V Rožňave nafotili vychudnuté slony. Cirkusanti hovoria, že všetko je v poriadku

  • Cirkusy so zvieratami ešte stále navštevujú Slovensko
  • Cirkusanti tvrdi, že je o ne stále záujem
cakkk
pixabay.com, archív Martina D.
  • Cirkusy so zvieratami ešte stále navštevujú Slovensko
  • Cirkusanti tvrdi, že je o ne stále záujem

Podľa Silvii Čanovej zo Slobody zvierat sú cirkusy aj napriek okolitému vývoju na poli tzv. šoubiznisu ukážkou zábavy, ktorá vzdoruje času. Povrazolezkyňa 15 metrov nad hlavami obecenstva vyvoláva obdiv. Medveď krúžiaci okolo arény na trojkolke či slon balansujúci na lopte vyvoláva na tvárach čoraz väčšieho počtu divákov prinajmenšom rozpaky a otázky.

Odhalenie skutočnej reality cirkusov, krutých zákulisných praktík a pribúdajúce iniciatívy ochrancov zvierat na celom svete už prinášajú prvé úspechy a zdá sa, že postupné zákazy cirkusov so zvieratami v jednotlivých krajinách naštartovali ukončenie jednej smutnej éry. Silvia však upozorňuje, že zatiaľ sú však cirkusy so zvieratami ešte stále tu.

zdroj: archív Martina D.

V týchto dňoch môžeš napríklad navštíviť český cirkus Aleš, hosťujúci na Slovensku. Rožňavčania nám do redakcie poslali fotky vychudnutých slonov, ktoré sa momentálne nachádzajú na lúke v Rožňave, hneď vedľa sídliska. Ľudia sa pýtajú či sú tieto cirkusantské praktiky naozaj v poriadku.

zdroj: pixabay.com,archív Martina D.

„Nafotila mi to moja kamarátka a hneď mi to poslala, jedná sa o slony, ktoré sú v takom stave, ako sami vidíte. Bola tam už aj kontrola, ale všetko je ževraj v poriadku. Tieto slony majú pochádzať zo Španielska,” opisuje situáciu pre Startitup obyvateľka Rožňavy.

Už včera prebehla kontrola z veterinárnej správy, ktorá prišla na podnet aktivistov. Žiadne pochybenie však nenašla.

Veterinární kontrola vše v pořádku.

Gepostet von Cirkus ALEŠ am Mittwoch, 10. April 2019

Na včerajšom predstavení však zo štyroch slonov vystúpili len tri. Majitelia cirkusu oznámili, že štvrtý slon má vážny zdravotný problém, lieči sa a má mať potrebnú opateru. Slony vraj cirkusanti nechceli oddeľovať, pretože sú na seba zvyknutí.

„Každý slon je vekovo, výškovo rozdielny, tak je jasné, že nemôžu byť rovnaký,” komentoval zverejnené fotografie slonov cirkus Aleš.

Aleš taktiež na svojej sociálnej sieti zverejnil zábery z vystúpenia s provokačným popisom: „Na Slovensku ževraj nechcú cirkusy so zvieratami, nám to tak však nepríde, je takmer vypredané.”

Na Slovensku prý nechtějí cirkusy se zvířaty nám to tak nepřijde téměř vyprodáno Rožnava 🎪😊

Gepostet von Cirkus ALEŠ am Donnerstag, 11. April 2019

Pod zverejnenými fotkami slonov však aj dnes pribúdajú ďalšie komentáre ľudí, ktorí si všimli, že situácia sa začala po ohlasoch na sociálnych sieťach zlepšovať aspoň na oko.

„Teraz som išla okolo, to sa nedá so včerajškom porovnať. Odrazu poriadok, slony vyčistené, krásne stoja. Majú už aj vodu. Ale ten jeden chudák, čo sa aj kýval z boku na bok, tam nebol,” komentujú situáciu obyvateľka Rožňavy.

Gepostet von Cirkus ALEŠ am Mittwoch, 10. April 2019

Zatiaľ čo mnohí Slováci cirkusy so zvieratami vo veľkom odsudzujú, Česi majú na túto formu zábavy o niečo iný pohľad. Najnovší prieskum ukázal, že väčšina Čechov o zákaz vystupovania zvierat v cirkusoch nestojí. Prevláda medzi nimi názor, že sa zvieratá majú dobre, týrané nie sú a bez nich by cirkus nemal zmysel.

Slováci 7 rokov bojovali za cirkusy bez zvierat, čaká nás posledná bitka

Je to tak, vonku sú dve zásadné vyhlášky k cirkusom a máme týždeň na pripomienky. Podporte obe naše hromadné pripomienky, len tak máme šancu dosiahnuť, že divožijúce zvieratá u nás nebudú smieť podstupovať výcvik, verejne vystupovať a prestanú k nám s cirkusmi aj cestovať,” vyjadrila sa Sloboda zvierat.

Gepostet von Cirkus ALEŠ am Mittwoch, 10. April 2019

„Zabojujme a dajme navždy zbohom slonom, opiciam či levom v cirkusoch, zverincoch a na jarmokoch na Slovensku,” dopĺňajú aktivisti.

Čo vo vyhláškach je a čo chcú aktivisti doplniť/zmeniť?

  • Zoznam zvierat, ktoré nesmú podstupovať výcvik a verejne vystupovať. Zoznam chcú rozšíriť,  cieľ je zahrnúť všetky divožijúce druhy
  • Zakázaný je výcvik. Žiadajú zakázať aj vystavovanie a ukazovanie zvierat. Inak k nám cirkusy so slonmi a tigrami jazdiť neprestanú, zvieratá budú „len“ ukazovať a tak budú naďalej trpieť cestovaním 10 mesiacov v roku a stiesneným ustajnením.
  • Stanovené sú osobitné požiadavky na welfare jednotlivých druhov zvierat v zajatí. Aktivisti oceňujú, že pribudli podmienky pre primáty, mnohé druhy však úplne chýbajú. Sloboda zvierat doplnila zoznam zvierat a minimálne požiadavky pre držbu v zajatí pre všetky relevantné druhy (slony, hrochy, žirafy, koňovité…). Cirkusy tieto požiadavky splniť nedokážu, preto k nám zvieratá nebudú smieť voziť.

Zdroj: slobodazvierat.sk, tn.nova.cz, Facebook Aleš

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK