„Úrad Špeciálnej prokuratúry sa nedá opraviť,“ tvrdí Fico. Poslanci pre Startitup reagujú na „zemetrasenie“

  • Vláda navrhla zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry
  • Poslanci pre Startitup reagujú na situáciu
Tomáš Taraba, Mária Kolíková
Startitup/Jaroslav Rybár
  • Vláda navrhla zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry
  • Poslanci pre Startitup reagujú na situáciu

Slovensko čakajú výrazné zmeny. Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa má zrušiť. Kauzy, ktoré rieši, majú prejsť do agendy krajských prokuratúr.

Vyplýva to z návrhu novely Trestného zákona, ktorou sa menia viaceré právne normy. Materiál v stredu schválila vláda pod „taktovkou“ Roberta Fica. „Úrad Špeciálnej prokuratúry sa, jednoducho, nedá opraviť,“ vyhlásil premiér.

„Lipšic tam vošiel ako losos z mora, sa tam ‚vytrel‛ na tom úrade a zanechal tam po sebe desiatky podobných prokurátorov, ako je on,“ okomentoval Fico pôsobenie špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Startitup dnes počas poslednej riadnej parlamentnej schôdze medzi poslancami zisťoval, aký dopad môže mať zrušenie špeciálnej prokuratúry na náš štát.

Kolíková otvorene: Slovensko rezignuje na boj s korupciou a mafiou

„Špeciálna prokuratúra je pre nás naozaj kľúčová pre boj s organizovaným zločinom a korupciou. To, že to robila dobre, ukázali jej prípady, kde 90 percent všetkých obžalôb skončilo odsúdením. A to neznamená len rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu, ale aj potvrdenia Najvyššieho súdu či Ústavného súdu, pokiaľ nakoniec došlo k odsúdeniu páchateľov,“ hovorí pre Startitup poslankyňa a exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS).

„Tým, že rezignujeme na takúto organizáciu, to znamená, že Slovensko rezignuje na boj s korupciou a mafiou,“ dodáva politička.

Právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu má prejsť do pôsobnosti krajských prokuratúr, dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre SR, informuje TASR.

Mária Kolíková
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Poslankyňa PS Irena Bihariová situáciu taktiež nevidí ružovo. „Ja si myslím, že to, čo plnil úrad špeciálnej prokuratúry, je na Slovensku nezastupiteľné a nie je možné ich prácu a agendu komukoľvek odovzdať. To hovorím bez toho, žeby som chcela niekoho z prokurátorskej obce spochybniť,“ myslí si Bihariová.

Podľa niekdajšej predsedníčky PS „sa títo prokurátori špecializovali na konkrétny druh trestnej činnosti a boli v tom veľmi úspešní“. „Z logiky veci vyplýva, že vždy keď sa niečomu špeciálne venujete a robíte to dlhodobo a výlučne, plus nie ste zaťažení iným typom agendy, tak je to na prospech veci,“ tvrdí.

Tomáš Taraba
zdroj: Startitup/Jaroslav Rybár

Taraba: Dopad na Slovensko to bude mať veľmi dobrý

Diametrálne odlišný názor na zrušenie špeciálnej prokuratúry má minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). „Dopad na Slovensko to bude mať veľmi pozitívny. Predstavte si, že na čele špeciálnej prokuratúry by stál Robert Kaliňák. Advokát Robert Kaliňák a politik. Tak takúto istú úroveň má špeciálna prokuratúra, ak na jej čele zvolili politika Daniela Lipšica,“ hovorí minister.

Podľa neho „bývalá vláda týmto skompromitovala špeciálnu prokuratúru“.

„Bude to mať obrovský dopad na Slovensko. Keďže my máme skúsenosti s predchádzajúcimi vládami Roberta Fica a niektorí ľudia z jeho garnitúr sú obžalovaní či dokonca v base, tak chcú mať beztrestnosť,“ uzatvára poslanec Peter Pollák mladší (SLOVENSKO).

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá