Ulice 20 miest zaplnili tisícky Slovákov. Dnešný protest bol údajne ten najväčší

  • Už niekoľko týždňov sa každý štvrtok plnia ulice krajiny tisíckami Slovákov
  • Opozícia vyjadruje spolu s nespokojnými občanmi nedôveru Ficovej vláde
Protest proti vláde
Protest v Bratislave, SIU
  • Už niekoľko týždňov sa každý štvrtok plnia ulice krajiny tisíckami Slovákov
  • Opozícia vyjadruje spolu s nespokojnými občanmi nedôveru Ficovej vláde

Opozícia ohlásila na štvrtok 1. februára doposiaľ najväčší protest proti rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a zmenám v Trestnom zákone. Konať sa bude až v 20 mestách naprieč celou krajinou. Proti krokom vlády Roberta Fica sa protestuje aj v Prahe či Paríži.

„Vládna koalícia promafiánsky balíček pretlačila v prvom čítaní, my však nikam neodchádzame,“ vyhlásil na spoločnom brífingu s lídrami strán Sloboda a Solidarita a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.

Protest sa začal 1. februára o 18:00 na Námestí SNP. Ľudia si už od prvých chvíľ nedávali žiadnu servítku pred ústa a na plné pľúca skandovali rôzne výroky a heslá proti vláde Roberta Fica. My sme tam boli tiež.

Stop novele Trestného zákona

Tisíce ľudí po celom Slovensku sa opäť zišli na protivládnych protestoch proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a zmenám v Trestnom zákone.

Najviac ľudí prišlo v Bratislave a Košiciach. Organizovali ich opozičné parlamentné subjekty Progresívne Slovensko, SaS a KDH. V niektorých mestách sa konali aj občianske protesty. Proti krokom vlády vyšli Slováci do ulíc aj v zahraničí.

Na bratislavskom Námestí SNP vystúpilo viacero opozičných politikov a známych osobností. Okrem Bratislavy a Košíc sa protivládne protesty konali napríklad v Trenčíne, Martine, Leviciach, Nitre, Žiline, Prešove, Trnave alebo Banskej Bystrici. V zahraničí vyšli Slováci do ulíc napríklad v Bruseli, Prahe, Brne, Paríži alebo Krakove.

Okrem opozičných protestov sa v Bratislave konalo aj zhromaždenie občanov na podporu ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS), ktoré organizovali Peter Marček a Ján Čarnogurský.

Pre verejné zhromaždenie bola vo štvrtok uzavretá premávka v Bratislave na Námestí SNP od Hodžovho námestia pre individuálnu dopravu, ako aj pre MHD. Polícia žiada vodičov, jazdiacich v okolí Námestia SNP, Hodžovho námestia a Kamenného námestia, aby rešpektovali pokyny dopravných policajtov.

Prišli aj Kuciakovci

Krátko pred 18:45 musela obrovská masa ľudí utvoriť koridor pre záchrannú službu na požiadavku protestujúcich. Na pódiu vystúpili aj rodičia zavraždeného slovenského novinára Jána Kuciaka. Tí hovorili o tom, ako sa narýchlo zrušil špeciálny tím vyšetrujúci smrť ich syna, ako aj o Gašparových manipuláciách a vystúpeniach.

Protest proti vláde
zdroj: SIU

„Neviem si predstaviť väčší konflikt záujmov ako ten, že obvinený človek si navrhuje v Národnej rade zníženie trestných sadzieb a skrátenie premlčacích lehôt,“ povedal Richard Sulík na pódiu na margo návrhu novely Trestného zákona, ktorú podľa jeho slov predložil sám Tibor Gašpar.

Predseda SASKY je presvedčený, že po početných protestoch nemá Peter Pellegrini v prezidentských voľbách šancu na víťazstvo.

„Desiatky tisíc ľudí včera opäť ukázali, že si právny štát a spravodlivosť nenecháme ukradnúť. A prídeme im to ukázať znova, ešte vo väčšom,“ zdôraznil Šimečka.

Podľa predsedu KDH Milana Majerského vláda od samotného začiatku svojho pôsobenia vládne podľa hesla „vyhraj voľby a môžeš všetko“.

„Každý týždeň desiatky tisíc ľudí vychádzajú do ulíc a protestujú proti prijatiu tejto hanebnej novely a ja im za to ďakujem. Ukazuje sa, že verejný tlak má zmysel. Po pánovi Pellegrinim a Žilinkovi už zmeny v tejto novele avizuje aj premiér Fico,“ uviedol Majerský.

Zdroje: SITA, YT/SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá