Už čoskoro sa možno začnú očkovať aj deti. AstraZeneca na nich začína svoje vakcíny testovať už tento mesiac

  • Účinnosť vakcíny AstraZeneca sa bude testovať v novej klinickej štúdii
  • Výskum sa začne už tento mesiac a bude doň zapojených 300 dobrovoľníkov vo veku 6-17 rokov
Unsplash/Mehmet Turgut Unsplash/CDC
  • Účinnosť vakcíny AstraZeneca sa bude testovať v novej klinickej štúdii
  • Výskum sa začne už tento mesiac a bude doň zapojených 300 dobrovoľníkov vo veku 6-17 rokov

Cieľom výskumu je zistiť, či vakcína dokáže vyvolať imunitnú odpoveď u detí od 6 do 17 rokov. Oxfordská vakcína je jednou z troch schválených vo Veľkej Británii. Vhodná je však len pre dospelé osoby. V Británii sa taktiež používajú vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna.

Podľa The Royal College of Paediatrics and Child Health bolo raritou, keď koronavírus spôsobil deťom smrť  a iné vážne zdravotné komplikácie. Existujú štúdie, ktoré dokazujú, že u detí je ochorenie málokedy spájané s ťažkým priebehom.

zdroj: Unsplash/Steven Cornfield

Vírus deti neovplyvnil

Prvé vakcinácie v rámci výskumu sa uskutočnia už tento mesiac. Až 240 detí dostane vakcínu proti koronavírusu a zvyšných 60 kontrolnú dávku proti meningitíde. Andrew Pollard, profesor detskej infekcie a imunity a hlavný vyšetrovateľ v štúdii s vakcínami v Oxforde, uviedol: „Väčšina detí nebola vírusom zasiahnutá, no je dôležité dbať na bezpečnosť. Pre niektoré deti môže byť očkovanie prospešné.“

VEDCI: Koronavírus tu ostane navždy. Akurát sa transformuje a bude vyzerať ako bežné prechladnutie

Úlohou výskumu je rozšíriť momentálne vedomosti o účinku vakcín na deti. Pred niekoľkými dňami uviedol anglický lekár, že vedci pracujú na vývoji vakcín, ktoré budú bezpečné a účinné pre tínedžerov. „Verím, že výrobcovia svoju pozornosť venujú dokazovaniu toho, že vakcíny sú bezpečné aj pre mladších,“ uviedol profesor Van-Tam pre ITV News. „Je možné, že vakcíny pre deti budú dostupné do konca tohto roka,“ dodal. 

Zapojil by si svoje dieťa do testovania?

Pediater Rinn Song konštatuje, že pandémia nemý zlý vplyv na ľudské zdravie, ale aj na vzdelávanie, sociálny rozvoj a emocionálnu pohodu detí a dospievajúcich. „Účinky vakcín na maloletých je preto potrebné zistiť čo najskôr, aby sa mohli začleniť do očkovacích programov,“ povedal. 

Zdroj: The Guardian

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech