V Nemecku to ide: Ak príde ďalšia vlna, očkovaní si užijú kiná či reštaurácie. Ostatným nepostačí ani test

  • „Očkovaní ľudia budú mať určite viac slobody ako nezaočkovaní," povedal Helge Braun
  • Nové pravidlá budú Nemci uplatňovať len v prípade ďalšej vlny nákazy
  • Na Slovensku sa kvôli výhodám pre očkovaných protestovalo, zákon sa napokon celý zmenil
Virus_Outbreak_Israel863105715082
TASR/AP Photo/Oded Balilty
  • „Očkovaní ľudia budú mať určite viac slobody ako nezaočkovaní," povedal Helge Braun
  • Nové pravidlá budú Nemci uplatňovať len v prípade ďalšej vlny nákazy
  • Na Slovensku sa kvôli výhodám pre očkovaných protestovalo, zákon sa napokon celý zmenil

Pre osoby nezaočkované proti chorobe COVID-19 budú v Nemecku v prípade zhoršujúcej sa epidemickej situácie platiť prísnejšie pravidlá, ako pre ich plne zaočkovaných spoluobčanov. V nedeľu to uviedol Helge Braun, šéf úradu spolkovej kancelárky Angely Merkelovej. Informovala o tom agentúra AFP.

Očkovaní ľudia budú mať určite viac slobody ako nezaočkovaní,“ povedal Helge Braun pre nedeľník Bild am Sonntag. Obyvatelia Nemecka môžu v súčasnosti navštevovať reštaurácie, kiná a športoviská, ak sú plne zaočkovaní alebo sa preukážu negatívnym testom, pripomína AFP.

4 dôležité veci z nového zákona o výhodách pre očkovaných: Čo všetko sa mení pre žiakov, pendlerov a zamestnancov

Ak však bude počet infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 rásť, nezaočkovaní budú musieť obmedziť svoje pohybovanie sa na verejnosti, varuje Braun.

To by mohlo znamenať, že návšteva napríklad reštaurácií, kín a štadiónov, už nebude možná ani pre testovaných nezaočkovaných ľudí, pretože riziko (nákazy) je proste príliš vysoké,“ priblížil Braun.

Nemecko má totiž podľa Brauna povinnosť chrániť zdravie svojich obyvateľov. „K tomu patrí aj zdravotníctvo, ktoré nemusí v zime pre nápor covid pacientov opäť odkladať operácie onkologických pacientov či operácie kĺbov,“ dodal.

Počet prípadov infekcie bol v Nemecku počas leta v porovnaní so susednými krajinami pomerne nízky, za posledné dva týždne však začal z dôvodu nákazlivejšieho variantu delta stúpať.

Pribúdajú prípady

Merkelová minulý týždeň poukázala na „jasnú a znepokojujúcu dynamiku“ vývoja nákazy a vyzvala obyvateľov Nemecka, aby sa nechali zaočkovať. Dlhoročná kancelárka však zároveň krajinu uistila, že jej vláda neplánuje zaviesť povinné očkovanie.

Do nedele dostalo aspoň jednu dávku proticovidovej vakcíny 60,8 percenta obyvateľov a 49,1 percenta je plne zaočkovaných.     

Spolkový minister zdravotníctva Jens Spahn už začiatkom júla povedal, že zaočkovaní ľudia budú mať v prípade ďalšej vlny nákazy viac slobody, ako tí nezaočkovaní. „Pokiaľ sa nevyskytnú mutácie, voči ktorým sú vakcíny menej účinné…,“ tak sa plne zaočkované osoby nebudú musieť riadiť takými opatreniami, aké platili vlani v zime, dodal Spahn.

Na Slovensku to bude inak

Slovensko bude v prípade tretej vlny postupovať tak, že do vybraných typov prevádzok, cez hranice alebo do práce či školy bude potrebný doklad o očkovaní alebo negatívny test. Na základné činnosti, napríklad na cestu k lekárovi či do obchodu sa nebude vyžadovať nič. Zákon dnes odklepol parlament.

Podľa slov ministra práce Milana Krajniaka koalícia rozdeleniu ľudí na dve kategórie, a to na zaočkovaných a nezaočkovaných. Podotkol, že nezaočkovaní v prípade zhoršenia epidemickej situácie nebudú platiť za testy do práce, pri návšteve obchodov a škôl. Šéf rezortu práce dodal, že pendleri nebudú platiť za testy, ak budú vyžadované pri prechode štátnej hranice. 

V prípade, ak príde silná tretia vlna, zamestnanci nebudú musieť chodiť niekam na testy, ale otestujú sa sami bezplatne u svojho zamestnávateľa. Ozrejmil to predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš.

Po druhé, deti sa otestujú samé tak, ako v Rakúsku, bezplatne a priamo v škole. Po tretie, do obchodov testy nebudú potrebné a po štvrté, pre pendlerov zriadime MOM-ky priamo na hraniciach, kde budú môcť získať antigénový test zadarmo,“ priblížil. 

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK