V košickej pôrodnici prišli k zaujímavému zisteniu. Matkám, ktoré prekonali COVID-19, sa rodia „zaočkované“ deti

  • V košickej pôrodnici zistili, že každé novonarodené dieťa, ktoré vyšetrili, malo špecifické protilátky od vlastnej mamy
  • Týchto novorodencov označujú za novorodencov “očkovaných" proti infekcii COVID-19
pjimage - 2021-04-21T131616.376
Pexels/RODNAE Productions, TASR/Roman Hanc
  • V košickej pôrodnici zistili, že každé novonarodené dieťa, ktoré vyšetrili, malo špecifické protilátky od vlastnej mamy
  • Týchto novorodencov označujú za novorodencov “očkovaných" proti infekcii COVID-19

Náročná situácia s pandémiou COVID-19 sa dotkla aj pôrodníc. V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, v pôrodnici na Triede SNP, sa za prvé tri mesiace tohto roka v dôsledku epidemiologických opatrení zvýšil počet pôrodov o takmer 30 %.

„Dôvodom nárastu pôrodov v tunajšej pôrodnici je predovšetkým skutočnosť, že pôrodnica na Rastislavovej ulici slúžila od januára výlučne budúcim matkám, ktoré mali pred pôrodom pozitívne testy na ochorenie COVID-19,“ povedal prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNLP Peter Urdzík.

Špička vo svojom odbore

Od januára sa tam narodilo 453 novorodencov. „Keď som si porovnal počty narodených detí za uplynulých desať rokov, je to určite rekord za prvé tri mesiace,“ uviedol primár Peter Krcho, ktorý vedie Neonatologické oddelenie UNLP od marca 2020.

Krcho pracuje 32 rokov ako pediater a 30 rokov ako neonatológ. Zachránil desiatky životov. Patrí medzi popredných a medzinárodne uznávaných odborníkov vo svojom obore. Stojí aj za neziskovou organizáciou Novorodenec.sk, ktorá pomáha klinike a celému Košickému kraju pri vzdelávaní alebo dopĺňaní prístrojového vybavenia.

zdroj: zdroj unlp

“Očkovanie“ od matiek

Neonatológovia zároveň vyšetrili všetky deti matiek, ktoré prišli do pôrodnice potom, čo prekonali ochorenie COVID-19 počas gravidity. „Zistili sme, že každé dieťa malo špecifické protilátky od mamy. My týchto novorodencov označujeme za novorodencov očkovaných proti infekcii COVID-19 vlastnou matkou – pasívnym presunom protilátok. A samozrejme všetkých ošetrujeme spolu, čo je najmä v tomto čase extrémne dôležité, nakoľko materským mliekom dostávajú od vlastnej mamy ďalšie protilátky,“ vysvetľuje P. Krcho.

Súčasne v tomto období ošetrovali 19 novorodencov, ktorí boli predčasne narodení a krátkodobo vyžadovali vysokošpecializovanú intenzívnu starostlivosť. „Najdôležitejšie, čo sme vedeli zabezpečiť, bolo ošetrovanie spolu s matkami detí počas celej hospitalizácie. Najmä v čase pandémie je to obrovské pozitívum.“ 

Pôrodnica už pre všetky rodičky

Od tohto týždňa začína všetkým rodičkám opäť slúžiť aj pôrodnica na Rastislavovej ulici. Od januára bola vyčlenená len pre COVID pôrody. Do dnešného dňa ich uskutočnila 184. Bežné rodičky budú umiestnené na 4. poschodí oddelenia, kde je pôrodná aj sekčná sála zvlášť.

Osobitné podmienky pre COVID-19 pozitívne rodičky ostávajú naďalej vytvorené na 5. poschodí, vrátane pôrodnej i operačnej sály, čiže sú absolútne izolované od ostatných rodičiek.

Slováci veria doktorovi Google, obľúbená je aj sestrička Wikipedia. Diagnózy na internete hľadá viac ako polovica ľudí

„Teší ma, že sa k nám vďaka zlepšujúcej sa epidemickej situácii môžu vrátiť bežné rodičky, ktoré už netrpezlivo čakajú na našich šikovných pôrodníkov,“ uviedol Ladislav Rosocha, primár Gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v areáli na Rastislavovej.

Zdroj: UNLP

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech