V Maďarsku vzniká súkromná armáda. Prihlásili sa bývalí Vagnerovci, mala ponuku z Ukrajiny

  • Podnikateľ Richard Bajgos si vybral unikátny biznis plán
  • Zakladá privátnu armádu, registruje ju na Seychelách
  • Dostal ponuku aj z vojny na Ukrajine
Vojak v kamufláži sa zakráda lesom. Sokol letí s veľkým rozpätím
Unsplash/Serg Antonov, Nijwam Swargiary
  • Podnikateľ Richard Bajgos si vybral unikátny biznis plán
  • Zakladá privátnu armádu, registruje ju na Seychelách
  • Dostal ponuku aj z vojny na Ukrajine

Muž menom Richárd Bajgos začal minulý rok v Maďarsku budovať nezvyčajnú firmu. Ide o pokus zostrojiť privátnu armádu, ktorá by mohla plniť reálne zahraničné vojenské misie. Podľa maďarských médií však od vlaňajšieho začiatku náboru vojakov o nej svet nevedel takmer nič nové.

Portál Novekedes sa preto so zakladateľom spojil a zisťoval, aké sú jeho ďalšie plány. Bajgos podotkol, že do projektu ide sám a bez partnerov. 

O registráciu firmy a formality s tým spojené sa podľa jeho slov majú starať advokáti na Seychelách. „Maďarské zákony totiž neumožňujú registráciu spoločnosti, ktorá prevádzkuje súkromnú armádu,“ uviedol podnikateľ.

Bajgos podotkol, že verí, že činnosť súkromných vojenských spoločností má budúcnosť. Zostavil tím z Gruzínska, Moldavska, Zanzibaru či Kolumbie a podobne. Otestoval spolu už 600 príslušníkov. Zároveň dodal, že firma síce nie je registrovaná v Maďarsku, no nábor jednotiek uskutočňuje aj u našich susedov, uvádza maďarský Index.

„Priemerný vek je 33 – 35 rokov. Väčšina z nich v minulosti pôsobila ako vojenský personál. Medzi mojimi žiadateľmi je 6 bývalých príslušníkov TEK (maďarská protiteroristická jednotka) a dve ženy, z ktorých jedna pracovala ako veliteľka v polícii, druhá bola profesionálna vojačka,“ upresnil šéf spoločnosti.

Falcon Forces ako bezkonkurenčný biznis

Bajgos vidí jednu z nevýhod biznisu v platení daní v Maďarsku. Vysvetľuje, že štátu by musel odvádzať poplatky aj v prípade, že by jeho spoločnosť nemala vôbec žiadny príjem. Rozhodol sa teda pre Seychely a podotkol, že v Maďarsku jeho nápad nemá konkurenciu. 

„Máme tu jedného známeho podnikateľa, ten však pôsobí len na území Iraku,“ podotkol Bajgos v otázke konkurenčných firiem.

Prezident Zelenskyj vedie Ukrajinu vo vojne proti okupantom

Bajgosova armáda má niesť pomenovanie Falcon Forces (Sokolie sily). „Na tomto trvám. Polícia mala kedysi oddelenie nasadenia s názvom Falcon. A v arabskom svete je sokol uctievaný ako dôležité, takmer posvätné zviera,“ vysvetľuje.

Jeho armáda prilákala dokonca aj niekoľkých bývalých príslušníkov neslávneho ruského súkromného komanda Vagnerovcov. O komande hovorí, že má veľkú (finančnú) výhodu vďaka spoluprácam s Moskvou. Sám podotkol, že figurujú na Ukrajine, podobne ako aj „západné súkromné ​​vojenské spoločnosti“.

Na otázku, kde si myslí, že by sa mohli služby jeho spoločnosti využívať, Bagjos povedal, že všade okrem Južnej Ameriky. Tam je totiž jedinou prekážkou španielčina, ktorá, ako uviedol, „nie je ich silnou stránkou“.

Dohoda s Ukrajinou bola na spadnutie

Maďarský web sa Bajgosa pýtal aj na možné zasiahnutie do vojny na Ukrajine. Podnikateľ tvrdil, že túto možnosť skutočne mal. Štyri dni po útoku Ruska na Ukrajinu mu podľa jeho slov zavolal ukrajinský podnikateľ. 

„Dohodli sme sa (na spolupráci) do 4. marca, ale nakoniec sme sa im nezaviazali. Nerokovali sme však o malom kontrakte, ale o obchode v hodnote 16 miliónov dolárov, ktorý som nemohol dobrovoľne prijať. Dokázal by som totiž získať asi len desatinu požadovaného počtu zamestnancov. Navyše, v tom čase ešte visela vo vzduchu aj naša registrácia,“ hovorí Maďar.

Bajgos tvrdí, že ho kontaktovali aj Maďari žijúci v Zakarpatskej Ukrajine. Žiadali ho vraj o poskytnutie nepriestrelných viest, no vláda v Budapešti mu nepovolila ich vývoz.

„Škoda, že obchod nekúpili Maďari. Rád by som poznamenal, že Maďarsko zaostáva za susednými krajinami o 30 až 50 rokov aj v oblasti potravín. Súkromné ​​vojenské spoločnosti pôsobia aj u susedov, medzi Poliakmi, Rumunmi č Chorvátmi,“ podotkol podnikateľ.

Bajgos však tvrdí, že vidí možnú budúcnosť v spolupráci. Vo vyjednávacej pozícii však bude, až keď sa jeho spoločnosť naplno rozbehne.

Zdroje: Novekedes, Index

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá