UNESCO gratuluje Slovensku. Do svetového zoznamu zaradili naše remeslo

  • Drotárstvo - remeslo a umenie zapísali do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO
  • Rozhodli o tom členovia Medzivládneho výboru Dohovoru UNESCO o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva na svojom zasadnutí, ktoré sa koná v hlavnom meste Kolumbie, v Bogote
TASR - Róbert Fritz, pixabay.com
  • Drotárstvo - remeslo a umenie zapísali do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO
  • Rozhodli o tom členovia Medzivládneho výboru Dohovoru UNESCO o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva na svojom zasadnutí, ktoré sa koná v hlavnom meste Kolumbie, v Bogote

Drotárstvo sa tak stalo 7 prvkom nehmotného kultúrneho dedičstva, ktorý má Slovenská republika zapísaný v zozname UNESCO.

„O úspešný zápis sa zaslúžil kolektív expertov z Centra pre tradičnú ľudovú kultúru pri SĽUK-u, Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV), Považského múzea v Žiline, Ministerstva kultúry SR a v neposlednom rade samotní remeselníci – umelci, nositelia tradície drotárstva,“ informovala o tom v tlačovej správe PR manažérka Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) Nora Čechmánková.

Všetko o drotárstve sa dozvieš na oficiálnej stránke UĽUV.

Hrdí môžeme byť aj na modrotlač 

Slovensko malo do dnešného dňa 6 zápisov v Reprezentatívnom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO: Fujara – hudobný nástroj a jeho hudba (2005), Terchovská muzika (2013), Gajdošská kultúra (2015), Bábkarstvo na Slovensku a v Česku (2016) – nominácia podaná spoločne s Českou republikou, Horehronský viachlasný spev (2017) a do prestížneho zoznamu UNESCO sa pomerne nedávno oficiálne zapísala aj modrotlač.

zdroj: Matej Rabada

O oficiálnom zapísaní modrotlače do prestížneho zoznamu bolo rozhodnuté počas zasadnutia komisie, ktoré sa konalo v meste Port Louis na ostrove Maurícius. Prípravou nominačného spisu sa už od roku 2015 zaoberala medzinárodná komisia zložená z expertov, zástupcov národných komisií UNESCO a príslušných ministerstiev spomínaných štátov.

Slováci na našich tradíciách postavili úspešný biznis s moderným nádychom 

Viktor a Jakub Devečkovci sú bratia z Liptovského Mikuláša, ktorí sa rozhodli pre biznis s ručne vyrábanými lyžami, ktoré dnes vyrábajú pod značkou Forest Skis. Matej Rabada je zase je­di­ným ofi­ciál­nym Slo­vá­kom, vďaka kto­rému v našej krajine modrotlač ešte stále žije. Pred pár mesiacmi Forest Skies a Modrotlač Matej Rabada spojili sily a na trh priniesli fúziu ich biznisov. Ide o jedinečné drevené lyže s tradičnou modrotlačou.

zdroj: archív Matej Rabada

Značka Forest Skis chce ponúkať ľuďom lyže, ktoré by boli určené aj pre rekreačných lyžiarov a Modrotlač Matej Rabada má zase snahu vniesť modrotlač do bežného života medzi ľudí. Práve v tomto, pre modrotlač priekopníckom využití, sa šikovným Slovákom podarilo zlúčiť dva rozdielne produkty do výnimočného celku.

„Verím, že toto bude dlhoročná spolupráca. Možno inšpirujeme aj ďalších ľudí, ktorým sa podarí vniesť tradičné ľudové prvky do súčasného sveta a podporiť v ľuďoch kreativitu,” dodáva pre Startitup Viktor.

Zdroje: ludovakultura.sk, Twitter.com/UNESCO, sluk.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá