V Bratislave otvorili nový bezobalový obchod. Ekologické prevádzky podporí aj vláda

  • Bezobalovo otvorilo svoje brány 28. februára
  • Zakladá si na koncepte zero waste nakupovania
  • Ako je to s podporou zo strany vlády?
  • Bezobalovo otvorilo svoje brány 28. februára
  • Zakladá si na koncepte zero waste nakupovania
  • Ako je to s podporou zo strany vlády?

V metropole Slovenska máme ďalší ekologický zero waste obchod s názvom Bezobalovo. O plánoch na jeho otvorenie sme informovali ešte v novembri a teraz sme sa konečne dočkali. Včera sa slávnostne prvýkrát otvorili brány samoobslužnej predajne na Blumentálskej ulici. Už od včera si v Bezobalove môžeš kúpiť potraviny, kozmetiku, ekodrogériu aj rôzne ekologické drobnosti.

Ako celý nákup vlastne funguje? Do predajne prídeš s vlastným obalom alebo si znovupoužiteľný obal zakúpiš priamo tam. Zo všetkého najprv musíš prázdnu nádobu odvážiť. Potom ju naplň, ako ty sám uznáš za vhodné. Takto naplnenú ju odvážiš znova a prilepíš štítok. Ako to zvyčajne v obchodoch chodí, celý nákup nakoniec zaplatíš klasicky pri pokladni.

Pri tejto príležitosti sa majitelia rozhodli, že pre svojich zákazníkov ušijú špeciálny darček. „Upcyklovali sme pre Vás niekoľko starších záclon roky sa povaľujúcich v skrini. Podarilo sa nám ušiť zopár stoviek vreciek, ktoré Vám dokonale poslúžia ako alternatíva k jednorazovým mikroténovým sáčkom. Ak sa Vám naše záclonové vrecká páčia, príďte si vybrať to svoje len tak, od nás ako pozornosť,“ napísali na svojom Facebooku..

Obchod bude otvorený každý pondelok až piatok od 9:00 do 19:00 a v sobotu od 10:00 do 14:00. Blumentálska 25 sa nachádza kúsok od zastávky Krížna. „Poďte od štvrtka s nami tvoriť zelenú mierumilovnú armádu v boji za krajšiu a čistejšiu Zem. Ukážme a nehanbíme sa za to, že nám na tom záleží,“ vyzýva obchod.

Ako informovalo TASR, nedávno začala bezobalové obchody podporovať aj vláda Slovenskej republiky. Plánuje zaviesť pomôcky na bezobalovú distribúciu a bude podporovať používanie opakovane použiteľných obalov. Vytvoriť chce aj odporúčania na jednotný postup štátnych kontrolórov. Bezobalové obchody chce tiež ako príklady dobrej praxe propagovať na informačnom portáli.

„My ako novovzniknutý bezobalový obchod vnímame túto správu pozitívne. Veľmi nás potešilo, že sa začína reálne na úrovni štátu hovoriť o zákaze jednorazových plastov na verejných podujatiach a v stálych prevádzkach. Jednorazové plasty patria aktuálne k najväčším problémom v oblasti odpadov a ich zákaz, alebo minimálne podpora ich nahrádzania inými alternatívami je z nášho pohľadu veľmi dôležitá a prospešná.

Taktiež vytvorenie akéhosi jednotného rámca ohľadom otvorenia a prevádzkovania bezobalového obchodu je určite dobrá myšlienka, ktorá nám môže uľahčiť prácu,“ vyjadrilo sa pre Staritup Bezobalovo. Obchod zároveň zdôraznil, že musíme počkať na konkrétne kroky, aké vláda podnikne. Ocenili by tiež pri vytváraní podmienok otvorený dialóg s vlastníkmi obchodov, ktorí by diskusiu obohatili o vlastné skúsenosti z praxe.

Zdroj: Facebook, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech