Donald Trump je porazený. Novým prezidentom USA sa stane Joe Biden

  • Demokrat Joe Biden vyhral voľby v štáte Pensylvánia, vďaka čomu prekročil hranicu 270 voliteľov, ktoré potrebuje na to, aby sa stal 46. prezidentom USA
  • Podľa agentúry AP získal v štáte, ktorý bol kľúčový pre víťazstvo jeho republikánskeho oponenta Donalda Trumpa, 20 voliteľov, čím ich v Zbore voliteľov dovedna dosiahol 284
biden
TASR/AP
  • Demokrat Joe Biden vyhral voľby v štáte Pensylvánia, vďaka čomu prekročil hranicu 270 voliteľov, ktoré potrebuje na to, aby sa stal 46. prezidentom USA
  • Podľa agentúry AP získal v štáte, ktorý bol kľúčový pre víťazstvo jeho republikánskeho oponenta Donalda Trumpa, 20 voliteľov, čím ich v Zbore voliteľov dovedna dosiahol 284

Demokrat Joe Biden porazil republikána Donalda Trumpa a zvíťazil v prezidentských voľbách v USA. Niekdajší viceprezident vyhral v štátoch Pensylvánia a Nevada, vďaka čomu získal viac ako 270 voliteľov, ktoré potrebuje na to, aby sa stal 46. prezidentom USA. Podľa dát agentúry AP ich v Zbore voliteľov dovedna dosiahol 290.

Počas volieb sa mu podarilo na svoju stranu dostať aj štáty Arizona, Wisconsin a Michigan, kde Trump vyhral vo voľbách v roku 2016.

Biden krátko po oznámení, že vyhral v Pensylvánii, ktorá bola pre oboch kandidátov kľúčová, v stanovisku uviedol, že je načase, aby sa Amerika zjednotila a uzdravila. „Po skončení kampane je čas zanechať hnev a tvrdú rétoriku a spojiť sa ako národ,“ vyhlásil Biden, pričom nespomenul svojho oponenta Trumpa.

Ten zatiaľ neuznal porážku a namiesto toho sľúbil právne kroky, prostredníctvom ktorých chce zvrátiť výsledok boja o Biely dom. „Naša kampaň začne súdne konanie, aby zabezpečila plné dodržiavanie zákonov o voľbách a nastúpenie právoplatného víťaza,“ uvádza sa v Trumpovom stanovisku. Súčasný prezident v ostatných týždňoch aj po volebnom dni hovoril o podvode a nesprávnom zaobchádzaní, na svoje tvrdenia však neposkytol dôkazy.

NOVÝ PREZIDENT USA: Joe Biden je muž skúšaný mnohými tragédiami. Toto je jeho príbeh

Bidenova spolukandidátka, novozvolená viceprezidentka Kamala Harris, sa po víťazstve v Pensylvánii vyjadrila, že ich čaká veľa práce. „V týchto voľbách ide o oveľa viac ako o Joea Bidena alebo o mňa. Je to o duši Ameriky a našej ochote bojovať za ňu,“ napísala na Twitteri. Kalifornská senátorka sa víťazstvom zapísala do histórie, ako prvá žena, prvá Afroameričanka a prvá osoba juhoázijského pôvodu, ktorú zvolili do funkcie viceprezidentky USA.

Koho výhru by si si prial v prezidentských voľbách v USA ?

Biden s manželkou Jill a Harris s manželom Dougom Emhoffom sa v sobotu večer prihovoria národu. Štvorica vystúpi vo Wilmingtone v Delaware, kde Biden žije.

Víťazstvo 77-ročného Bidena prišlo po niekoľkých dňoch neistoty, počas ktorých volební predstavitelia rátali obrovské množstvo korešpondenčných hlasov, ktoré celý proces spomalili. Svoj hlas celkovo odovzdalo rekordných 145 miliónov voličov a mnohí práve prostredníctvom pošty. Biden dosiaľ získal viac ako 74 miliónov hlasov.

Trump je prvý úradujúci prezident, ktorého nezvolili do druhého funkčného obdobia od roku 1992, keď sa to nepodarilo Georgeovi H.W. Bushovi.

Kto je Joe Biden? 

77- ročný Joe Biden sa stal najstarším prezidentským kandidátom, ktorý uspel v boji o Biely dom a po januárovej inaugurácii bude vo veku 78 rokov najstaršou hlavou štátu v dejinách USA, ktorá zasadne v Oválnej pracovni. 

Joseph Robinette Biden Jr., známy pod menom Joe Biden, sa narodil 20. novembra 1942 v meste Scranton v Pensylvánii v rodine predajcu automobilov ako najstarší zo štyroch súrodencov. Pochádza z rímskokatolíckej rodiny írskeho pôvodu. Keď mal desať rokov presťahovali sa do mesta Claymont v štáte Delaware, kde odišli rodičia za lepšou prácou.

V roku 1961 ukončil prestížnu Archmere Academy v Claymonte. Históriu a politické vedy vyštudoval na University of Delaware v meste Newark, ktorú ukončil v roku 1965 s titulom bakalár. Po získaní titulu bol v tom istom roku prijatý na Syracuse University, kde získal v roku 1968 titul doktor práv.   

Po štúdiu sa presťahoval do mesta Wilmington, kde začal advokátsku prax a založil vlastnú právnickú firmu. Zároveň sa stal aktívnym členom Demokratickej strany. V roku 1972 uspel po prvýkrát vo voľbách do Senátu Spojených štátov amerických v štáte Delaware a vo veku tridsať rokov sa stal šiestym najmladším americkým senátorom v histórii.

Krátko po získaní kresla senátora sa odohrala v Bidenovom živote v decembri 1972 rodinná tragédia. Jeho manželka Neilia išla s deťmi na vianočné nákupy, cestou sa však zrazila s nákladným autom. Pri dopravnej nehode zahynula spoločne s ročnou dcérkou Naomi, dvaja synovia – Beau a Hunter – boli zranení. Joe Biden, ktorý bol celou situáciou zdrvený, zvažoval rezignáciu, aby sa mohol venovať rodine. Stranícke vedenie ho však presvedčilo, aby zostal v úrade.

zdroj: TASR/AP, Andy Wong

Inauguračnú prísahu zložil v januári 1973 v kaplnke nemocnice, v ktorej ležali jeho zranení synovia. V Senáte potom strávil nepretržite 36 rokov, až do januára 2009, kedy na funkciu – ako novozvolený viceprezident USA – rezignoval. V júli 1977 sa oženil po druhýkrát s učiteľkou Jill Tracy Jacobsovou, s ktorou má dcéru Ashley.

Prvé roky Joea Bidena v senáte sa sústredili na ochranu práv v oblasti spotreby a životného prostredia. Stal sa prvým politickým predstaviteľom Spojených štátov, ktorý predložil v Kongrese USA návrh zákona, ktorý sa zaoberal klimatickými zmenami. Niekoľko rokov pôsobil tiež ako predseda Výboru pre zahraničné vzťahy.

Od 20. januára 2009 až do 20. januára 2017 bol pravou rukou prezidenta Baracka Obamu. Výberom Bidena na post amerického viceprezidenta vsadil Barack Obama predovšetkým na skúsenosť. Vybral si politicky rozhľadeného človeka, najmä pokiaľ išlo o otázky týkajúce sa zahraničnej politiky a bezpečnosti.

Obaja sa stali počas ôsmich rokov spoločne strávených v Bielom dome blízkymi priateľmi. Barack Obama označil Bidena vo svojom rozlúčkovom prejave v Chicagu za „najlepšiu voľbu“.

Počas svojej desaťročia trvajúcej politickej kariéry sa uchádzal Joe Biden o prezidentskú kandidatúru už dvakrát, v rokoch 1988 a 2008. Oba jeho pokusy však skončili ešte v počiatočnej fáze. Svoju kandidatúru zvažoval aj pred poslednými prezidentskými voľbami v roku 2016, ale napokon uvoľnil miesto Hillary Clintonovej ako demokratickej protikandidátke Donalda Trumpa.

Joe Biden, ostrý kritik Trumpovej politiky, sám seba označuje za následníka Baracka Obamu. Práve na jeho štýl chce po zvolení za prezidenta nadviazať.

Bývalý americký viceprezident Joe Biden 25. apríla 2019 oficiálne oznámil, že sa bude uchádzať o kandidatúru v nadchádzajúcich prezidentských voľbách a 18. augusta 2020 bol oficiálne nominovaný ako prezidentský kandidát za Demokratickú stranu. Jeho súperom o kreslo v Bielom dome bol úradujúci prezident Donald Trump, ktorého porazil a stal v poradí 46. prezidentom v dejinách USA.

Zdroje: CNN, biography.com, britannica.com, TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK