Počet úmrtí na Slovensku po ôsmich mesiacoch opäť rastie. Je prekvapivé, akú rolu v tom hrá Covid-19

  • Štatistický úrad SR zverejnil údaje k téme Počet zomretých a príčiny úmrtí v SR za september 2021
  • Na Slovensku zomrelo v septembri viac ako 4,4 tisíc osôb
  • V septembri 3,4-tisíc osôb vo veku nad 65 rokov, čo je viac o 9 % v porovnaní s päťročným priemerom
pandemia, koronavirus
TASR/AP Photo/Evgeniy Maloletka
  • Štatistický úrad SR zverejnil údaje k téme Počet zomretých a príčiny úmrtí v SR za september 2021
  • Na Slovensku zomrelo v septembri viac ako 4,4 tisíc osôb
  • V septembri 3,4-tisíc osôb vo veku nad 65 rokov, čo je viac o 9 % v porovnaní s päťročným priemerom

Štatistický úrad SR zverejnil údaje k téme Počet zomretých a príčiny úmrtí v SR za september 2021. Ako uviedli v tlačovej správe, počet úmrtí stúpol po tom, čo osem mesiacov plynule klesal. Na koronavírus počas mesiaca september zomrelo 103 ľudí.

„Na Slovensku zomrelo v septembri viac ako 4,4 tisíc osôb, čo je po júlových a augustových číslach stále ešte tretí najnižší počet za posledných dvanásť mesiacov. Počet zomretých prevyšoval o 5,7 % priemer rovnakého mesiaca predošlých piatich rokov,“ uvádza Štatistický úrad SR.

Koronavírus počas mesiaca september opäť stúpol v rebríčku najčastejších príčin úmrtia. Jeho posun bol z dvanásteho miesta na šiestu najčastejšiu príčinu úmrtia. Nadúmrtnosť sa priblížila k 6 %.

So zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou nastal v septembri zlom, po ôsmich mesiacoch plynulého znižovania, počet zomretých prvýkrát v tomto roku vzrástol. Zvýšil sa aj ukazovateľ nadúmrtnosti, ktorá je ale stále druhá najnižšia v tomto roku. V júli bola na úrovni 1,5 % a v auguste dokonca prvýkrát od júna 2020 zomrelo menej ľudí ako bol 5-ročný priemer,“ uviedla v TS Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

Podľa veku zomrelo v septembri 3,4-tisíc osôb vo veku nad 65 rokov, čo je viac o 9 % v porovnaní s päťročným priemerom. Pri ľuďoch vo veku 65 – 74 rokov bola zaznamenaná až 15 % nadúmrtnosť. Vo veku 15 – 64 rokov zomrelo počas mesiaca september takmer 980 osôb.

Pri štatistike úmrtnosti podľa krajov mal nižší počet úmrtí v porovnaní s päťročným priemerom len Bratislavský kraj, čo predstavuje 4 % úmrtnosti, ďalej Nitriansky kraj 3 %, a ostatné regióny dosiahli nadúmrtnosť. Najnižšiu úmrtnosť zaznamenal Trenčiansky kraj, konkrétne 3 %, a najvyššiu práve Košický, ktorý dosiahol až 18 %.

zdroj: TS/ŠÚSR

Podľa grafu, ktorý zverejnil ŠÚ SR, môžeme porovnať počty úmrtí počas jednotlivých mesiacov. Za rok 2020 zomrelo v septembri 4 327 osôb, kým tento rok bol počet úmrtí v tomto mesiaci výrazne vyšší, a to o 95 ľudí, teda v septembri zomrelo 4 422 osôb. Toto číslo je taktiež vyššie v porovnaní s päťročným priemerom, ktorý bol 4 185.

Najvyšší počet úmrtí môžeme badať počas mesiaca január, teda počas druhej vlny pandémie, kde zomrelo až 9 105 osôb.

COVID-19 patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtia

„Celkovo na následky infekcie COVID-19 zomrelo v septembri 103 osôb. Koronavírus sa tak medzi všetkými príčinami úmrtí vyšplhal z 12. augustovej priečky na šiestu najčastejšiu príčinu úmrtia. Podiel obetí tohto ochorenia predstavoval 2 % zo všetkých zomretých,“ uvádza sa v tlačovej správe ŠÚ SR.

Ľudia nad 64 rokov predstavovali počas mesiaca september skoro 79 % obetí, ktoré podľahli vírusu SARS-CoV-2. Práve Trenčiansky kraj bol spomedzi všetkých krajov v počte úmrtí na koronavírus na tom najhoršie. Až 21 % úmrtí bolo práve na toto ochorenie.

Čo sa týka najlepšieho okresu, respektíve v počte úmrtí na koronavírus, ktorý predstavoval najmenej úmrtí, bol práve Nitriansky kraj, kde na toto ochorenie zomreli štyri osoby.

zdroj: TS/ŠÚ SR

V ďalšom grafe môžeme vidieť, aké úmrtia sú na prvých priečkach v našej krajine. Počas septembra zomrelo na choroby obehovej sústavy až 44,3 % osôb, a teda toto je najčastejšia príčina smrti za september 2021.

Druhou najčastejšou príčinou na Slovensku počas mesiaca september boli nádory, čo predstavovalo 26,1 % úmrtnosti. Choroby dýchacej sústavy, do ktorej ale nespadá ochorenie COVID-19, dosiahli úmrtnosť necelých 9 %.

Ako je z grafu jasne vidieť, na koronavírus zomrelo počas tohto mesiaca 2,3 % ľudí, čo je oproti januáru 2011 obrovský pokles. V januári dosiahla úmrtnosť na koronavírus až 37,6 %.

Zdroj: TS/Štatistický úrad SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie