Ukrajinci varujú pred Ficom, tvrdia, že šíri klamstvá a ruskú propagandu

  • RNBO na Facebooku uviedla, že Robert Fico šíri klamstvá ohľadom vojny
  • Fico tvrdí, že koalícia nás ťahá do vojny
  • RNBO varuje pred proruskou propagandou
fickovia
TASR/Jakub Kotian TASR/Jaroslav Novák
  • RNBO na Facebooku uviedla, že Robert Fico šíri klamstvá ohľadom vojny
  • Fico tvrdí, že koalícia nás ťahá do vojny
  • RNBO varuje pred proruskou propagandou

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa slovenská opozícia snaží spochybňovať rozhodnutia koalície. Napríklad taký smerák Ľuboš Blaha na svojom Facebooku ospravedlňuje Rusko a prezidentku Zuzanu Čaputovú označuje za americkú špiónku. Nezaostávajú však ani Robert Fico či Peter Pellegrini. Tí najnovšie vyjadrujú nesúhlas s darovaním systému S-300 Ukrajine.

Ukrajinci varujú pred Ficom

Robert Fico reprezentuje Slovensko počas vojny absurdným spôsobom. Dokazuje to aj najnovší príspevok ukrajinskej Rady národnej obrany a bezpečnosti (RNBO) na Facebooku. RNBO varuje pred ruskou propagandou, ktorá využíva zahraničných politikov na diskreditáciu Spojených štátov a Ukrajiny. V statuse poukazuje na Roberta Fica.

„Bývalý premiér Slovenskej republiky Robert Fico, známy aj pre svoje proruské názory, šíri správy o tom, že Slovensko stratilo ‚vysokokvalitný multimiliónový obranný systém’ kvôli Ukrajine a Spojeným štátom. Taktiež tvrdí, že ‚Slovensko je ťahané do vojny na Ukrajine’. Politik však, samozrejme, neuvádza, kto proti komu v tejto vojne bojuje,“ uvádza RNBO.

RNBO taktiež poukazuje na Ficove slová v minulosti

RNBO uvádza, že proruská rétorika je Ficovou charakteristikou. Vyskytuje sa uňho už 8 rokov, odkedy Rusko násilne obsadilo Donbas a Krym. „Robert Fico tvrdil, že: Ukrajina na rozdiel od Ruska nedodržiava Minskú dohodu. Nesmieme viniť Rusko za konflikt na Ukrajine. Sankcie uvalené na Rusko sa musia zrušiť,“ oznamuje RNBO na Facebooku.

Ukrajinská Rada národnej obrany a bezpečnosti na záver v príspevku uvádza, že Robert Fico túto propagandu nešíril len skrz kremeľské médiá, ale taktiež cez tie svetové, ako napríklad Reuters či Politico.

Robert Fico ohľadom S-300

V piatok 8. apríla Fico vyhlásil, že prezidentka Zuzana Čaputová s premiérom Eduardom Hegerom nás otvorene ťahajú do vojny na Ukrajine. „Darovanie multimiliónového systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine je vojnovým činom s nedozernými následkami pre Slovensko,“ vyhlásil Fico na sociálnej sieti. 

Fico taktiež tvrdil, že systém S-300 je výkonnejší a presnejší než systémy Patriot, ktoré nám posiela USA. „Čaputová s Hegerom darovali Ukrajine jediný systém v slovenskom vlastníctve a ako alternatívu akceptujú navozené americké Patrioty, ktoré nie sú ani v našom vlastníctve a ani ich nevieme používať,“ povedal Fico.

Premiér Eduard Heger to už nevydržal

Eduard Heger dnes po návrate z Ukrajiny vyjadril znechutenie z vyjadrení Roberta Fica. Ficovo a Pellegriniho správanie prirovnal k ruským agentom a poznamenal, že svojimi tvrdeniami idú proti záujmom Slovenskej republiky. Následne ich pozval na spoločnú cestu na Ukrajinu, aby sa tak sami presvedčili o hrôzach vojny. 

Eduard Heger taktiež uviedol, že Robert Fico odletel na luxusnú dovolenku tryskáčom, ktorého let stojí 80-tisíc eur, teda cenu malého bytu v menšom meste na Slovensku. Heger zdôraznil, že on ako premiér vie, že slovenský politik si niečo také nemôže dovoliť. 

„Ukrajina v tejto chvíli potrebuje každého spojenca a každú pomoc,“ povedal premiér. Poznamenal, že krvou bojujú nie len za seba, ale aj za nás. „Nenahovárajme si, že sa nás to netýka. Viete, prečo môžu Pellegrini a Fico povedať, že sa nás to netýka? Pretože sú ruskí zapredanci,“ uviedol Heger s tým, že ak by Ukrajina nebojovala, ruské vojská by sa momentálne nachádzali na našich hraniciach.

Premiér taktiež poznamenal, že Slovensko má momentálne najlepšie obranné vybavenie vo svojej histórii, čím vyvrátil Ficove tvrdenia o tom, že Slovensko darovalo Ukrajine jediný systém v jeho vlastníctve.

„Slovensko je momentálne tak zabezpečené z hľadiska ochrany a bezpečnosti ako nikdy v histórii Slovenskej republiky. To, akú máme vojenskú prítomnosť a techniku na ochranu vás, občanov Slovenskej republiky, Slovensko ešte nikdy nemalo. Momentálne máme najlepšie zabezpečenú republiku a krajinu,“ povedal premiér počas tlačovej besedy a dodal, že opoziční politici klamú a v minulosti na našu bezpečnosť nedbali. 

Zdroj: Facebook

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá