USA pripravujú rozšírené nálety na ciele spojené s Iránom: Očakávajú sa týždne odvetných úderov

  • Spojené štáty sa pripravujú na rozšírenú operáciu na Blízkom východe
  • Útočiť sa bude pravdepodobne na iránske milície v Iraku a Sýrii
  • Môžu sa objaviť aj utajené operácie vo vnútri Iránu
210609-n-oh637-1004
U.S. Navy photo/Riley B. McDowell
  • Spojené štáty sa pripravujú na rozšírenú operáciu na Blízkom východe
  • Útočiť sa bude pravdepodobne na iránske milície v Iraku a Sýrii
  • Môžu sa objaviť aj utajené operácie vo vnútri Iránu

Predstavitelia informovali televíziu NBC News, že USA sa pripravujú na komplexnú „kampaň“ odvetných opatrení proti militantom spojeným s Iránom, pričom táto stratégia by sa mala rozvinúť v priebehu niekoľkých týždňov.

Táto mnohostranná ofenzíva sa chystá rozšíriť za hranice Iránu a zamerať sa na iránske záujmy kombináciou vojenských úderov a sofistikovaných kybernetických operácií.

Oznámenie prichádza po prísnom varovaní zo strany Teheránu, ktorý ubezpečil, že na akékoľvek útoky na svoje zvrchované územie alebo oblasti záujmu bude reagovať silou.

Toto vyhlásenie nadväzuje na vyhlásenie prezidenta Joea Bidena o rozhodnej stratégii v reakcii na smrteľný útok bezpilotného lietadla na jordánsku základňu, ktorý mal za následok tragickú stratu troch príslušníkov americkej armády, píše NBC News.

Odpoveď bude pravdepodobne rázna

Bezprostredne po ničivom útoku bezpilotného lietadla v Jordánsku, ktorý si vyžiadal životy troch príslušníkov amerických ozbrojených síl a 40 ďalších zranil, sa prezident Biden zaviazal, že páchateľov postaví pred spravodlivosť, pričom útok pripísal militantom podporovaným Iránom.

V stredu Biely dom potvrdil, že americké spravodajské služby definitívne identifikovali militantnú skupinu, ktorá stála za útokom. Táto dôležitá spravodajská informácia vytvára základ pre odvetný úder, ktorý by podľa úradníkov mohol byť bezprostredný, píše portál ABC News.

John Kirby, ktorý v Bielom dome zastupuje Radu pre národnú bezpečnosť, v pondelok v relácii CBS Mornings vyjadril rozhodný postoj a potvrdil neochvejný záväzok USA chrániť svoje sily umiestnené v regióne. Zdôraznil však zámer krajiny vyhnúť sa eskalácii napätia do väčšieho konfliktu.

Kirby potvrdil: „Aj keď sa nesústredíme na vyvolanie širšieho konfliktu v regióne alebo zapojenie sa do ďalšej vojny, naše odhodlanie chrániť naše záujmy a zaistiť bezpečnosť našich síl je neochvejné,“ informuje CBS News.

Môžeme očakávať útoky aj dovnútra Iránu?

Generál vo výslužbe Roger Abrams, ktorý analyzuje oneskorenie reakcie USA na útok dronu, naznačuje, že sa plánuje významná a rozsiahla odveta, ktorá sa pravdepodobne zameria na celý rad iránskych prostriedkov, ako uvádza ABC News.

Uvádza, že sa uvažuje o komplexnom zozname cieľov, nielen o symbolickom „bodnutí“, vrátane veliteľských centier a tranzitných trás zbraní. Medzitým iránsky minister zahraničných vecí Hosejn Amír Abdolláhíán varuje pred rýchlou a rozhodnou protireakciou a vyzýva na diplomatickú angažovanosť namiesto agresie.

Táto situácia zdôrazňuje krehkú rovnováhu, v ktorej sa Spojené štáty pohybujú a snažia sa účinne reagovať bez toho, aby prekročili nejednoznačné iránske červené čiary alebo aby sa konflikt vyhrotil do širšieho rozsahu, píše ABC News.

Nemenovaný iracký predstaviteľ uvádza, že v očakávaní odvetných úderov USA niekoľko zo 40 Iránom podporovaných militantných frakcií, ktoré tvoria Islamský odpor v Iraku, evakuuje svoje základne v Iraku a Sýrii.

Tento pohyb prichádza po pripísaní smrteľného „samovražedného“ útoku bezpilotného lietadla na americkú základňu v severovýchodnom Jordánsku, pri ktorom zahynuli traja americkí vojaci, skupinám ako Kata’ib Hizballáh. Tieto prípravy naznačujú, že militanti sa pripravujú na výraznú a dlhodobú vojenskú reakciu USA, píše CBS News.

Zdroje: NBC News, ABC News, CBS News

Najnovšie videá

Trendové videá