V Prahe sa na Airbnb valí jedna sťažnosť za druhou

  • Airbnb má pozitívny vplyv na českú ekonomiku
  • Nadšení su prenajímatelia, no susedia až tak nie
  • Plánuje sa regulácia po vzore niektorých európskych metropol
airbnb-3399753_1920
Airbnb
  • Airbnb má pozitívny vplyv na českú ekonomiku
  • Nadšení su prenajímatelia, no susedia až tak nie
  • Plánuje sa regulácia po vzore niektorých európskych metropol

Americký gigant Airbnb bude čoskoro oslavovať desaťročnicu. Nedá sa mu uprieť, že zmenil spôsobom ako si ľudia prenajímajú ubytovanie, či už na dovolenkách, alebo pracovných cestách.

Čísla nepustia

Za posledných pár rokov ceny bytov Prahe narástli o 30 %. Tento jav nie je cudzí ani obyvateľom nášho hlavného mesta. Dopyt je veľký, ponuka nedostačujúca a developeri si neustále pýtajú za byty viac peňazí. Vplyv na ceny má aj to, na aký účel sa byt kupuje. Okrem bývanie používajú ľudia byty ako investíciu.

I keď investičné byty sú bežný jav, väčšina ich prenajíma dlhodobo minimálne na dobu šesť mesiacov až rok. Avšak momentálne majú majitelia bytov viac tendenciu prenajímať byty krátkodobo formou Airbnb, keďže je to lukratívnejšie. Podľa výskumu, ktorý vykonal časopis Forbes, je Praha jedno z miest s najväčšou návratnosťou investície, a to do výšky 235 %.

Prenajímatelia sa tešia, susedia menej

Podľa štúdie, ktorú zverejnilao Airbnb, narástol počet turistov, ktorí sa ubytovali na území Českej republiky cez službu o 58 %. V Čechách prenajíma nehnuteľnosť cez Airbnb 10 400 hostiteľov, ktorí ročne zarobia v priemere 51 200 CZK (približne 2 000 EUR) a prenajímajú nehnuteľnosť približne 38 nocí ročne.

Vďaka hosťom a hostitelom, ktorí využívajú platformu Airbnb si česká ekonomika polepšila o takmer 3,9 miliárd českých korún (približne 152 miliónov EUR). Ako prenajímateľ sa samozrejme tešíš z toho, že byt ti zarába peniaze a investícia sa ti vyplatila. Ale aký to má vplyv na tvojich susedov? V Prahe sa presvedčili, že krátkodobý nájomcovia ohľad na susedov neberú, keďže v bytoch trávia v priemere pár dní a nebudú sa s nimi stretávať.

Podľa portálu idnes.cz je problémov spojených s prenajímaním viacero. Keďže sa zväčša jedná o krátkodobých nájomcov, prenajímateľ za nich nedokáže ručiť. Vďaka tomu dochádzka k nadmernému hluku a opotrebovaniu obydlia, zároveň sa nedodržuje ani čistota spoločných priestorov. To má miestami aj neblahý vplyv na trh s nehnuteľnosťami. Ľudia, ktorí plánujú kúpiť nehnuteľnosti sa pýtajú či sa v budove nachádzajú byty ktoré prenajímajú cez Airbnb.

„Hlavne v Prahe a Brne sú tieto otázky pomerne časté. Ak sa vám však majitel bytu neprízná, je veľmi ťažké sa niečo reálne dozvedieť“, vyjadril sa pre idnes.cz Martin Fojtík, riaditeľ realitnej kancelárie Fincentrum Reality. Tieto otázky vôbec nie sú prekvapivé, nakoľko človek pri kúpe bytu chce mať svoj kľud a neriešiť hlučných susedov.

xSíce nechceme krivdiť všetkým, ale väčšie skupiny majú tendencie si užívať dovolenku hlučnejšie. Samozrejme Airbnb má opatrenia aj na takéto problémy, a to vzájomné hodnotenie hosťov a hostiteľov. Na to však nemá vplyv názor susedov.

Riešenie ponúka vláda

Podľa portálu Prague Morning sa má do riešenia situácie angažovať aj vláda. Po vzore niektorých európskych metropol, ako sú Amsterdam, Berlín, Londýn či Paríž, chcú zaviesť istú formu regulácie. V týchto mestách je povolené prenajímať nehnuteľnosť krátkodobo od 30 do 120 dní ročne. Cieľom takejto regulácie je zaistiť, aby na nájmoch nezarábali komerční poskytovatelia ubytovania a skôr poskytli možnosť zarobiť normálnym ľuďom.

Hovorkyňa Airbnb pre Českú republiku, Eva Hromadková, si myslí, že regulácia je múdry krok a spoločnosť chce spolupracovať s vládou pri zostavovaní pravidiel. „Naša spolupráca pomôže oživiť ekonomiku a bude príležitosťou pre bežných ľudí,“ vyjadrila sa pre Prague Morning. Či bude mať regulácia výrazný efekt na ekonomiku či susedské spolužitie uvidíme po jej zavedení.

Zdroj: Prague Morning, Forbes, Airbnb, iDnes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá