V Česku sa dnes búrlivo diskutuje o sobášoch párov rovnakého pohlavia. Návrh zákona postúpil do druhého čítania

  • V roku 2018 podporila česká vláda návrh zákona, ktorým by sa povoľovali sobáše osobám rovnakého pohlavia
  • Parlament ho ale do dnešného dňa neschválil
  • Dnes sa o ňom opäť búrlivo diskutuje
  • Poslanec Okamura si do homosexuálov viackrát kopol, prehlásil, že ak by si ho adoptoval pár osôb rovnákeho pohlavia, tak by radšej skočil z okna
  • Návrh zákona dnes prešiel do druhého číania
LGBT manželstvá
Unsplash/Sandy Millar, Unsplash/Margaux Bellott
  • V roku 2018 podporila česká vláda návrh zákona, ktorým by sa povoľovali sobáše osobám rovnakého pohlavia
  • Parlament ho ale do dnešného dňa neschválil
  • Dnes sa o ňom opäť búrlivo diskutuje
  • Poslanec Okamura si do homosexuálov viackrát kopol, prehlásil, že ak by si ho adoptoval pár osôb rovnákeho pohlavia, tak by radšej skočil z okna
  • Návrh zákona dnes prešiel do druhého číania

Zdalo sa, že Česko bude oproti Slovensku o 2 kroky vpred. U našich susedov môžu homosexuáli od roku 2006 uzatvárať registrované partnerstvá, v roku 2018 prišiel do parlamentu návrh, ktorým sa mali v Českej republike uzákoniť aj manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Návrh sa vtedy ale schváliť nepodarilo. 

Dnes sa o ňom diskutuje opäť. Rétorika určitých poslancov sa ale zmenila skôr na brutálne útoky voči homosexuálom. No napriek hlasnému nesúhlasu niektorých poslancov postúpil návrh do druhého čítania. 

Je to tam! Manželstvo pre všetkých ide v Českej republike do II. čítania 🏳️‍🌈❤️ #dojatieTakmer tri roky od predloženia…

Posted by Lucia Plaváková • Progresívne Slovensko on Thursday, April 29, 2021

Ako informujú novinky.cz, návrh v roku 2018 podporil aj premiér Andrej Babiš. Ak by sa povolili manželstvá osôb rovnakého pohlavia, uľahčilo by to otázku adopcií homosexuálnymi pármi. Ako uvádza portál cnn.prima, osoby rovnakého pohlavia si v súčasnosti nemôžu spoločne adoptovať dieťa, rovnako ako nemajú nárok na vdovský dôchodok. 

Základným princípom navrhovanej právnej úpravy je poskytnúť párom rovnakého pohlavia a ich deťom rovnakú dôstojnosť a rovnakú ochranu rodinného života, ako je zákonom poskytovaná manželom a ich deťom,” písalo sa v dôvodovej správe. 

Ďalšia krajina zakáže „liečbu“ homosexuality. Konverzná terapia ničí životy

Dojemný list Emmy

Danielovi Krejčíkovi, ktorý žije so svojím partnerom Matějom Stropnickým, sa po odvysielaní relácie Výmena manželiek, prihlásila 9-ročná Emma, ktorá by bola veľmi vďačná, ak by si ju pár adoptoval. Zverejnený e-mail dojal tisícky ľudí, ktorí vyjadrili Danielovi Krejčíkovi podporu. Danú situáciu by mohol vyriešiť práve predkladaný návrh o sobáši osôb rovnakého pohlavia, v ceste k uzákoneniu ale stoja určití poslanci. 

Napadlo mi, či chcete stále dieťa. Viem, že dvaja muži si nás nemôžu vziať, ale možno by som sa mohla u tiet prihovoriť. Nevadilo by mi, keby ste si ma vybrali,“ napísala v e-maili Emma. 

Ať sem k tomu napíšu cokoliv, nebude to ani ze setiny tak silný jako to, co se teď ve mně děje. Odepsal jsem jí, že mám…

Posted by Daniel Krejčík on Friday, April 9, 2021

Okamura sa opäť vyznamenal 

Ako informuje portál iROZHLAS.cz, na sobáše párov rovnakého pohlavia sa ale úplne inak pozerá šéf SPD Tomio Okamura, ktorého neobmäkčil ani príbeh 9-ročnej Emmy. Poslanec si vo svojom prejave viackrát do homosexuálov kopol a prehlásil, že „keby si ma ako malého chlapca, ktorý sa nemôže brániť a nikto nepočúva jeho názor, adoptoval pár osôb rovnakého pohlavia, tak radšej skočím z okna, pretože som vždy chcel mať maminku a tatinka.“

Cirkev sa liberalizuje, u nás však stagnuje. Ako sa na Slovensku žije dúhovým kresťanom?

Okamura síce prehlásil, že adopcia homosexuálnymi pármi môže viesť k potenciálnej samovražde, ale tvrdí, že v skutočnosti proti homosexuálom nič nemá. „Nemám nič osobného ani proti homosexuálom. Môj mladší brat je gay, mám ho veľmi rád, veľmi často spolu komunikujeme a často sa schádzame. Ale manželstvo je z nášho pohľadu proste zväzok muža a ženy,“ doplnil.

I keď bol Okamura proti, návrh zákona prešiel do druhého čítania. 

Zdroje: Novinky.cz, Facebook/Daniel Krejčík, cnn.prima, iROZHLAS.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech