Ukážková obnova historickej vily z dielne dvoch bratov: Je znovuzrodením neopozeraného štýlu pre 2 generácie

  • Návrat k pôvodnej sláve
  • Ako známa vila získala späť svoj šarm a štýl
vila, dom
BoysPlayNice
  • Návrat k pôvodnej sláve
  • Ako známa vila získala späť svoj šarm a štýl

Projekt obnovy a rozšírenia funkcionalistickej vily, pôvodne navrhnutej architektmi Ľubomírom a Čestmírom Šlapetovými v rokoch 1933 – 1934, predstavuje fascinujúci príklad architektonickej obnovy a adaptácie.

Dnes sa pozrieme na dôkladnú rekonštrukciu vily, ktorá bola pôvodne postavená ako rekreačný dom pre advokáta Jozefa Vondráčka a jeho rodinu.

„Cieľom projektu bolo vrátenie pôvodnej podoby funkcionalistickej vile a vyriešenie ďalšieho samostatného bývania na pozemku, tak aby mohol fungovať celkovo objekt ako viacgeneračný,“ popisuje tím architektov zo štúdia OK Plan Architects.

Pôdorys v tvare L s výhľadom na hory

V 60. rokoch bola stavba zastrešená valbovou strechou, po zmene majiteľov v 80. rokoch boli vymenené okná, zrušená zimná záhrada, objekt bol čiastočne pristavaný a stratil tak úplne svoj pôvodný charakter.

villa-slapeta-ok-plan-BoysPlayNice-03
zdroj: BoysPlayNice

„Novými stavebnými úpravami je hlavný vjazd a vstup na pozemok navrhnutý z ulice Sliezska. Stavba je koncipovaná ako existujúci poschodový rodinný dom so zázemím zapusteného suteréne a samostatná jednopodlažná prízemná prístavba.“

Na pozemku je ďalej riešené využitie existujúcej garáže a vonkajší bazén. Pôvodný objekt slúži celkom ako bývanie investora, prístavba je navrhnutá ako bývanie pre rodičov a hostí.

Pri pôvodnom dome je zrušená strecha, na dostavby z 80. rokov sú osadené nové hliníkové okná. Dom je opatrený kontaktným zatepľovacím systémom, aby dosiahol súčasné tepelné parametre.

villa-slapeta-ok-plan-BoysPlayNice-12
zdroj: BoysPlayNice

Zateplenie domu je vo všeobecnosti kľúčové z viacerých dôvodov. Jedným z hlavných je zvýšenie energetické účinnosti, keďže zateplený dom vyžaduje menej energie na vykurovanie alebo chladenie.

Tým sa podstatne znižujú náklady na energie, pričom štúdie ukázali, že úspory môžu dosiahnuť až 50 % v porovnaní s nezateplenými domami. Okrem toho zateplenie zlepšuje komfort bývania tým, že pomáha udržiavať stabilnú teplotu vo vnútri domu, čo je obzvlášť výhodné počas extrémnych ročných období.

Zateplenie má tiež pozitívny dopad na životné prostredie. Znižovaním spotreby energie dochádza k obmedzeniu emisií skleníkových plynov, čo potvrdzujú environmentálne štúdie. Tento aspekt je dôležitý v súčasnom kontexte globálneho otepľovania a snahy o redukciu uhlíkovej stopy.

Z hľadiska finančnej návratnosti, zateplený dom môže zvýšiť trhovú hodnotu nehnuteľnosti. Investícia do zateplenia sa teda môže dlhodobo vyplatiť nielen prostredníctvom úspor na energiách, ale aj v prípade predaja alebo prenájmu nehnuteľnosti. Navyše, zateplenie tiež zlepšuje zvukovú izoláciu, čo je výhodné v hlučných mestských oblastiach.

Vila bratov

Súčasný objekt vily je výrazne dispozične upravený v oboch podlažiach. Na prízemí je hlavný vstup do domu, hobby miestnosť, hlavný obytný priestor s kuchyňou a so schodiskom na poschodie. Je obnovená pôvodná zimná záhrada. Na poschodí je potom umiestnená spálňa so šatňou a kúpeľňou a veľká pracovňa.

„Prístavba je koncipovaná do dlhého prízemného kvádra, ktorý je k existujúcemu domu primknutý subtílnym preskleným krčkom. Ten slúži ako hlavný vstupný priestor oboch objektov a na výstup schodiska zo suteréne. V prístavbe je samostatný byt 2 + kk pre rodičov a bývanie pre hostí v samostatnej izbe so zázemím.“

Časť prístavby slúži ako zastrešené státie pre osobné automobily. Nová časť je od existujúceho domu materiálovo a výrazovo v kontraste. Čierne obkladové fundermax dosky prístavby sú v kontraste s bielou omietkou funkcionalistické vily.

Novo je riešená aj záhrada – sú ponechané hodnotné vyrastené stromy, pozemok je novo oplotený. Pôvodná chata bola zdemolovaná, pôvodná garáž je vzhľadovo upravená, aby zodpovedala celkovému novému poňatiu. Ku garáži je pristavaná krytá grilovacia terasa s nadväznosťou na nový vonkajší bazén.

Zdroj: OK Plan Architects

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá