V starom, zabudnutom kufríku sa skrýval hotový poklad. Jeho cena prekonala všetky rekordy aukčného domu

  • Desaťdukát cisára Leopolda I. či trojtoliar cisára Ferdinanda III
  • Len za tieto dve mince zo vzácnej zbierky dali noví majitelia vyše 660 000 eur
Praha a poklad mince
Unsplash/ Fredy Martinez a Macho & Chlapovič
  • Desaťdukát cisára Leopolda I. či trojtoliar cisára Ferdinanda III
  • Len za tieto dve mince zo vzácnej zbierky dali noví majitelia vyše 660 000 eur

Príbeh ako z filmu, v jednom z pražských bytov našli starý kufrík, v ktorom bol doslova poklad – bohatá zbierka niekoľko storočí starých mincí.

Ide o zbierku bývalého, a v tých časoch dobre známeho, českého podnikateľa Josefa Nováka, ktorý žil v danom byte na prelome 19. a 20. storočia. O tom, že bol vášnivým zberateľom a numizmatikom (človek, ktorý skúma mince), svedčí aj jeho denník, ktorý bol nájdený spolu s jeho pokladom.

Po Josefovi žil v byte samotárskym životom jeho potomok, ktorý už zbierku nerozširoval, ale ani ju nepredal. Tú po prekvapivom náleze v kufri prevzal český štát. Niektoré mince skončili aj vo výstave Národného múzea v Prahe.

zdroj: Macho & Chlapovič

Neskôr sa ale objavili a k minciam prihlásili právoplatní dediči, ktorým boli mince vrátené. Vrátane tých z Národného múzea.

Dediči sa ale na rozdiel od svojho pokrvného predchodcu rozhodli mince Josefa Nováka predať v dražbe, ktorú organizoval aukčný dom Macho a Chlapovič. Ten má s numizmatikou bohaté skúsenosti.

„Ide o jedinú spoločnosť v našom regióne, ktorá spĺňa náročné kritériá pre prijatie do medzinárodného združenia profesionálnych numizmatikov (IAPN), ktorá bola založená v roku 1951 v Ženeve,“ tvrdí o sebe aukčný dom, za ktorým stoja dve rodiny.

Dnes aukčný dom priniesol správu, že je po dražbe a staré mince z Novákovho kufríka už našli nových majiteľov. Sumy, ktoré za mince padali, výrazne prekonali všetky očakávania a prekonali aj doterajšie rekordy aukčného domu.

zdroj: Macho & Chlapovič

Za predmety zo zbierky Josefa Nováka zberatelia a investori celkovo zaplatili 2,72 milióna eur. Najdrahšia minca, desaťdukát Leopolda I., bol predaný za takmer 400-tisíc eur,“ uvádza v dnešnej oficiálnej správe aukčný dom Macho a Chlapovič.

Pripomíname, že Leopold I. bol rímskonemecký cisár a zároveň rakúsky i český kráľ z dynastie Habsurgovcov, ktorý vládol v 17. storočí. Tak starý je teda aj spomínaný, vzácny dukát.

Okrem neho si môžeme zo vzácnej Novákovej zbierky spomenúť aj trojtoliar Ferdinanda III z roku 1644, za ktorý nový majiteľ zaplatil 264 000 eur. Podľa spoluzakladateľa aukčného domu Elizeja Macha ide tak o najdrahšiu, najvzácnejšiu striebornú mincu z habsburského Uhorska.

zdroj: Macho & Chlapovič

Toliar z polovice 17. storočia za 114 000 eur, dvojtoliar Ferdinanda III. za 108 000 eur, dvojtoliar z roku 1520 za 102 000 eur a mnoho ďalších, vrátane medených grajciarov, mincí z čias Františka Jozefa i peňazí z prvej Československej republiky, z ktorých najväčšiu sumu priniesol desaťdukát z roku 1930 – 93 000 eur.

Všetky mince dokopy priniesli spomínanú čiastku vyše 2,7 milióna eur, hoci odhady odborníkov pred dražbou hovorili „len“ o jednom milióne eur.

Síce sa v Novákovom kufríku desaťročia ukrýval nemalý poklad, s veľmi veľkou pravdepodobnosťou bol jeho pôvodný obsah ešte vzácnejší. Veľmi cenné zlaté mince z neho niekto s najväčšou pravdepodobnosťou jednoducho niekedy zobral.

Zberateľský denník je dôkazom, že zbierka sa nezachovala kompletná. Podľa dostupných údajov boli súčasťou zbierky aj zlaté mince, ktoré v nej pred aukciou chýbali. Josef Novák na sklonku svojho života trpel duševnou chorobou, pričom bol zbavený svojprávnosti. V tom čase zrejme došlo k rozpredaniu časti zbierky. Niektoré kusy sa s veľkou pravdepodobnosťou podarilo identifikovať na slávnej Wintersteinovej aukcii z roku 1936,“ píše Macho a Chlapovič.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá