V tejto dedine ti zamrzne aj vodka. Teploty v Ojmjakon klesajú až na -70 stupňov Celzia

  • Ojmjakon je dedina v ruskom Jakutsku
  • Teplota v tejto dedine trhá rekordy
  • Ide o najchladnejšiu obývanú oblasť
jakutsko
reprofoto: Instagram/lekon_v Facebook/IDEM.sk
  • Ojmjakon je dedina v ruskom Jakutsku
  • Teplota v tejto dedine trhá rekordy
  • Ide o najchladnejšiu obývanú oblasť

Pokiaľ ti zima na Slovensku pripadala náročná na tvoju povahu teplomilca, tak do dedinky Ojmjakon ti skutočne neodporúčame chodiť. Ide o dedinu v Jakutsku na území Ruska, kde zima naberá úplne iný rozmer. Pokiaľ by si sa rozhodol tam niekomu ukradnúť čiapku, tak mu tým zároveň podpíšeš takmer isto aj rozsudok smrti. 

Zážitky z Ivaniných ciest naprieč celou Čínou

Jakutsko je najväčším regiónom, ktorý leží v ruskej Sibíri. Mesto Jakutsk je jeho centrom. Zima tu trvá neuveriteľných 9 až 10 mesiacov v roku. Geografovia označujú dedinku Ojmjakon ako sibírsky bod chladu, pretože tu boli namerané najnižšie teploty na Severnej pologuli, až -70 °C. Od hlavného mesta Moskva je Ojmjakon vzdialený približne 5 300 km na severovýchod.

Teploty až -60 stupňov Celzia

Je to zima, akú si len málokto z nás vie predstaviť. Veci, ktoré sú nám absolútnymi samozrejmosťami, v Ojmjakone fungovať nemusia. Elektronika tu prakticky okamžite zamŕza. Auto tu tiež nenaštartuješ, pokiaľ predtým nebolo vo vyhriatej garáži. Na niečo také ako pestovanie zeleniny alebo ovocia môžeš takmer okamžite zabudnúť.

Aj preto sa tu väčšina obyvateľstva živí rybolovom, poľovníctvom a chovom hovädzieho dobytka. Dokonca ako píše Invia.sk, pokiaľ niekto chce svoju kravu niekam previesť, musí jej dať na vemeno najskôr špeciálnu výhrevnú podprsenku. 

Čo ak tu však umrieš? Zem je tu natoľko zmrznutá, že diery na hroby sa tiež kopú náročne. Predtým, ako mŕtvu osobu pochovajú, musia najskôr uhlím rozpáliť pôdu, aby vôbec bolo kam vykopať jamu. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Alexey Vasilyev (@lekon_v)

Dedinka však v poslednom období profituje aj z turizmu. Každý rok totiž priťahujú tieto extrémne podmienky množstvo turistov, ktorí si to chcú vyskúšať na vlastnej koži. Samozrejme, okrem omrzlín a cencúľov pod nosom má celý región skutočne čo ponúknuť. 

Prírodné krásy priťahujú svoju pozornosť turistov, ale rovnako aj múzeá a gulagy. Na jar sa tu každoročne koná populárny Festival pólu chladu, na ktorom sa zídu všetci predstavitelia zimy. Nesmú teda chýbať Dedo Mráz, Santa Claus a Pán chladu.

Teplotný rozdiel aj 100 stupňov

Život v lete je tu však o niečo znesiteľnejší. Teploty počas letných mesiacov tu už predstavujú ďaleko vyšší komfort. Priemerná teplota sa tu totiž pohybuje okolo 20 stupňov Celzia. Nielen teplota, ale aj slnečné svetlo tu ľuďom počas letných týždňov dodá viac energie. Niekedy si totiž miestni ľudia môžu užiť až 21 hodín svetla. 

Jakutsko leží na rieke Lena a obdobie, kým sa rieka roztopí, využíva na dozásobovanie obyvateľstva na veľmi tuhú zimu. Avšak ani tieto teplá nie sú úplnou úľavou pre miestnych obyvateľov. Obdobie rozmrznutej rieky, ktoré síce môžu využívať na dozásobovanie, predstavuje aj veľké riziko záplav a povodní. Toto riziko sa však posledných pár rokov pretavuje aj do náročnej krutej reality, informuje The New York Times

Zdroje: The New York Times, Invia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá