Trpká odveta: Ukrajinci prvýkrát atakovali ruských separatistov dronmi z Turecka. Vyrába ich Erdoganov zať

  • Armáda na Ukrajine nasadila proti separatistom nové turecké drony
  • Bezpilotové lietadlá Bayraktar kúpili od Turecka, kde ich výrobu má na starosti prezidentov zať
  • Ruskí separatisti boli vyzvaní, aby zastavili paľbu
  • Tí nereagovali, a tak museli byť nasadené drony
Ukrajina Zele
TARS/AP, Ukrainian Presidential Press Office
  • Armáda na Ukrajine nasadila proti separatistom nové turecké drony
  • Bezpilotové lietadlá Bayraktar kúpili od Turecka, kde ich výrobu má na starosti prezidentov zať
  • Ruskí separatisti boli vyzvaní, aby zastavili paľbu
  • Tí nereagovali, a tak museli byť nasadené drony

Ukrajina po prvý raz použila proti proruským separatistom v Donbase jedno z bezpilotných lietadiel Bayraktar, ktoré Kyjev nedávno kúpil od Turecka. Informoval o tom v stredu na Facebooku generálny štáb ukrajinskej armády, píše agentúra Ukrinform.

„Na príkaz hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny Valerija Zalužného bol dron typu Bayraktar (TB2) prvýkrát použitý v rámci operácie v Donbase,“ uvádza sa vo vyhlásení generálneho štábu.

Utorkové nasadenie dronu proti nepriateľskému delostrelectvu bolo podľa vyhlásenia odvetou za ostreľovanie ukrajinských pozícií z húfnic proruských separatistov, pri ktorom zahynul jeden ukrajinský vojak a ďalší dvaja utrpeli zranenia.

„V snahe prinútiť nepriateľa zastaviť paľbu bol na príkaz hlavného veliteľa ozbrojených síl použitý Bayraktar. Dron neprekročil frontovú líniu a riadenou strelou zneškodnil delo, ktoré obsluhovali proruskí separatisti,“ napísal ukrajinský generálny štáb, informuje TASR.

ukrajina
zdroj: TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky

Ruskí separatisti na žiadosť o zastavení paľby nereagovali

Po začiatku nepriateľského ostreľovania Kyjev odoslaním diplomatickej nóty cez príslušné komunikačné kanály i prostredníctvom misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) žiadal zastavenie paľby, avšak „okupanti na výzvu nereagovali“.

Po útoku dronom bolo ostreľovanie ukrajinských pozícií zastavené, píše Ukrinform. Ukrajinský rezort obrany a turecká firma Baykar Savunma podpísali memorandum o spolupráci 29. septembra tohto roku.

Agentúra Ukrinform začiatkom tohto mesiaca citovala ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu, podľa ktorého boli odstránené všetky prekážky pre produkciu tureckých bezpilotných lietadiel na ukrajinskom území, píše TASR.

Výrobu bezpilotných dronov v Turecku zabezpečuje prezidentov zať Selcuk Bayraktar so svojou rodinou firmou. Okrem Ukrajiny sa používajú aj na bojiskách v Sýrii, Azerbajdžane a Líbyi. Turecko získalo zákazku na výrobu dronov od 10 štátov. Kvalitou sa majú vyrovnať tým americkým, ktoré boli donedávna považované za jednotku na trhu.

 Turecké drony môžu destabilizovať situáciu na východe Ukrajiny, tvrdí Kremeľ 

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v stredu uviedol, že rozhodnutie Turecka predať útočné drony Ukrajine predstavuje naplnenie obáv Ruska z toho, že táto vojenská technológia môže destabilizovať situáciu na východe Ukrajiny. Ukrajina v stredu potvrdila, že v utorok po prvý raz použila proti proruským separatistom v Donbase jedno z bezpilotných lietadiel typu Bayraktar, ktoré Kyjev nedávno kúpil od Istanbulu.

„S Tureckom máme naozaj dobré vzťahy, ale v tejto situácii sa bohužiaľ napĺňajú naše obavy, že dodávky týchto typov zbraní ukrajinskej armáde môžu potenciálne destabilizovať situáciu na línii kontaktu,“ uviedol Peskov, ktorého citovala agentúra Reuters.

 Ruskom podporovaní separatisti bojujú proti ukrajinským vládnym jednotkám v Donbase od roku 2014. Konflikt vypukol krátko po tom, ako Rusko anektovalo polostrov Krym. Kyjev tvrdí, že pri zrážkach bolo zabitých už najmenej 14 000 ľudí.

 Agentúra Reuters v správe pripomenula, že Turecko ako člen Severoatlantickej aliancie (NATO) kritizovalo anexiu Krymu Ruskom a vyjadrilo podporu územnej celistvosti Ukrajiny. Na druhej strane však má Ankara s Moskvou „úzke vzťahy“ v oblasti obrany a energetiky.

Zdroje: TASR, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie