, ako keby ma viezol kamoš a na rozdiel od taxíku, tých 10 euro z účtu som vôbec neľutoval. Vyzerá to tak, že súhlasí aj Sajfa.

 

Pridať komentár (0)