Ukrajina vo veľkých problémoch: Minula balistické rakety ATACMS, ktorými pálila na Rusko

  • Ukrajina pravdepodobne nemá žiadne rakety ATACMS
  • USA obnovili vojenskú pomoc, no obmedzené dodávky zbraní vyvolávajú otázky o budúcnosti bojov
Himars
Flickr/U.S. Department of Defense, Sgt. Bill Boecker
  • Ukrajina pravdepodobne nemá žiadne rakety ATACMS
  • USA obnovili vojenskú pomoc, no obmedzené dodávky zbraní vyvolávajú otázky o budúcnosti bojov

Ukrajina už pravdepodobne nemá žiadne rakety dlhého dosahu balistické ATACMS (Army Tactical Missile System). Informáciu priniesol denník Ukrainska Pravda s odvolaním sa na amerického činovníka a ukrajinského poslanca, ktorí si priali zostať v anonymite.

Podľa týchto zdrojov Spojené štáty poskytli Ukrajine menej ako 40 týchto rakiet, ktoré sa minuli už koncom januára.

Dodávky boli obmedzené

ATACMS sú balistické rakety dlhého dosahu typu zem-zem, ktoré sa odpaľujú systémom HIMARS. Používajú sa na presné útoky na strategické ciele, ako sú nepriateľské veliteľské centrá, letiská, zásobovacie sklady či protivzdušná obrana. ATACMS majú v závislosti od verzie dolet od 140 do 300 kilometrov, pričom dosahujú až nadzvukovú rýchlosť.

Vysokopostavení predstavitelia americkej obrany už skôr oznámili, že Ukrajine dodajú len obmedzené množstvo ATACMS. Prvé staršie a kratšie verzie začala dostávať už na jeseň 2023. Na jar 2024 nasledovali modernizované modely s doletom až 300 kilometrov. Kyjev ich spočiatku mohol používať len proti cieľom na okupovanom ukrajinskom území. USA a spojenci NATO totiž považujú iné zbrane za efektívnejšie v boji.

Genéza použitia ATACMS na ruské územie

Denník New York Times už v decembri 2024 informoval, že Kyjev sa blíži ku koncu svojich zásob rakiet ATACMS a obmedzuje ich použitie. Už vôbec získanie súhlasu na použitie rakiet na ruskom území vôbec nebolo ľahké.  Definitívne schválenie tejto žiadosti prešlo až 17.novembra 2024. Vtedajší americký prezident Joe Biden prvýkrát povolil Ukrajine používať rakety dlhého dosahu ATACMS na útoky na ruské územie. Len o dva dni neskôr spravodajské služby oznámili, že ukrajinské ozbrojené sily prvýkrát zasiahli ciele na ruskom území pomocou týchto striel.

Následne, 25. novembra 2024, potvrdili analytici útok na ruské vojenské letisko v Kurskej oblasti raketami ATACMS s kazetovými hlavicami. Ruské ministerstvo obrany priznalo, že ukrajinské jednotky zasiahli ciele v Kurskej oblasti tri dlhodosahové ATACMS. Po tejto zmene americkej politiky v novembri 2024 tak Ukrajina zintenzívnila útoky na ruské letecké základne, vojenské objekty a zbrojné továrne. V tom istom čase zároveň Veľká Británia povolila Ukrajine používanie podobných striel Storm Shadow.

Súčasný americký prezident Donald Trump už v minulosti ostro nesúhlasil s rozhodnutím povoliť Ukrajine používať americké zbrane na útoky na ruské ciele. Podľa jeho vyjadrení takéto kroky môžu viesť k nebezpečnej eskalácii konfliktu, čím by sa zvýšila pravdepodobnosť priamej konfrontácie medzi NATO a Ruskom. Jeho administratíva zdôrazňuje potrebu diplomatického riešenia a hľadania alternatív k vojenskej podpore. Navyše po známych nezhodách medzi Trumpom a Zelenským začiatkom marca pozastavil Washington dodávky zbraní.

Obnovenie vojenskej pomoci USA

Informácia o vyčerpaní rakiet ATACMS však prichádza v čase, keď Spojené štáty obnovili vojenskú pomoc Ukrajine po rokovaniach v Saudskej Arábii 11. marca 2025. Po skončení rokovaní v Jeddahu Ukrajina oznámila, že vojenská pomoc bola obnovená. Kyjev súhlasil s americkým návrhom na okamžité, predbežné 30-dňové prímerie, podmienkou však zostáva, aby Moskva rovnako dodržiavala dohodnuté podmienky.

Medzi dodanou vojenskou pomocou boli okrem štandardnej výzbroje aj protivzdušné obranné systémy. Tie majú chrániť ukrajinské mestá pred pokračujúcimi ruskými útokmi. Ukrajinská armáda očakáva, že nové dodávky pomôžu stabilizovať frontovú líniu a umožnia jej pokračovať v obrannej aj ofenzívnej činnosti. Kyjev zároveň vyvíja tlak na svojich spojencov, aby rozšírili dodávky rakiet a moderných stíhačiek, ktoré by mu poskytli výhodu v boji proti ruským silám.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Ukrainska Pravda, New York Times, Kyiv Independent

Najnovšie videá

Trendové videá