V Banskej Bystrici dnes evakuovali dve školy. Podľa študentov si jedna z nich vyhrážku nevšimla

  • V Banskej Bystrici pokračujú výhražné maily
  • Nová bombová hrozba je hlásená na veľkom gymnáziu
  • Evakuovali aj strednú priemyselnú školu
Nová bombová hrozba
Ilustračné foto TASR/Michal Svítok
  • V Banskej Bystrici pokračujú výhražné maily
  • Nová bombová hrozba je hlásená na veľkom gymnáziu
  • Evakuovali aj strednú priemyselnú školu

Gymnázium Andreja Sládkoviča (GAS) v Banskej Bystrici dostalo výhražný mail. Ako informuje ta3, podľa jej informácií ide o správu, ktorú dostávali v utorok školy po celom Slovensku.

Študenti museli priestory gymnázia opustiť, vedenie ich poslalo domov krátko pred 11:00 hod.

V Banskej Bystrici dnes došlo aj k evakuácii Strednej priemyselnej školy Jozefa Murgaša (SPŠJM). Pre Startitup to potvrdili jej študenti s tým, že sa tak udialo v spojitosti s bombovou hrozbou. S vedením školy sa nám nepodarilo telefonicky skontaktovať.

Podľa správ od študentov, ktoré nedokážeme bezprostredne overiť, má ísť o rovnaký e-mail, aký dostalo množstvo škôl v utorok. Vyhrážka pre SPŠJM údajne pristála v priečinku „spam“. Škola preto mala evakuáciou reagovať až dnes, avizovali študenti.

Vedenie SPŠJM sme požiadali o zaslanie stanoviska. Po jeho obdržaní budeme správu aktualizovať.

O prvých bombových hrozbách z posledných dní sme ťa informovali 3. mája. Viac ako 50 škôl v Bratislave a okolí vtedy obdržalo výhražný mail týkajúci sa výbušnín. V utorok 7. mája sa situácia zopakovala, no tentokrát naprieč celým Slovenskom.

V utorok bezpečnostné zložky zvažovali možnosť zatvorenia škôl po tom, ako na všetky stupne škôl prišlo vyše 1 500 hlásení o bombovej hrozbe.

„Ďakujeme všetkým riaditeľom, učiteľom a zamestnancom škôl za zodpovedný prístup a pomoc pri zvládaní krízovej situácie. Policajnému zboru patrí vďaka za profesionálne nasadenie, podporu a spoluprácu,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD), keď sa situácia upokojila.

Vyjadrenie polície

Podľa predbežných zistení polície išlo v prípade hlásení o bombovej hrozbe o kybernetický útok, respektíve indikátor hybridnej hrozby. Vyšetrovanie naďalej pokračuje, informovali sme.

V stredu totiž polícia uviedla, že školy už ďalšej hrozbe nečelia a nie sú v bezprostrednom ohrození. Preto nevyhnutne netreba pristúpiť k ich zatvoreniu.

Polícia priniesla na tlačovej konferencii bližšie informácie ohľadne výhražných e-mailov. Správy obsahovali hrozby o umiestnení výbušnín v školských budovách a nákladných autách, pričom autor naznačil, že na tento deň čakal dlho.

„Policajný zbor urobil všetko pre to, aby bolo možné konštatovať, že žiadna bomba sa v budovách nenachádza. Zajtra môže už v poriadku prebiehať vyučovací proces,“ vyjadrila sa štátna tajomníčka Ministerstva vnútra Lucia Kurilovská.

„Prípad vyšetruje naďalej Národná kriminálna agentúra, po dohode s Krajskou prokuratúrou Bratislava, ako obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Páchateľovi za takýto skutok hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov, prípadne doživotie,“ doplnila.

Počas dnešného dňa sa majú policajti nachádzať v blízkosti škôl.

Zdroje: ta3, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá