Uznávaný analytik prezradil, ktorej vakcíne verí najviac. Mnohých zrejme prekvapí

  • Benefity ruskej či čínskej vakcíny v súčasnom núdzovom stave prevyšujú možné riziká
  • Myslí si to dátový inžinier, autor bestselleru Koniec prokrastinácie a člen Forbes rebríčka najvplyvnejších ľudí českých sociálnych sietí Peter Ludwig pôsobiaci v Dubaji
addd
Facebook/Petr Ludwig, TASR/AP
  • Benefity ruskej či čínskej vakcíny v súčasnom núdzovom stave prevyšujú možné riziká
  • Myslí si to dátový inžinier, autor bestselleru Koniec prokrastinácie a člen Forbes rebríčka najvplyvnejších ľudí českých sociálnych sietí Peter Ludwig pôsobiaci v Dubaji

Petr Ludwig sa rozhodol na sociálnej sieti zhrnúť aktuálnu morálnu dilemu, ktorá sa týka čínskej a ruskej vakcíny. Skúsený analytik konštatuje, že momentálne je Česká republika prvá na svete v počte zosnulých na milión obyvateľov. Zachraňovanie životov by preto podľa neho malo byť prioritou a všetko ostatné by malo ísť do úzadia.

„Rozumiem politickým rizikám a rizikám propagandy, ale stále si myslím, že vakcína nám nepoškodí, .. o pol roka sa na to skoro zabudne,“ tvrdí.

Pribudlo 2 423 nakazených a viac ako 100 úmrtí. Matovičovi sa nepáči neustály boj proti testovaniu

Pripomína, že krajina potrebuje dosiahnuť kolektívnu imunitu na úrovni 70-80 %. Dezinformačné webové stránky však robia veľmi dobrú PR kampaň, ktorá zasahuje množstvo ľudí, ktorých štát potrebuje, no veria propagande.

„Ak bude dobrovoľný výber medzi ruskou či čínskou vakcínou, zvládne vykryť tú časť obyvateľov, ktorá by iné vakcíny odmietala,“ tvrdí.

Podľa Ludwiga sa zdá, že tieto dve vakcíny sú veľmi kvalitné. Čínskou vakcínou od spoločnosti Sinopharm sa očkuje v Spojených arabských emirátoch a je ňou zaočkovaných niekoľko miliónov ľudí vrátane dubajského šejka.

Si za to, aby Slovensko vrátilo vakcíny Sputnik V?

„Túto vakcínu majú všetci moji známi, viacerí americkí lekári a je to vakcína, na ktorú budem mať nárok o pár týždňov, po skončení procesu získania víz na pobyt. A tento nárok s najväčšou pravdepodobnosťou využijem.“

Čo sa týka ruskej vakcíny Sputnik V, odborník pripomína, že má dokončenú tretiu fázu výskumného procesu a výsledok je publikovaný vo vedeckom časopise The Lancet.

„Za mňa, viac dôverujem Sinopharmu, ale je to skôr subjektívny pocit. Obe ale majú starý, mnohými rokmi overený dizajn, nie je to nič nové v porovnaní s mRNA vakcínami ako je Pfizer. V technológii vakcíny nehrozí žiadne riziko,“ objasňuje.

očkovanie respirátor
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

„Riziko vedľajších účinkov vakcíny a riziká spojené s koronavírusom sú úplne neporovnateľné. Čokoľvek je lepšie ako nič. A sme v takej zlej situácii, že musíme konať,“ pripomína.

Zdôrazňuje tiež, že rozumie väčšine argumentov proti týmto vakcínam, priznáva, že mnohé sú dôležité a správne. Napriek tomu by sa po zvážení všetkých rizík rozhodol pre očkovanie aj týmito vakcínami. Podmienkou by podľa neho muselo byť, aby to bolo zásadne na báze dobrovoľnosti.

EÚ sa nepáči kroky Slovenska

Na jednotný a solidárny prístup v EÚ k zatiaľ neschváleným vakcínam proti koronavírusu vyrobeným v Číne a v Rusku najnovšie vyzval francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune. Informovala o tom agentúra Reuters.

Matovič konečne priznal, kto mu pomohol vybaviť vakcíny Sputnik V. Andrej Danko to však nebol

Reagoval tým na kroky krajín ako Česká republika alebo Slovensko, ktoré sa snažia získať vakcíny aj mimo zmlúv dohodnutých Európskou úniou. „Nesmieme sa odkloniť od tohto európskeho rámca… chcel by som pripomenúť, že tieto krajiny majú z európskej solidarity veľký úžitok,“ konštatoval Beaune pre rozhlasovú stanicu RTL.

Uznal, že s dodávkami vakcín do EÚ sú problémy, no ich riešenia treba hľadať v európskom rámci. „Ak si (tieto krajiny) vyberú čínsku alebo ruskú vakcínu, myslím si, že to bude celkom závažné rozhodnutie,“ povedal Beaune.

Vakcína
zdroj: TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP

„Predstavovalo by to problém z hľadiska našej solidarity a tiež by to znamenalo riziko ohrozenia zdravia, keďže ruská vakcína (Sputnik V) ešte nie je v EÚ schválená,“ dodal.

Minister poukázal na to, že Rusko síce vo štvrtok požiadalo o spustenie procesu priebežného hodnotenia v Európskej agentúre pre lieky (EMA), no k jej schváleniu zatiaľ nedošlo.

Ruská vakcína Sputnik V bola schválená na použitie alebo sa posudzuje v troch štátoch EÚ – na Slovensku, v Maďarsku a v Českej republike, píše Reuters. O možnom nákupe čínskej vakcíny hovoril s tamojším prezidentom Si Ťin-pchingom jeho poľský partner Andrzej Duda.

Minister zdravotníctva Adam Niedzielski však v stredu povedal, že túto vakcínu zatiaľ neodporúča na použitie, keďže o jej účinnosti nie je dostatok údajov. Francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok kritizovalo aj plány Rakúska a Dánska spolupracovať s Izraelom na výskume a výrobe očkovacích látok proti novému druhu koronavírusu. Takéto úsilie podľa Paríža ešte viac poškodí jednotu Európskej únie v otázke očkovacej kampane.

Zdroje: Reuters, Facebook/ Petr Ludwig

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech