Unikátne kaskády, jediné na Slovensku, zničil bager. Odborníci sú zdesení

  • Na východnom Slovensku došlo k obrovskej prírodnej škode
  • Bager zničil vzácne kaskády
  • O prácach nevedela ani dotknutá obec
Unikátny prírodný úkaz zničený nebol. SHMÚ reaguje na medializované informácie
Facebook/Región Gemer; Facebook/Krásnohorská jaskyňa oficiálna stránka
  • Na východnom Slovensku došlo k obrovskej prírodnej škode
  • Bager zničil vzácne kaskády
  • O prácach nevedela ani dotknutá obec

Na východnom Slovensku došlo k prírodnej hrôze, keď sa v chránenom pásme ocitla ťažká technika, pričom mala zničiť okolie Krásnohorskej jaskyne. V blízkosti jaskyne sa totiž rekonštruuje zariadenie na meranie výdatnosti prameňa Buzgó, ako o tom informuje RTVS. Pred vchodom do jaskyne, pri prameni Buzgó, sa však nachádzajú krásne penovcové kaskády.

„Je to jeden veľký zásah do prírody, ktorý nemá logické zdôvodnenie. Niečo také sa tam vôbec nemalo stať. Je to na území národného parku a v treťom stupni ochrany,“ ozrejmil jaskyniar a správca Krásnohorskej jaskyne Jaroslav Stankovič.

Slovenský hydrometeorologický ústav už dávnejšie informoval, že monitorovacie zariadenia chátrajú a je potrebné ich vymeniť. Zariadenia boli pri jaskyni umiestnené ešte v roku 1958, odkedy merali výdatnosť prameňa Buzgó.

Spomínaná jaskyňa je zapísaná v chránenom zozname UNESCO. „Boli upozornení na to, že je tam výskyt chráneného druhu živočícha – sadlerianky panónskej. Práce sa mali realizovať tak, aby sa tento druh nepoškodil. Mali sme informáciu, že sa to bude riešiť všetko ručne,“ povedal Ján Kilík, anorganik zo Správy Národného parku Slovenský kras, pre RTVS.

Spomínané penovcové kaskády pred vchodom boli jediné zachované na Slovensku, avšak po zákroku techniky sú už minulosťou. Zničil ich bager. Podľa oslovených odborníkov sa v prameni nachádzali možno aj státisíce vzácnych ulitníkov, ktorých spoločenská hodnota sa pohybuje až okolo 200 eur. „Budeme zisťovať rozsah škôd, keď tieto práce ukončia,“ uviedol anorganik.

„V tesnej blízkosti vstupu do jaskyne prebiehajú výkopové práce na vyvieračke potoka Buzgó. Vašu prehliadku by ale tieto práce nemali ohroziť,“ uviedla jaskyňa na Facebooku.

Podľa informácií o spomínaných prácach nevedela ani Správa slovenských jaskýň či obec. Podľa starostky obce je momentálne realizácia prác v štádiu šetrenia kompetentných stavebných úradov. Podľa najnovších informácií sa už ale v areáli Krásnohorskej jaskyne nenachádzajú ťažké stroje, ich práce nahradili ručné zásahy.

Región Gemer na svojej facebookovej stránke píše, že v samotnej jaskyni nenájdete žiadne betónové chodníky ani osvetlenie. „Spoznať ju môžete v jej prirodzenej podobe, ako kedysi jej objavitelia,“ píše sa na stránke. 

„Spôsobom sprístupnenia je táto jaskyňa jedinečná v celom Slovenskom krase. Prehliadka ale nie je vhodná úplne pre každého návštevníka – vyžaduje určitú pohybovú zdatnosť a limitujúce sú aj úzke miesta na trase,“ píše región Gemer.

Zdroje: RTVS, FB/Krásnohorská jaskyňa , FB/Región Gemer

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá