V Rotterdame chcú vyrábať zo vzduchu drahé šperky. Ako to chcú dokázať?

  • Raz a navždy zbaviť svet znečisteného ovzdušia, to je cieľom projektu, s ktorým prichádza holandské Studio Roosegaarde. Nástrojom na jeho splnenie je elektrická čistička vzduchu, ktorá okrem svojho ekologického významu dokáže ponúknuť ešte niečo viac.
image_1438690252.jpeg
  • Raz a navždy zbaviť svet znečisteného ovzdušia, to je cieľom projektu, s ktorým prichádza holandské Studio Roosegaarde. Nástrojom na jeho splnenie je elektrická čistička vzduchu, ktorá okrem svojho ekologického významu dokáže ponúknuť ešte niečo viac.

 

Projekt revolučnej čističky vzduchu vedie Daan Roosegaarde, ktorý už má na svojom konte viacero zaujímavých technológii. Tento krát však spolu so svojim tímom buduje niečo naozaj revolučné. Sedem metrov vysoká Smog Free Tower, ako bola čistička vzduchu nazvaná, bude schopná vsať do seba smog, z ktorého potom bude možné vytvárať šperky. Prvá Smog Free Tower by mala v Rotterdame vyrásť už v septembri. A ak sa osvedčí, Studio Roosegaarde plánuje pokračovať v budovaní takýchto čističiek po celom svete.

 

Smog Free Tower má byť schopná za hodinu vyčistiť až 30 000 metrov kubických vzduchu. Ak teda dokáže jedna takáto veža vyčistiť také veľké množstvo vzduchu, predstavte si, čo by dokázalo viac veží. Tvorcovia pracujú na projekte už tri roky. Za tento čas dokázali vytvoriť prototyp, ktorý v uzavretom priestore perfektne funguje. Na to, aby sa ale projekt mohol posunúť ďalej a mohol byť zhotovený prvý prototyp pod holým nebom, tvorcovia museli spustiť crowdfundingovú kampaň na Kickstarteri. Cieľom kampane, ktorá bola spustená koncom júla, je vyzbierať 50 000 dolárov. Tie budú použiténa ďalší rozvoj projektu. 

Okrem schopnosti zbaviť ovzdušie znečistenia, prináša tento projekt ešte aj niečo iné. Keďže je známe, že diamanty sú vyrábané z uhlíka, ktorý prešiel procesom vysokého tlaku, Studio Roosegaarde prišlo so zaujímavou myšlienkou. Nahromadený a prefiltrovaný smog bude ďalej využitý v kockách, ktoré sa budú môcť použiť ako súčasť rôznych šperkov. Tím, ktorý na Smog Free Tower pracuje sa dokázal na smog pozrieť z úplne iného uhla, než sa naň zvyšok sveta pozeral doteraz. „Toto nie je odpad, pretože v budúcnosti by odpad vôbec nemal existovať,“ povedal o smogu Daan Roosegaarde.

 

Na vytvorenie jednej malej kocky je potrebných 1000 metrov kubických vzduchu. Tím, ktorý na projekte pracuje navyše verí, že v silne znečistených oblastiach bude jedna veža schopná vytvoriť až viac ako 3500 kociek denne. Hocikomu, kto by mal záujem o kúpu prsteňa, kocky či manžetových gombíkov, ktoré tento projekt vyprodukuje, stačí jednoducho podporiť Smog Free Tower na Kickstarteri. Ceny za jednotlivé kúsky sú od 54 dolárov (za jednu kocku), až po 271 dolárov (za celý šperk). 

 

zdroj:inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech