USA sú na ceste do stredoveku. Znie to ako príručka mučenia, píše Ivana Sladkovská

protest proti zákazu potratov
TASR/Jessica Christian/San Francisco Chronicle via AP

V 21. storočí sme asi nečakali, že zažijeme pandémiu, vojnu alebo návrat k bigotným zákazom potratov, o ktorom sme si mysleli, že túto debatu už máme za sebou. But here we are, (a tu sme) ako by povedali Američania.

Práve v USA sa chystá proces, ktorý by mohol zvrátiť, resp. zrušiť rozsudok Roe vs. Wade. Dôležitý precedens, ktorý pokladá interrupciu za ústavné právo ženy. Uniknutý dokument z Najvyššieho súdu, ktorý zverejnil časopis Politico, naznačuje, že sa k zrušeniu tohto práva schyľuje. Niektoré americké štáty sa už trasú, ako zavedú úplný zákaz potratov.

Pchať ruky do cudzích materníc nie je výsada Záborskej a Vašečku, slovenský parlament ich najnovší návrh na sprísnenie pravidiel pre interrupcie nepodporil. Malú bitku sme na domácom ihrisku vyhrali, ale skutočný šampionát, kde si to rozdajú základné ľudské práva s bigotnými konzervatívcami, sa odohrá na americkom Najvyššom súde.

Pripomeňme ešte štát Texas, v ktorom je povolená interrupcia len do 6. týždňa tehotenstva a kde je trest za znásilnenie ohraničený sadzbou 10 rokov, no trest za potrat sa môže vyšplhať až na doživotie. Presne tak, sú tu tak veľmi za život, že ak si z tela dáš odstrániť neželaný zhluk buniek, zabijú ťa.

Američanky aj Američania majú k týmto návrhom veľa pripomienok, ale aj zásadných otázok. O niektorých si povieme.

Azda najviac sa spomína oklieštenie reprodukčných práv ženy a tzv. bodily autonomy, čo je vlastne právo zaobchádzať s vlastným telom, ako uznám za vhodné. Do dejín internetu vstúpila otázka členky Snemovne reprezentantov USA Alexandrie Ocasio-Cortez na zákonodarcov, či si vedia spomenúť na nejaký zákon, ktorý reguluje mužské telo.

Pretože to presne zákaz potratov je, regulácia ženského tela. Regulácia, ktorá ženu donúti použiť svoje telo ako inkubátor pre človeka, ktorého vo svojom živote nechce a nemá oňho záujem a ešte si prejsť traumou pôrodu, ale hlavne, že „chránime“ iný život. Vystupovali by prolajfisti tak ohnivo, keby prišiel návrh na povinné darovanie orgánov? Veď aj to je záchrana života.

Ďalšou otázkou je, čo s deťmi, ktoré sa týmto spôsobom narodia? Pôjdu na adopciu a skončia v nekonečnom kolotoči náhradnej starostlivosti, napriek tomu, že už dnes ich tam je takmer pol milióna? Kto sa o tieto „dary od Boha“ postará? Skončia v náhradných rodinách, detských domovoch alebo rovno na ulici? Toto Amerika chce?

Ďalšou, a extrémne nedomyslenou vecou sú tresty za znásilnenie. Zákaz potratov by totiž zakázal prerušiť aj tehotenstvo ženy, ktorá bola znásilnená a produktom tohto zločinu je práve dieťa. Takže nielen, že je obeťou, ale ešte ona je tá zlá, ak chce potrat. Čiže nanútiť žene násilím pohlavný styk a ešte ju donútiť porodiť? To mi znie ako z učebnice mučenia a nie ako kresťanská láska.

Okrem toho, prolajfisti idú vybuchnúť od jedu, keď sa o zárodkoch nehovorí ako o deťoch. Ale málokedy ich počujeme hovoriť o ľuďoch, ktorí z týchto detí vyrastú. Napríklad ak z nich vyrastú ženy, ktoré tiež nechcene otehotnejú a tiež ich niekto donúti porodiť. Aj keby to predstavovalo existenčné riziko. Kde je ich právo na život teraz?

Konzervatívci si tehotenstvo predstavujú doslova ako Hurvínek válku, vidia chutné bruško a na konci chutné bábätko. Ale dajme si pár čísel z CDC (Amerického úradu pre kontrolu a prevenciu chorôb): V USA pripadá na každých 100 000 žien, ktoré prežili pôrod, približne 17 tých, ktoré tehotenstvo neprežijú. Väčšinou ide o ženy čiernej rasy.

Tehotenstvo a pôrod so sebou nesú nezanedbateľné riziko, kedykoľvek môže žena zomrieť na infarkt, vykrvácanie alebo v nej môže odumrieť plod a ona zomrie na sepsu. Všetko sú to udalosti, ku ktorým by mimo tehotenstva nedošlo. Kto sa bude zodpovedať za ich smrť, milí pro-life?

A teraz moja obľúbená: Čo ak to dieťa, ktoré žena čaká, môže nájsť liek na rakovinu, ale nenarodí sa, lebo jeho matka sa rozhodla pre potrat? Ja by som mala tiež otázku: Čo ak to mladučké dievča, ktoré je tehotné, je tým človekom, ktorý vynájde liek na rakovinu? Ale nebude to ona. Lebo ste jej zabránili študovať, musela sa venovať dieťaťu a kvôli nákladom na pôrod a výchovu môže na (inak extrémne drahé) štúdium zabudnúť.

USA nie sú ani náhodou dokonalá krajina (napriek tomu, že niektorí politici tu blúznia o jej ospevovaní) a systém verejného zdravotného poistenia tu neexistuje. Neviem si predstaviť lepší štart do života, ako mať 15, dieťa na krku a v ruke niekoľkotisícový účet za pôrod v nemocnici. A to môžeš byť rada, že nenastali komplikácie. Dlhy by takto šli do miliónov dolárov.

Aby som to zhrnula. Zákaz potratov, konkrétne v USA, najviac dopadne na chudobné vrstvy, ohrozí ženy nielen finančne, ale aj existenčne. Potraty sa budú vykonávať naďalej, či už nelegálne alebo na výnimky. Milióny žien sa prepadnú do chudoby, milióny detí skončia na ulici, ale konzervatívci budú šťastní, ako ochránili ľudský život.

A hlavne budú mať zo seba lepší pocit, pretože majú nad niekým moc. Moc donútiť človeka, aby so svojím telom urobil to, čo chcem ja. Nie je predsa nad to. 

Čiastočným riešením by bolo vytvoriť systém pre matky, ktoré sa rozhodli deti si nechať, a zabezpečiť im dostatok prostriedkov na dôstojný život. Tým ale neriešime základnú otázku, a tým je ľudské právo rozhodovať o svojom tele.

No a prečo to vlastne robia? Kvôli kresťanstvu. Vraj. Logika bigotov stojí na premise, že všetci sa musia správať ako oni. Ja verím v Boha, takže ty nesmieš ísť na interrupciu. Okej. Ja som na diéte, ty nesmieš jesť koláče. Vládu cirkvi sme tu kedysi mali a nie náhodou ju voláme dobou temna. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá