Uber zverejnil finančnú správu, ktorá odhaľuje, ako sa darí jednej z najperspektívnejších firiem sveta

  • Uber stále míňa peniaze ako na bežiacom páse
  • Tržby rastú, straty klesajú, Uber sa rozširuje
  • Zároveň investuje aj do iných služieb a myslí na budúcnosť
pexels-photo
Pexels
  • Uber stále míňa peniaze ako na bežiacom páse
  • Tržby rastú, straty klesajú, Uber sa rozširuje
  • Zároveň investuje aj do iných služieb a myslí na budúcnosť

Uber síce na našom území nepôsobí, nie je to však definitívne a v budúcnosti sa to môže zmeniť. Odhliadajúc od faktu, že u nás Uber momentálne nepôsobí, práve zverejnil svoje výsledky za druhý štvrťrok a nie sú zrovna oslnivé.

Lepšie ako minulý rok, ale stále nie ideálne

Uber má už rok nového šéfa, Dara Khosrowshahi, ktorý zdedil problémového giganta po odchode škandálmi opradeného Travisa Kalanicka. Pod jeho vedením sa firma pokúša o zmenu imidžu, rieši problémy a snaží sa upokojiť regulačné orgány na jednotlivých trhoch, kde firma pôsobí. Zároveň rozbehnúť novú marketingovú kampaň, a tým začať novú, pokojnejšiu éru firmy.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Ecole polytechnique

Čo sa týka tržieb, firme sa zatiaľ darí, keďže za druhý štvrťrok mal Uber tržby vo výške 2,8 miliardy dolárov, čo je 63 % nárast oproti druhému štvrťroku v minulom roku. Horšie to je v prípade ziskov. Za druhý štvrťrok Uber vykázal stratu 891 miliónov dolárov, ale stále je to lepšie ako pred rokom, vtedy mal stratu 1,1 miliárd dolárov. V prvom štvrťroku síce vykázal zisk, no to bolo spôsobené predajom svojich divízií v Rusku a Juhovýchodnej Ázii konkurencii.

Rast pred ziskom

Podľa portálu Bloomberg sa Khosrowshahi sústredí hlavne na rozšírenie firmy, a teda rast pred ziskami. Treba si však uvedomiť, že Uber je už do istej miery globálne dostupný a tým pádom sa firme rastie ťažko. Samozrejme potenciál na rastu tu ešte je, napríklad rozšírením svojich služieb do viacerých miest. Momentálne najviac míňa na diverzifikáciu svojich služieb.

Nedávno kúpilo startup, ktorý prenajíma elektrické bicykle a taktiež investovala do ďalšieho, ktorý prenajíma elektrické skútre. Ďalšie investície boli do autonómnych áut, na ktoré každý štvrťrok míňa od 125 do 200 miliónov dolárov či do donáškovej služby Uber Eats.

I napriek tomu, že Uber od svojho vzniku spotreboval na svoj rast a chod viac ako 11 miliard dolárov, investori firme stále veria. Podľa poslednej finančnej správy, ktorú zverejnili, majú ešte k dispozícií 7,3 miliárd dolárov. Otázka je však, aký bude ich vstup na burzu, ktorý by firma chcela stihnúť do konca 2019.

Zdroj: Bloomberg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech