V obľúbenej turistickej lokalite Slovákov pribudne unikátna útulňa. Podobné vyrastajú i v zahraničí

  • Objekt poskytne turistom viacero možností, jeho súčasťou je aj piecka
  • Ide o spôsob podpory rozvoja domáceho cestovného ruchu.
pjimage – 2022-03-17T094427.571
Hikemates
  • Objekt poskytne turistom viacero možností, jeho súčasťou je aj piecka
  • Ide o spôsob podpory rozvoja domáceho cestovného ruchu.

Turistov z východného Slovenska určite poteší správa, že v tomto kraji pribudne ďalšia turistická útulňa. Nachádzať sa bude konkrétne v Košickom kraji, priamo v prostredí Volovských vrchov a okoloidúcich zaujme predovšetkým svojom unikátnou architektúrou.

Turistom poskytne nové možnosti zohriať sa alebo prenocovať. Vďaka spolupráci Košického samosprávneho kraja (KSK), Košice Región Turizmus (KRT), obce Vyšný Medzev a turistického klubu Hikemates ju budú môcť turisti využívať už toto leto. 

Do nášho kraja prinášame ďalšiu atrakciu, ktorú poznajú turisti najmä zo zahraničných destinácií. Nová turistická útulňa bude mať kapacitu 8 lôžok a spĺňa kritériá modernej stavby,“ uvádza predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Ďalej informuje, že útulňa turistom poskytne komfortné útočisko, priestor na stravovanie a menšiu piecku. „Teší nás, že sme pri tomto projekte spojili sily s Hikemates, najväčším turistickým oddielom Klubu slovenských turistov,“ vysvetľuje s tým, že tento krok zaručene prispeje k ďalšiemu rozvoju turistiky na východe. Na realizáciu útulne vyčlenil kraj 35-tisíc eur.

Hlavní organizátori projektu (KSK, KRT, Vyšný Medzev, Hikemates) chcú aj týmto spôsobom podporiť rozvoj domáceho cestovného ruchu.

Slovensko má čo ponúknuť domácim aj zahraničným turistom, rozhodli sme sa preto priniesť do slovenských hôr novú generáciu útulní s kvalitnou architektúrou a čo najmenším vplyvom na okolie. Útulňa vo Volovských vrchoch poskytne bezpečné útočisko všetkým milovníkom hôr,” vysvetľuje spoluautor projektu Patrik Pajta z Hikemates, najväčšieho turistického klubu na Slovensku.

zdroj: Hikemates

Lokalita turistickej útulne Kloptáň zohráva významnú úlohu v rámci pešej turistiky. „Už dlhodobo sme vnímali zo strany návštevníkov a turistov potrebu realizácie obdobného projektu, čo priamo súvisí práve s Cestou hrdinov SNP, na ktorej sa útulňa bude nachádzať. Tá vedie z Dukly až po Devín s celkovou dĺžkou 770 kilometrov a je najdlhšou značenou turistickou trasou na Slovensku,“ opisuje významnosť zvolenej lokality starosta obce Vyšný Medzev Róbert Nálepka, ktorá tvorí v rámci projektu kľúčového partnera. 

Pribudnú aj aktivity pre turistov

Okrem unikátnej turistickej útulne plánuje Krajská organizácia cestovného ruchu v spolupráci s Klubom slovenských turistov ďalšie aktivity zamerané na lepšiu orientáciu turistov v prírode. Konkrétne v oblasti Volovských vrchov bude opätovne obnovené turistické značenie.

Výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková hovorí, že k rozvoju turisticky významných či obľúbených lokalít sa región snaží dlhodobo pristupovať systematicky. 

V rámci Košice Región Turizmus vítame spoluprácu s hodnotnými partnermi, akí sa stretli aj pri tomto projekte. Teší nás záujem o jeho realizáciu na všetkých stranách a aktivitu víta aj odborná verejnosť. Veríme, že rovnako pozitívna odozva nastane aj na strane turistov, ktorí útulňu budú aktívne využívať,“ dodáva.

Projektová dokumentácia je v tomto období už finálne k dispozícii a v súčasnosti prebieha príprava podkladov pre verejné obstarávanie a zabezpečenie všetkých povolení, potrebných pre začatie stavebných prác. 

„Vďaka proaktívnemu prístupu všetkých zainteresovaných sa už čoskoro začne samotná výstavba. Táto útulňa bude preto už toto leto otvorená pre verejnosť,“ dodáva Patrik Pajta z turistického klubu Hikemates. 

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá