Už vo štvrtok sa otvorí čakáreň pre ľudí od 16 rokov, na vakcínu Sputnik V si však počkáme ešte poriadne dlho

  • Ľudia od 16 rokov sa budú môcť od tohto štvrtka, 29. apríla, prihlásiť do čakárne na očkovanie
  • Na vakcínu Sputnik V si budeme musieť počkať ešte mesiac
AKTUALNE, AKTUALNA SPRAVA, DOMOV STARTITUP
  • Ľudia od 16 rokov sa budú môcť od tohto štvrtka, 29. apríla, prihlásiť do čakárne na očkovanie
  • Na vakcínu Sputnik V si budeme musieť počkať ešte mesiac

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii Na Telo prezradil, že sa od štvrtka otvára čakáreň pre ľudí od 16 rokov. Prihlásení budú čakať na priradenie termínu podľa veku či závažnosti zdravotného stavu. Vakcínu si záujemcovia nebudú môcť stále zvoliť, v rámci aktuálnych dodávok by to bolo podľa ministra zdravotníctva kontraproduktívne.

Možnosť zaočkovať sa ako sprievod seniora nad 70 rokov sa nebude týkať len rodinných príslušníkov, bude to platiť pri doprovode kohokoľvek nad 70 rokov.

Sputnik V putuje na testy do Ruska

Rusi si vyžiadali od Slovenska vzorky vakcín na kontrolu vo svojom vlastnom laboratóriu. Ruská strana si vo štvrtok odvezie 600 dávok vakcíny, 300 z prvej dávky a 300 z druhej na svoju vlastnú kontrolu. „Vypýtali si mesiac na to, to aby si to skontrolovali sami vo svojej réžii,“ povedal Lengvarský, informuje SITA.

Informácie z Maďarska by sme mali mať už o týždeň. „Predpokladám, že si chcú byť aj oni istí, takže do istej miery to chápem,“ vraví minister a dodáva, že finálne rozhodnutie o použití vakcíny bude známe až po tejto skúške.

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

To, či to bude dané pretestovanie rozbuškou pre ďalší politický boj, Lengvarského nezaujíma. „Ja sa zaujímam len o to, či je bezpečné touto vakcínou očkovať,“ dodáva.

„Verím tomu, že v najbližších hodinách budem oficiálne informovaný o liste, ktorý dostal pán minister financií od ruskej strany, kde nám povolili zverejnenie zmluvy,“ doplnil Lengvarský. Ako uviedol, zmluva bude zverejnená v Centrálnom registri zmlúv. Dodal tiež, že ruská strana na videokonferencii s ministerstvom prisľúbila, že dodá chýbajúce informácie z dokumentácie k vakcíne, dopĺňa SITA.

Núdzový stav je podľa slov ministra potrebné predlžovať hlavne z dôvodov fungovania zdravotníctva. „Čo sa týka funkčnosti zdravotníckeho systému, v rámci koalície vznikla dohoda, že sa pripraví novela, ktorá by postihla problematické aspekty, pre ktoré nemôže zdravotníctvo fungovať bez núdzového stavu.“

Koniec celoplošného testovania by mal nastať 30. júna

Overovanie negativity antigénovými testami, ktoré sa stalo pre celú krajinu viac ťarchou, ako prospešným, by sa malo v dohľadom čase skončiť. „Určite bude ešte pár týždňov trvať, ale, keďže všetky MOM majú zmluvy do konca júna, dovtedy by sme mali vyriešiť problém tohto testovania. Nemalo by byť tak široké.“

Pavol Čekan ponúkol riešenie pre hromadné podujatia. Je ním prvý slovenský certifikovaný LAMP test

Do konca júna by tiež mohli byť prvou dávkou vakcíny zaočkovaní všetci 60-tnici, ktorí majú o očkovanie záujem. Aktuálne je podľa ministra zaočkovaných 46 % ľudí z tejto vekovej kategórie.

Zdroje: Na Telo, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech