Úžasný objav: Pod zemskou kôrou sa ukrýva „masívny oceán“, má obsahovať viac vody, ako je na planéte

  • Zem a vesmír skrývajú mnoho prekvapivých faktov, o ktorých mnoho ľudí netuší
  • Jedným z nich je aj objav „oceánu“ pod povrchom Zeme
Plášť Zeme
Freepik/pikisuperstar
  • Zem a vesmír skrývajú mnoho prekvapivých faktov, o ktorých mnoho ľudí netuší
  • Jedným z nich je aj objav „oceánu“ pod povrchom Zeme

Poznatky o našej planéte, galaxii, ale aj vesmíre sú ešte neúplné a vo vzduchu visí veľa otáznikov a objavov, ktoré na budúce generácie vedcov len čakajú. Niektoré sa ale súčasným vedcom podarilo zodpovedať, tie viedli k úžasným objavom.

Jeden z nich je predpoklad, že pod zemským povrchom sa nachádza masívny „oceán“, ktorý má obsahovať viac vody ako na povrchu našej planéty. Voda pritom pokrýva až 71 % povrchu Zeme a práve táto tekutina je základným predpokladom života na planétach.

Podľa vedcov z Severozápadnej univerzity v Evanstone v štáte Illinois sa pod povrchom Zeme nachádza „oceán“, ktorý má obsahovať až trikrát viac vody, ako je na povrchu Zeme.

Napriek tomu, že tento objav je starý už niekoľko rokov, Indy 100 upozorňuje, že stále o ňom veľa ľudí ani len netuší.

Hornina, ktorá pôsobí ako špongia 

Vedci zistili, že voda sa má nachádzať v hornine známej ako „ringwoodit“. Hornina sa nachádza v zemskom plášti v hĺbke 525 až 660 kilometrov. Vedci zistili, že ringwoodit pôsobí ako „špongia“, a teda vodu v ňom si nemôžeme predstavovať ako modrý vírivý oceán.

„Ringwoodit je ako špongia, ktorá nasáva vodu. V kryštálovej štruktúre ringwooditu je niečo veľmi zvláštne, čo mu umožňuje priťahovať vodík a zachytávať vodu,“ cituje Indy 100 geofyzika Stevea Jacobsena, ktorý vtedy viedol štúdiu.

„Myslím si, že konečne vidíme dôkaz o vodnom cykle celej Zeme, ktorý môže pomôcť vysvetliť obrovské množstvo tekutej vody na povrchu našej obývateľnej planéty. Vedci hľadali túto chýbajúcu hlbokú vodu už desaťročia,“ dodal Jacobsen.

Objav by mohol pomôcť lepšie vysvetliť existenciu vody na Zemi.

zem
zdroj: Unsplash/NASA

O pôvode vody na zemskom povrchu sa špekuluje už roky. Niektorí vedci tvrdia, že zemská voda pravdepodobne pochádza z asteroidov alebo komét. Táto teória patrí k najrozšírenejším, uvádza Futurism.

Podľa tejto teórie bola prvotná vnútorná slnečná sústava príliš nehostinná pre vodu akéhokoľvek druhu. Intenzívne ultrafialové svetlo z nášho mladého Slnka by v tom prípade rozbilo molekuly vody odstránením vodíka.

Na základe toho niektorí vedci veria, že náš vodný ľad sa vytvoril ďalej v slnečnej sústave a že objekty, ktoré ho nesú (kométy alebo asteroidy), neskôr narazili do oveľa chladnejšej Zeme, čím sme získali naše jemnejšie chemikálie.

Objav vody pod Zemou ale môže pomôcť potvrdiť ďalšiu teóriu. Tá hovorí o tom, že oceány postupne vytekali z vnútra ranej Zeme. V dôsledku doskovej tektoniky sa postupne vracia späť, odkiaľ prišla.

Voda by bola vytlačená zo skál, „takmer, ako keby sa potili,“ povedal Jacobsen z Northwestern pre The New Scientist.

Ak by hornina obsahovala len 1 % vody, bolo by to trikrát viac ako na povrchu Zeme 

Vedci odhalili tento skrytý „oceán“, keď študovali zemetrasenia, pričom zistili, že sa im darí zachytávať rázové vlny pod povrchom Zeme.

Na základe toho dospeli k objavu, že voda sa zachytáva v ringwoodite. Jacobsen a jeho tím využíval 2 000 seizmometrov, ktoré použili na štúdium seizmických vĺn, generovaných viac ako 500 zemetraseniami. Tieto vlny sa pohybujú vo vnútri Zeme.

Meraním rýchlosti vĺn v rôznych hĺbkach mohol tím zistiť, cez ktoré typy hornín vlny prechádzali. Tak zistili, že sa nachádza v ringwoodite.

Ak by hornina obsahovala len 1 percento vody, znamenalo by to, že pod povrchom Zeme je trikrát viac vody ako v oceánoch na povrchu.

Štúdia bola publikovaná vo vedeckom periodiku Science.

Zdroje: Indy 100, Futurism, The New Scientist, Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá