V Česku sa ukázal unikátny jav. Vrcholy Álp sa menili pred očami, ľudia videli to, čo tam v skutočnosti nebolo

  • Dnes bol z českej Šumavy spozorovaný unikátny optický jav
  • Laicky ho môžeme pomenovať aj ako prelud či klamnú predstavu
Fatamorgána
Fatamorgána, In-počasí
  • Dnes bol z českej Šumavy spozorovaný unikátny optický jav
  • Laicky ho môžeme pomenovať aj ako prelud či klamnú predstavu

Dnes bola z českej Šumavy spozorovaná unikátna fatamorgána, uviedol portál iMeteo. Ako sami napísali, tento nevšedný optický jav je bežné uvidieť skôr na púšti, avšak spozorovateľný môže byť aj na horách. Fotografie fatamorgány priniesol český web In-počasí.

„Zo Šumavských hrebeňov boli v pondelok opäť pozorovateľné Alpy. Vynikajúcej dohľadnosti prialo vhodné počasie − vo výške prúdil suchý a teplý vzduch a v nižších polohách, naopak, prenikal na územie Čiech chladnejší vzduch,“ uvádza iMeteo.

V českej Šumave mohli obyvatelia zbadať nielen Alpy, ktoré sú vzdialené 230 km, ale oku lahodiaci bol aj jav zvaný fatamorgána. „Fatamorgána je optický jav, ktorý vzniká v dôsledku nerovnomerného ohrevu vzduchu nad zemou. Vytvoria sa vrstvy vzduchu rôznej teploty a s rôznym indexom lomu,“ vysvetľuje iMeteo. 

Keďže pri tomto jave často dochádza k deformácii novovzniknutého obrazu, laicky môžeme fatamorgánu pomenovať aj ako prelud, klamnú predstavu či vidinu. Deje sa tak najmä preto, že pri optickom jave nastáva zrkadlenie, avšak práve fatamorgána je jav, pri ktorom zrkadlenie nie je stopercentné.

„V tomto prípade išlo o tzv. vrchné zrkadlenie. To sa vyskytuje nad studenými povrchmi v súvislosti s výraznými výškovými teplotnými inverziami. Pri pohľade z vrchu Pancier na rakúske Alpy sa tak objavil práve tento nevšedný optický jav, ktorý vytvoril deformovaný obraz v diaľke,“ uviedol portál iMeteo.

Vrcholy hôr sa pri tomto jave zobrazili znova, niektoré z nich boli prevrátené, čím vzniklo zrkadlenie Álp, a teda samotná fatamorgána.

Zdroj: iMeteo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie