Ukrajinská poslankyňa o SR: „Bojím sa, že Slovensko sa môže stať satelitom Ruska“

  • Diskusná relácia V politike sa špeciálne presunula na Ukrajinu
  • V sobotu, 24.2. uplynuli presne dva roky, odkedy Rusko zaútočilo na Ukrajinu
ukrajinská poslankyňa o slovensku
Robert Fico a ukrajinská vlajka, TASR/Martin Baumann, Unsplash/Richard Bell
  • Diskusná relácia V politike sa špeciálne presunula na Ukrajinu
  • V sobotu, 24.2. uplynuli presne dva roky, odkedy Rusko zaútočilo na Ukrajinu

Politická diskusná relácia V politike sa po prvýkrát presunula do zahraničia, na Ukrajinu. V sobotu, 24.2. uplynuli presne dva roky, odkedy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Moderátor TA3 Richard Dírer sa na Ukrajine aktuálne rozpráva s ukrajinskou poslankyňou Solomiou Bobrovskou. 

V úvode relácie povedal, že niektorí pozvaní hostia museli na poslednú chvíľu príchod zrušiť, pre aktuálnu situáciu v krajine.

Bobrovska: Bojím sa, že Slovensko sa môže stať satelitom Ruska

V relácii ukrajinská poslankyňa Solomia Bobrovska vyhlásila, že „je veľmi bolestivé počuť niektoré vyjadrenia (slovenských, pozn.red.) politikov o Ukrajine, bojím sa, že Slovensko sa môže stať satelitom Ruska, čoho sa veľmi bojím“.

„Sme trochu zmätení po voľbách a mali sme obavy z týchto volieb a ich výsledku. Ruská propaganda našla slabé stránky politického života“ povedala Bobrovska. „Začala požierať spoločnosť zvnútra,“ dodala.

Na druhej strane poslankyňa priznala, že Slovensko Ukrajine výrazne pomohlo, a to najmä v úvode vojny, vyzdvihla tiež prijatie ukrajinských odídencov našou krajinou.

ISW: Situácia na Ukrajine je vážna, ale nie beznádejná

Situácia na Ukrajine podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) zostáva „vážna, ale zďaleka nie je beznádejná“. Analytici ISW uviedli, že Rusko v poslednom čase dosiahlo úspechy, ale za vysokú cenu. „Tieto úspechy sú veľmi malé. Pri obsadzovaní Avdijivky pravdepodobne zahynulo viac ruských vojakov ako v celej sovietsko-afganskej vojne,“ konštatovali analytici ISW. Informuje o tom web Kyiv Independent.

ISW zároveň poznamenal, že Ukrajina nedávno tiež dosiahla úspechy, konkrétne zostrelenie ruského lietadla A-50 a údery proti ruskej Čiernomorskej flotile, píše SITA. Analytici poukázali na to, že ukrajinské sily získajú ďalšiu výhodu, keď tento rok dostanú prvé stíhačky F-16.

Podľa ISW najväčšou hrozbou pre Ukrajinu teraz nie je ruská vojenská prevaha, ale ukončenie americkej pomoci. Meškanie financovania už pravdepodobne spôsobilo straty Ukrajiny na bojisku. ISW však dodal, že Rusko nie je neporaziteľné a je chybou predpokladať, že Ukrajina nemôže zvíťaziť.

Fico na zozname „dvanástich špinavcov“

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) bol ako hosť v januári tohto roku na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose. Prestížny magazín Politico ho však zaradil do sarkastického zoznamu dvanástich osôb „autokratov, fešákov a borcov“.

Premiér Robert Fico
zdroj: Ilustračné foto: TASR/Jaroslav Novák

Robert Fico sa podľa magazínu nachádzal na siedmej priečke dvanásťčlenného zoznamu. Zaradili ho medzi prezidenta Rwandy Paula Kagamea a maďarskú prezidentku Katalin Novákovú. V rebríčku nechýba ani poľský prezident Andrzej Duda. Viac sme o tom písali v tomto článku.

O slovenskom premiérovi píšu, že sa zdá, že sa ho naša krajina „jednoducho nedokáže zbaviť“. Portál pripomína udalosti z roku 2018, keď po masových protestoch Za slušné Slovensko Fico odstúpil z funkcie premiéra. Stalo sa tak po vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Fico však podľa slov portálu vstal z politického popola. Potom, ako jeho strana viedla priateľskú kampaň voči Putinovmu Rusku, sa už po štvrtýkrát stal predsedom vlády Slovenskej republiky. Taktiež stojí za ukončením štátnej vojenskej pomoci pre Ukrajinu.

Politico zároveň podotýka, že slovenské súdy sa dodnes zaoberajú kauzami spojenými s vládami Smeru. Počas nich oligarchovia údajne profitovali zo štátnych zákaziek, dopĺňa magazín.

Zdroje: TA3/V politike, SITA, Politico, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá