Užitočné tipy a triky ako dosiahnuť work-life balance. Viete, ktoré to sú?

 • Aj vy máte často pocit, že už vám všetko prerastá cez hlavu? V dnešnej uponáhľanej dobe je to úplne bežné. Každý deň sme zahltený kopou povinností a často nevieme, čoho sa prvého chytiť.
image_1418807249.jpeg
 • Aj vy máte často pocit, že už vám všetko prerastá cez hlavu? V dnešnej uponáhľanej dobe je to úplne bežné. Každý deň sme zahltený kopou povinností a často nevieme, čoho sa prvého chytiť.

Ak chceme aby bol náš osobný ale aj pracovný život aj naďalej v rovnováhe, musíme sa s tým dokázať vysporiadať. Prečítajte si týchto 5 rád, ktoré využívajú úspešní ľudia:

 

Stanovte si jasné ciele

Najčastejšou chybou u ľudí je práve stanovenie si nekonkrétnych cieľov. Jednoduchým vysvetlením je to, že je nemožné dosiahnúť niečo, čo nepoznáme. Ak si stanovíte konkrétne ciele, uľahčí vám to život, pretože dokážete určiť kam smerujete  a ako sa ku konkrétnemu cieľu dopracujete. Bez jasne určených cieľov sa môžete ľahko cítiť frustrovaný z pocitu, že nikam nenapredujete a vaša produktivita a motivácia budú klesať.

 

Naše tipy pre Vás:

Dobrým spôsobom ako to zlepšiť je si jednoducho určiť priority a následne si ich zapísať na papier. Vedeli ste, že ľudia, ktorí si zapísali svoje ciele boli o 42 percent úspešnejší pri ich plnení ako tí, ktorí to tak neurobili? Dokonca ak sa so svojimi plánmi zdôverili niekomu blízkemu, tak sa toto percento zvýšilo na 78 percent. Pri zapisovaní však nezabúdajte na to, že vaše ciele by mali byť: konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné, reálne a časovo ohraničené. Tak napríklad namiesto “schudnem”, správnym príkladom by bolo “začnem chodiť do posilňovne 3 krát do týždňa o 6 ráno na jednu hodinu. Ak si budete určovať ciele takýmto spôsobom, výsledky na seba určite nenechajú dlho čakať.

 

 

Využite svoj čas naplno

Základom dobrého time managementu je urobenie správnej veci správnym spôsobom v správny čas a stále to stihnúť do deadlinu, ktorý si vopred stanovíte. Pre dosiahnutie požadovaného výsledku je nevyhnutné si určiť prirotiy a následne sa venovať len tým úloham, ktoré sú pre vás najdôležitejšie. Aktivity zaberajúce príliš veľa času by ste mali zjednoduchšiť alebo úplne eliminovať. Dobrý time management známená využiť svoj čas efektívne a sústrediť sa na výsledky. Pri dosahovaní výsledkov však treba dbať na jednu podstatnú vec. Veľa ľudí sa domnieva, že základom úspechu je dokonalosť, avšak to nie je až tak pravda. Dôležité je aby sme naše naplánované úlohy plnili zodpovedne a systematicky. Ak sa budeme totiž sústrediť na dokonalosť našich výsledkov, je dosť pravdepodobné, že nikdy takéto výsledky nedosiahneme.

Naše tipy pre Vás :  

 • Pri každej úlohe si určite deadline
 • Vstávajte o hodinu skôr aby ste si naplánovali svoj deň
 • Nikdy nezačínajte deň bez časového plánu, pretože 30 minút plánovania vám ušetrí pár hodín.
 • Ked potrebujete pracovať odstráňte všetky rušívé elementy
 • Ako prvé zvládnite tie najťažšie úlohy
 • Aplikujte 2 minútove pravidlo – všetky úlohy, ktoré nevyžadujú viac ako 2 minúty vášho času neodkladajte.

 

Neustále sa rozvíjajte

Jedným z nevyhnutých vecí pre dosiahnutie úspechu je progres. Či už vo vašom osobnom alebo pracovnom živote je nevyhnuté, aby ste sa posúvali stále o krôčik ďalej. Snažte sa byť každý deň lepší a silnejší ako ste boli včera. Úspech a šťastie sa nedosahuje cez noc. Sú to práve tie malé kročiky cez ktoré sa k nim dopracujete. Pri dosahovaní cieľov však každý z nás narazí na veľa prekážok a chýb, ktoré nás zrazia na zem. V škole nás učili že chybovanie je zlé. Ale prečo? Veď predsa na svojich vlastných chybách sa človek najlepšie učí. Vedeli ste o tom, že Henrymu Fordovi nevyšlo jeho prvých päť podnikateľských nápadov pred tým ako založil Ford Motors?

Naše tipy pre Vás:

 • Vyberte si knihu, ktorá vás zaujíma a prečítajte z nej každý deň toľko, aby ste ju zvládli prečítať za 100 dní
 • Stanovte si cieľ naučiť sa každý deň niečo nové: či už to bude názov kvetu, ktorý rastie vo vašej záhrade, hlavné mesto vzdialenej krajiny alebo názov pesničky, ktorá hrala, keď ste práve nakupovali v obľúbenom obchode. Ak pred spaním zistíte, že ste sa nič nové nenaučili, zoberte slovník a naučte sa jedno nové slovíčko z angličtiny
 • Prestaňte sa sťažovať nasledujúcich 100 dní, pretože negatívne slová produkujú negatívne myšlienky a negatívne myšlienky vytvárajú negatívne výsledky
 • Každý deň si nastavte budík o minútu skôr. Vstaňte z postele a urobte si ľahkú rozcvičku. Za 100 dní budete vstávať o hodinu a 40 minút skôr ako ste vstávali dnes.

 

 

Vždy buďte pozitívny a vysoko motivovaný

V tom prípade platí jedno pravidlo: človek je priemerom 5-tich osôb s ktorými trávi najviac času. Obklopujte sa preto pozitívnymi ľudmi a neakceptujte negativitu, či už vo svojom osobnom alebo pracovnom živote. Snažte sa vidieť príležitosť nie prekážku. Ak však často nedokážete vidieť pozitívnu stránku situácie, pozrite sa na to hlbšie a z iného pohľadu. Verte, že vždy nejakú nájdete.

Naše tipy pre Vás:

Dve účinné techniky ako to zlepšiť sú vizualizácia a pozitívny self-talk. To znamená, že namiesto vytvárania negatívnych myšlienok a povedania si ja to nedokážem, začneme myslieť pozitivíne a povieme si: mám na to, baví ma moja práca, som dobrý v tom čo robím, dosiahnem všetko po čom túžim.

Vizualizácia je technika,ktorá spočíva v určení si svojho cieľu a následnom videní, cítení, dotýkaní a prežívaní pocitu z jeho dosiahnutia. Takýmto spôsobom sme daný ciel už dosiahli, pretože ho dokážeme pocítiť. Všetko čo potom robíme je už len prirodzeným krokom k dosiahnutiu niečoho,čo už sme prežili.

 

Milujte svoj život a svoju prácu

Každý úspešný človek musí prevziať kontrolu nad svojím životom. Snažte sa užívať si každý moment, či už dobrý alebo zlý, ktorý v živote zažijete. Ak pochopíte,že život je aj o problémoch a starostiach a dokážete sa s nimi stotožniť budete šťastnejší. Neustále sa obohacujte či už kultúrne, sociálne alebo intelektuálne. Investovanie do seba samého je určite tá najlepšia investícia. Pre dosiahnutie životnej rovnávahy je rovnako dôležité, aby ste robili to čo vás baví. Ak vás to stále nenapĺňa, vždy je tu priestor na zmenu.

Naše tipy pre Vás:

 • Zapíšte si na papier 10 vecí za ktoré ste vďačný a prečítajte si ich každé ráno po zobudení.
 • Urobte si zoznam 20 vecí,ktoré radi robíte a snažte sa aby ste aspoň jednu z nich robili každý deň v priebehu nasledujúcich 100 dní
 • Vždy si chodťe za svojím cieľom

 

PS: Pri aplikovaní týchto princípov je dôležitá pravidelnosť preto nezabúdajte na to, že: “Víťazi sú neni tí, ktorí nikdy nepadnú, ale tí, ktorí sa nikdy nevzdajú“.

 

zdroj: BI

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech