V tomto roku sa Slovensko mení na „raj pre dôchodcov“, nastanú zásadné zmeny (PREHĽAD)

  • Slovenský dôchodkový systém v roku 2024 podstúpi niekoľko zmien
  • Niektoré už nastali, ďalšie sú naplánované
  • Zisti, ktoré sú tie najzásadnejšie
Staršia žena drží papier a peniaze.
Ilustračné foto, Freepik/@shurkin_son, Freepik/@wirestock
  • Slovenský dôchodkový systém v roku 2024 podstúpi niekoľko zmien
  • Niektoré už nastali, ďalšie sú naplánované
  • Zisti, ktoré sú tie najzásadnejšie

Slovenský dôchodkový systém čakajú tento rok zásadné zmeny. Niektoré sme už zaznamenali a ďalšie ešte len prídu. Minuloročná reforma zrušila limit na dôchodky a spojila vek odchodu do dôchodku s priemernou dĺžkou života.

Navyše, dôchodky idú tento rok hore o 3,6 %. Ako uvádza portál FinReport, rodičovský dôchodok vyplatia len raz ročne. Okrem toho ľudia teraz viac volia predčasný dôchodok, ak odpracovali 40 rokov alebo majú 15 rokov poistenia.

Dôchodkový vek

Reforma dôchodkov minulý rok zmenila pravidlá. Už nie je pevná hranica 64 rokov pre odchod do dôchodku. Teraz, ak ľudia žijú dlhšie, budú si musieť na dôchodok počkať dlhšie. Táto zmena platí od januára tohto roku. Ale pre rok 2024 sa ešte používa stará tabuľka veku pre dôchodok.

Nové pravidlo o veku sa týka len ľudí narodených po roku 1966. Tí, čo sú starší, budú postupovať podľa starej tabuľky pre mužov aj ženy.

Tabuľka, ktorá určuje vek pre dôchodok, skončí pre ľudí narodených do roku 1966. To znamená, že od roku 2030 bude vek, kedy môže ísť osoba do dôchodku, rásť automaticky podľa toho, ako dlho ľudia žijú. Každý rok sa vek môže zvýšiť o jeden až dva mesiace. Navyše, od tohto roku, ak má človek odpracovaných 40 rokov, môže ísť do dôchodku.

Štát teraz umožňuje ľuďom ísť do dôchodku skôr, ak majú deti. Podľa nového zákona môže každé dieťa skrátiť čas, kedy môže ísť človek do dôchodku, o šesť mesiacov. Najviac je možné skrátiť pracovný život o 18 mesiacov. Predovšetkým ženy môžu využiť túto možnosť, ale v niektorých prípadoch, ako keď žena zomrie alebo v iných situáciách, to môže platiť aj pre mužov.

Ľudia si môžu overiť svoj dôchodkový vek vo všeobecnej tabuľke.

„Plné“ trináste dôchodky

Dôchodcovia sa tento rok môžu tešiť na „plné“ trináste dôchodky. Mala to byť suma rovnajúca sa priemernému dôchodku za minulý rok, a to už v roku 2023. Ale štát to nestihol, takže vláda sľúbila, že ich pošle na konci tohto roka. V decembri 2024 by tak malo okolo 1,1 milióna dôchodcov dostať zhruba 600 eur.

Je dôležité vedieť, že „plný“ trinásty dôchodok dostanú len tí, čo sú na starobnom dôchodku. Iní dôchodcovia, ako sú napríklad tí na invalidnom dôchodku, dostanú len sumu rovnajúcu sa ich priemernému dôchodku. Práve to je zmena oproti minulému roku.

V minulom roku záležalo na výške dôchodku, aký veľký bonus dostali – čím vyšší dôchodok, tým nižší bonus. Najviac, 300 eur, mohli dostať tí, čo mali dôchodok do 268,88 eura.

Rodičovský dôchodok raz do roka

Rodičovský dôchodok bol veľkou témou diskusií v posledných mesiacoch. Od januára 2023, keď ho poslanci zahrnuli do Ústavy SR, môžu dôchodcovia dostať peniaze od svojich pracujúcich detí.

Suma, ktorú dostanú, závisí od príjmov ich detí, a od jedného dieťaťa môže byť najviac 21,80 eura mesačne. Nová vláda chcela tento dôchodok zrušiť, ale kvôli jeho začleneniu do Ústavy to nešlo.

Nakoniec sa zmenilo len to, že tento bonus pošlú dôchodcom raz do roka v júni, namiesto každý mesiac. Priemerná výška rodičovského bonusu by mala byť 338,80 eura.

Ošiaľ okolo predčasného dôchodku

Od januára 2023 môžu ľudia ísť do predčasného dôchodku, teda ak odpracovali 40 rokov. Táto možnosť sa stala doslova populárnou medzi ľuďmi. Sociálna poisťovňa hovorí, že o tento dôchodok je čoraz väčší záujem a počet žiadostí oň vzrástol o tretinu za rok.

Do predčasného dôchodku môžu ísť aj dva roky pred oficiálnym vekom na dôchodok, ak majú aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia. Musia ale splniť podmienku, že ich dôchodok nemôže byť nižší ako 1,6-krát viac než životné minimum pre dospelú osobu.

Keď sa rozhodnú pre predčasný dôchodok, ich penzia sa už potom nezvýši, len ak by si pracoval aj počas dôchodku. Ale aj to má svoje pravidlá. Ako dôchodca môže človek zarobiť najviac 200 eur mesačne, čiže 2 400 eur za rok, ak sa rozhodne neplatiť z toho dôchodkové poistenie.

Zdroje: FinReport, SITA, Sociálna poisťovňa

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá