V súvislosti s koronou sa šepká o vine amerických vedcov. Pribudli stovky infikovaných

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 486
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 447
koronavírus
Ilustračný obrázok, Unsplash/@sjobjio, Unsplash/JC Gellidon
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 486
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 447

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 65,29 %. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 486 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 284 755 , pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 838 952 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 357 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 4 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 433.

Kritériá dlhého Covidu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) taktiež nezaháľa a uskutočňuje množstvo výskumov v rámci ochorenia COVID-19. Počas prvých dvoch rokov pandémie COVID-19 mohlo symptómy takzvaného dlhého Covidu zažiť najmenej 17 miliónov ľudí v Európskej únii. Vyplýva to z najnovšieho výskumu, na ktorý sa organizácia odvoláva. Zdravotné problémy sa pritom častejšie vyskytovali u žien ako u mužov.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

Výskum, ktorý uskutočnili pre WHO/Europe, neuvádza jasne, či sa symptómy, ktoré pretrvávajú, vracajú, alebo sa prvý raz objavia najmenej mesiac po nákaze koronavírusom, ani či boli častejšie medzi zaočkovanými alebo nezaočkovanými ľuďmi.

Kritériá dlhého Covidu, teda symptómy pretrvávajúce najmenej tri mesiace v rokoch 2020 a 2021, pritom splnilo najmenej 17 miliónov ľudí, uvádza správa.

Riziko dlhého Covidu je pritom dvojnásobne vyššie u žien v porovnaní s mužmi, pričom dramaticky rastie medzi pacientmi s vážnym priebehom ochorenia vyžadujúcim hospitalizáciu. Podľa správy je pravdepodobné, že sa dlhý Covid rozvinie u každej tretej ženy a každého piateho muža.

Výskum, ktorý je založený na odhadoch a nie reálnych počtoch zasiahnutých ľudí, sa pritom zhoduje s výsledkami ďalších nedávnych štúdií, ktoré sa venovali tejto téme.

Väčšina ľudí, ktorí majú COVID-19, sa úplne zotaví, no európska pobočka WHO podľa správy odhaduje, že u 10 až 20 % z nich sa rozvinú stredne dlhé alebo dlhodobé symptómy ako únava, dýchavičnosť alebo kognitívne dysfunkcie.

Ďalšie dohady

Ako informuje portál Novinky.cz, je „možné“, že koronavírus SARS-Cov-2 spôsobujúci ochorenie Covid, vznikol v dôsledku istého incidentu v laboratóriu alebo prirodzeným prenosom na ľudí. 

Správa komisie vedcov uviedla pre vedecký časopis Lancet ďalšie možné bezpečnostné opatrenia, ktoré by mohli výrazne pomôcť k zníženiu rizika oboch spomínaných možností. Avšak obrovskú kontroverziu vzbudzuje časť dva roky pripravovanej správy, ktorá v podstate označuje za možných vinníkov pandémie koronavírusu amerických vedcov.

Správa informuje okrem zmienky o zariadeniach v čínskom Wu-chane aj o tom, že „nezávislí výskumníci doteraz nevyšetrili“ žiadne americké laboratóriá. Šéf komisie Jeffrey Sachs, ktorý správu vypracoval, je nateraz terčom odporcov.

Tí apelujú na to, že Sachs uviedol, že je „dosť presvedčený“, že koronavírus „pochádza z amerického biotechnologického laboratória, nie z prírody“. Okrem toho mu vyčítajú tiež to, že bol hosťom v podcaste známeho odporcu očkovania Roberta F. Kennedyho ml.

Zdroje: SITA, NCZI, Novinky.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá