V nemocniciach leží už takmer 3 200 ľudí s Covidom. Podporujem vyhlásenie lockdownu pre všetkých, tvrdí Kulkovský

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 6 739
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 23 107
pandemia, koronavirus
MVSR, TASR/AP/Keyston
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 6 739
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 23 107

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 591 618, za predchádzajúci deň pribudlo 4 772 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 6 739 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 4 414 168, pričom takto bolo pozitívne testovaných 621 423 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 3 182 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 66 prípadov. Celkový počet úmrtí je 13 985.

Lekár a primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica Milan Kulkovský na sociálnej sieti vyhlásil, že podporuje vyhlásenie lockdownu.

Konštatuje, že situácia v nemocniciach je v súvislosti s ochorením COVID-19 kritická. Nemocnice sú na hranici svojich možností. Realita je podľa lekára taká, že mŕtvi zachraňujú živých uvoľnením lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou.

„Nechýbajú len UPV lôžka, ale aj tie s neinvazívnou ventiláciou (HFNO). Zdravotníci sú zúfalí. Žiaľ, jedinou možnosťou, ktorá by dokázala zhoršovanie súčasnej situácie aspoň spomaliť, je lockdown pre všetkých, vrátane očkovaných. Je to nespravodlivé, ale jediné možné riešenie.“

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Sprísňovanie opatrení len pre určitú skupinu ľudí je podľa Kulkovského bezzubé, keďže časť z nich sebecky nerešpektuje nič a k spolupráci ich nepresvedčí ani súčasná kritická situácia a fakty. Títo ľudia podľa jeho názoru zneužívajú to, že kontrola dodržiavania opatrení nie je efektívna.

„Zdravotný systém, nemocnice a personál v nich pracujúci potrebujú razantnú pomoc od štátu v podobe lockdownu. Je zbytočné teraz hľadať vinníka a ukazovať prstom na jednu skupinu ľudí. Stalo sa. Ak budeme len stáť a prizerať sa, bude zbytočne zomierať stále viac ľudí. S Covidom aj bez neho.“

„Ak nebude lockdown schválený ihneď, hrozí, že bude musieť byť vyhlásený neskôr, v čase Vianočných sviatkov. A to nikto z nás nechce. Ja dúfam a verím, že tí z nás, ktorí ešte nie sú očkovaní, využijú práve lockdown na to, aby sa zaočkovať dali a podali nám tak, hoci neskôr, pomocnú ruku.“

Dodáva, že je nevyhnutné, aby boli v prípade schválenia lockdownu prijaté také opatrenia, ktoré budú viesť k okamžitej pomoci zasiahnutým prevádzkam, podnikateľom a občanom. „Podporujem Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky vo vyhlásení lockdownu na 3 týždne.“

Dve voľné lôžka

Na území Žilinského samosprávneho kraja sú takmer na maximum vyťažené lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou pre pacientov s COVID-19. V siedmich nemocniciach je vyčlenených 50 takýchto lôžok, aktuálne ich je obsadených 48. Informoval o tom odbor zdravotníctva Úradu ŽSK.

K 90-percentnej hranici sa blíži aj obsadenosť reprofilizovaných lôžok, zo 498 ich je pacientmi s COVID-19 obsadených 441. Zo štyroch nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK je najviac pacientov hospitalizovaných v čadčianskej nemocnici, kde sa momentálne starajú o 77 ľudí nakazených koronavírusom, z ktorých 58 nie je zaočkovaných.

„Dolnokubínska nemocnica eviduje aktuálne 33 pacientov s ochorením COVID-19, 37 lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená a 25 pacientov eviduje nemocnica v Liptovskom Mikuláši,“ uviedol odbor zdravotníctva.

V ostatných troch nemocniciach na území kraja je hospitalizovaných spolu 269 pacientov s ochorením COVID-19. Takmer polovica z nich leží v martinskej univerzitnej nemocnici, kde sa starajú o 129 ľudí nakazených koronavírusom, z ktorých 93 nie je zaočkovaných.

Zdroje: NCZI, MZSR, Facebook/ Milan Kulkovský, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie