V Piešťanoch máme veľkolepý hotel, ktorý sa pýši svetovou slávou. Cítiť sa v ňom budeš ako vo filme

  • Kúpeľný ostrov v Piešťanoch je „štátom v štáte“ a niečo podobné platí aj o Hoteli Thermia Palace
  • Päť hviezdičiek nie je iba ničnehovoriace číslo – už po príchode na hotelovú dvoranu máš pocit, že si sa ocitol vo filme
  • Tak sa poď pozrieť, ako to tam vyzerá
Tomáš Turek
  • Kúpeľný ostrov v Piešťanoch je „štátom v štáte“ a niečo podobné platí aj o Hoteli Thermia Palace
  • Päť hviezdičiek nie je iba ničnehovoriace číslo – už po príchode na hotelovú dvoranu máš pocit, že si sa ocitol vo filme
  • Tak sa poď pozrieť, ako to tam vyzerá

Ľudovít Winter sa so svojím otcom už ako 20-ročný podieľal na budovaní svetového mena Piešťan. Nájomca, ktorý toto kúpeľné mesto preslávil napríklad aj v ďalekej Indii, sa po otcovej smrti zaslúžil tiež o to, aby tu bol v roku 1912 vybudovaný nádherný secesný Hotel Thermia Palace, ktorý bol v tej dobe najmodernejším kúpeľným a hotelovým komplexom v strednej Európe.

Hoci samotného Wintera postretol kvôli prenasledovaniu – fašistickým štátom a neskôr komunistami – neslávny osud, Thermia Palace sa aj dnes teší svetovej sláve. Prejdite sa týmto veľkolepým hotelom prepojeným s kúpeľným domom Irma s nami a nechajte sa okúzliť.

zdroj: Tomáš Turek

Secesný klenot na kúpeľnom ostrove

Kúpeľný ostrov v Piešťanoch je „štátom v štáte“ a niečo podobné platí aj o Hoteli Thermia Palace, ktorý je zase samostatným kráľovstvom na Kúpeľnom ostrove. Päť hviezdičiek, ktorými sa môže pýšiť, nie je iba ničnehovoriace číslo – už po príchode na hotelovú dvoranu máte pocit, že ste sa ocitli vo filme: s otvorením brány na vás čaká portýr v červenom saku, keď sa veľkolepý kovový portál rozostúpi, začnete rozpoznávať ešte veľkolepejšiu recepciu s kupolovou klenbou.

Vlastne, každý ďalší krok, robí zážitok z návštevy hotela Thermia Palaca veľkolepejším. A hoci sa tento prívlastok začína predponou „veľko“, často sú to drobnosti, pri ktorých krútite hlavou a hovoríte si: „To snáď nie je ani možné.“ Čo konkrétne?

zdroj: Tomáš Turek

zdroj: Tomáš Turek

Napríklad pôvodný strieborný príbor v hotelovej kaviarni, prechádzka hotelovým parkom s alejou súsoší, ktoré sa postarajú o nezabudnuteľný výhľad na majestátnu secesnú budovu, pôvodný, viac ako storočný sušiak na plachty vo wellness časti stojaci v presklenej vitríne ako v galérii či originálny obraz Alfonsa Muchu v reštaurácii. A to sa zatiaľ len prechádzate, neužívate si jedlo, masáž, kúpeľ.

Ešte na skok k obrazu: Alfons Mucha Piešťany veľmi rád a často navštevoval, z vďačnosti preto v roku 1932 namaľoval presne na mieru obraz do hotela Thermia Palace. Dielo secesného umelca zdobilo reštauráciu secesného hotela 68 rokov, až kým ho niekto neukradol. Našťastie sa obraz na svoje miesto vrátil, keď sa však objavil, bol v zúboženom stave – vyrezaný a zrolovaný – a vedenie kúpeľov ho muselo dať reštaurovať. Dnes je našťastie už všetko tak, ako má byť.

Bahnisko v Thermia Palace vyráža dych

V roku 2006, takmer počas celého roka, sa realizovala komplexná rekonštrukcia hotela, vrátane všetkých 118 luxusných izieb – samozrejme, pod drobnohľadom Krajského pamiatkového úradu –, ktorej výsledkom bolo prinavrátenie patinou zaneseného lesku, ale aj zisk piatich hviezd, vďaka ktorým sa Hotel Thermia Palace stal prvým 5-hviezdičkovým kúpeľným hotelom na Slovensku.

zdroj: Tomáš Turek

Thermia Palace je spojená s kúpeľným domom Irma, ktorý stojí priamo nad liečivými piešťanskými prameňmi a hostia, nielen tu ubytovaní, si môžu vychutnať viac ako 60 rôznych procedúr: bahenné zábaly, termálne vaňové kúpele, perličkové kúpele, podvodné masáže a ďalšie kúry, vďaka ktorým do Piešťan chodia návštevníci z celého sveta. K dispozícii je rovnako aj vonkajší bazén s termálnou vodou, sauny či beauty kúry.

Najväčšiu pýchu, klenot, unikát, kde prívlastok „veľkolepý“ je skutočne namieste, predstavuje bahnisko. Ticho, teplo, pulzujúca energia a takmer nekonečná kupola nad hlavou robia z toho priestoru miesto, kde si dokáže oddýchnuť nielen telo, ale i duša.

Atmosféra ako z filmu

Piešťany, ako väčšina kúpeľných miest, bavia svojou uvoľnenou atmosférou, ktorá sa na Kúpeľnom ostrove plnom zelene ešte násobí. Ak sa tento magický pokoj na ostrove násobí, v hoteli Thermia Palace sa umocní na tretiu. Hotelová záhrada s termálnym bazénom, lavičkami so znakom páva a sochami sa približuje predstavám, aké sa nám vynárali pri čítaní dobových knižiek, v ktorých tí najmajetnejší cestovali do vysokohorských sanatórií za oddychom, luxusom a dokonalou starostlivosťou.

zdroj: Tomáš Turek

Výhľady z izby na okolitú krajinu, večere či obedy vo veľkorysých priestoroch s Muchovým obrazom, šálka kávy so striebornou lyžičkou a povestným čokoládovým dezertom imitujúcim piešťanské liečivé bahno alebo obyčajné prechádzky priestrannými chodbami za svojimi procedúrami musia byť liečivé, podobne ako kúpeľné kúry. Ak vďaka tomu budete mať počas svojej návštevy hotela Thermia Palace pocit, že sa vám to všetko iba sníva, skúste akupunktúru, tá vás vráti do reality a povie: „Nie, nesníva.“

Hotel Thermia Palace nájdete na Facebooku.

Zdroj: Kávičkári.sk

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech