V katarskom meste budúcnosti vyrastá „magnet pre mladých“. Unikátne múzeum dostane päť poschodí

  • Katarské „mesto budúcnosti“ bude mať nový umelecký doplnok
  • Pritiahnuť by mal mladé generácie, ktorým poskytne priestor na diskusie
Muzeum Lusail
Instagram/@qatarday
  • Katarské „mesto budúcnosti“ bude mať nový umelecký doplnok
  • Pritiahnuť by mal mladé generácie, ktorým poskytne priestor na diskusie

Múzeum Lusail, ktorého výstavba by sa mala začať koncom tohto roka, bude ďalšou monumentálnou stavbou v katarskom „meste budúcnosti“, informuje o tom CNN. Päťposchodová budova bude mať plochu 11 000 štvorcových metrov a návštevníkom ponúkne nielen umelecké galérie, ale aj inovatívne „think tank“ zóny pre diskusie a brainstorming o globálnych problémoch.

Symbol moslimov

Lusail, ktoré sa nachádza len 16 kilometrov severne od Dohy, sa od začiatku výstavby v roku 2006 sformovalo do podoby moderného „mesta budúcnosti“, v ktorom dominuje ikonický mrakodrap Katara Towers, jeden z najslávnejších v Perzskom zálive. Mesto, ktoré v roku 2022 hostilo finálový zápas svetového futbalového šampionátu, smeruje k finálnej verzii metropoly s kapacitou 200 000 obyvateľov.

Dizajn budúceho múzea je inšpirovaný moslimskou architektúrou a kultúrou. Polmesiac, ktorý je všeobecne uznávaný ako symbol moslimov, hral kľúčovú úlohu v konceptuálnej fáze návrhu. „Je to kus identity pre niektoré moslimské dynastie, ale aj pragmatickejším spôsobom, je to krivka bulváru a vy nevidíte, kde presne končí. To je detail, ktorý je pre nás dôležitý,“ cituje CNN architekta Jacquesa Herzoga.

Spoluzakladateľ renomovanej švajčiarskej architektonickej firmy Herzog & de Meuron má za sebou bohatú históriu návrhov múzeí. Jeho firma má na konte významné projekty ako M+ Museum v Hong Kongu, Pérez Art Museum v Miami, ale aj Národný štadión v Pekingu či prestížnu Tate Modern v Londýne.

Herzog dúfa, že jeho nový projekt harmonicky splynie s prírodným prostredím mesta. Múzeum vznikne na Al Mahe, umelo vytvorenom ostrove blízko katarského pobrežia, ktoré je, ako Herzog poznamenáva, charakteristické svojou dynamickou zmenou. Súčasťou múzea budú aj zelené plochy osadené miestnou vegetáciou, solárne panely a efektívne riadenie vodných zdrojov.

Priestor na diskusie

Múzeum bude obsahovať rôzne expozície venované zobrazeniu orientálneho umenia. Vrcholom umeleckého priestoru budú štyri hlavné miestnosti, z ktorých každá bude reprezentovať klasickú architektúru zo štyroch kútov islamského kultúrneho sveta. Severná bude inšpirovaná Istanbulom, južná Káhirou, západná Zaragozou v Španielsku a východná Isfahánom v Iráne.

„Je to niečo, čo ma intelektuálne zamestnáva už mnoho rokov, myšlienka vziať kúsky z historických budov, ktoré by tiež mohli byť súčasné, a premiestniť ich niekam inam… zraziť ich do súčasnej štruktúry,“ hovorí Herzog.

Budova tiež ponúkne miestnosti určené pre dialóg, kde budú prebiehať odborné diskusie či medzinárodné mediácie, odrážajúc úlohu Kataru ako sprostredkovateľa v ukrajinskom konflikte či vo vojne medzi Izraelom a teroristickým hnutím.

Herzog ďalej opisuje múzeum ako „vrstvený souq“, čo je koncept inšpirovaný tradičnými trhoviskami na Strednom východe. V múzeu sa budú nachádzať reštaurácie, obchody a mešita, rozmiestnené na viacerých poschodiach, čím sa vytvorí živý, multidimenzionálny priestor. Očakáva sa, že múzeum Lusail otvorí svoje brány v roku 2029. 

Zdroj: CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá